ウェブラジオでクラシック音楽ライブ

2011-12-03

Online radio playlist of Classical Music Live programs (2011/12/05-2011/12/11)

December 5 (Mon)

12/5(Mon)10:00-12:00 (12/4 20:00-22:00/EST) WQED

Viviane Hagner(Vn)Arild Remmereit(Cond.)Pittsburgh Symphony Orchestra

Mozart: Symphony No. 40, Haydn: Violin Concerto No. 1, Sibelius: Symphony No. 5

12/5(Mon)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Li-Wei Qin(Vc)Jakob Hrusa(Cond.)NDR Symphony Orchestra

Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Haydn: Cello Concerto No 1 in C, Solima: Alone, Dvořák: Symphony No 7 in D minor Op 70

12/5(Mon)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Sarah Kim(Org)

Bach: Toccata and Fugue in D minor BWV565, Schubler Chorales BWV645-650, Prelude and Fugue in E minor BWV548, Duruflé: Prelude and Fugue on the name of Alain Op 7, Alain: Variations on a Theme of Clement Jannequin, Le Jardin Suspendu, Deux danses à Agni Yavishta, Litanies Op 79, Vivaldi: Concerto in A minor, Op 3 No 8 (trans for organ by J S Bach BWV593) - 1st movt

12/5(Mon)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Lars Vogt(Pf)Antje Weithaas, Katharina Gowers(Vn)Rachel Roberts(Vla)Gustav Rivinius(Vc)

Elgar: Piano Quintet op 84, Dvorák: Piano Quintet op 81

(2010.9.5 Angelika-Kauffmann-Saal in Schwarzenberg)

12/5(Mon)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Maksym Dyedikov(Vc)Juan Andrés Barahona(Pf)

Beethoven: Seven Variations on a theme of The Magic Flute WoO 46, Schumann: Fantasiestücke op 73, Rachmaninoff: Prelude for Cello and Piano in F, Op. 2-1, Cello Sonata op 19.

Maksym Dyedikov, cello. Juan Andres Barahona, piano.

(2011.5.7 Rec)

12/5(Mon)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Aspen Music Festival

Julia Fischer(Vn)Daniel Muller-Schott(Vc)Thomas Sondergard(Cond.)Aspen Festival Orchestra

Brahms: Double Concerto in A minor

Emerson String Quartet

Bartok: String Quartet No.6

12/5(Mon)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Anna Caterina Antonacci(S)Donald Sulzen(Pf)

Cesti: Intorno all'idol mio, Respighi: Sopra un'aria antica, Tosti: Quattro canzoni d'Amaranta, Cilea: Serenata, Nel ridestarmi, Non ti voglio amar, Hahn: Venezia - Chansons en dialecte venetien, Licinio Refice: Ombra di nube

(Live from London's Wigmore Hall)

12/5(Mon)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Simon Trpceski(Pf)

Chopin: 2 nocturnes op 32, 2 nocturnes op 48, Pande Shahov: Songs and Whispers Suite pour piano, Bach (arr. Liszt): Prélude et fugue en la mineur BWV 543, Liszt: Sonetto 104 del Petrarca, Les jeux d'eau à la villa d'Este, 2. Rapsodie hongroise en ut dièse min S 244 n°2

(2011.11.16 Auditorium du Louvre, Paris)

12/5(Mon)23:00-12/6(Tue)1:30 (14:00-16:30/GMT) BBC Radio 3

Alina Ibragimova(Vn)Gianandrea Noseda(Cond.)BBC Philharmonic

Respighi: Trittico Botticelliano for small orchestra, Shostakovich: Concerto no. 1 in A minor Op.77, Prokofiev: Symphony no. 6 in E flat minor Op.111

12/6(Tue)2:05-5:05 (12/5 19:05-22:05/EET) Klassikaraadio

Mikko Heiniö: Eerik XIV (opera, premiere)

Charlotte Hellekant/Helena Juntunen/Jesper Taube/Lennart Forsén/Petri Bäckström/Juha Kotilainen/Hannu Jurmu/Laura Nykänen/Riikka Sirén/Janne Sundqvist/Leif Segerstam(Cond.)Turku Philharmonic Orchestra/Turku Conservatory Chamber Choir/Turku opera chorus

(2011.11.26 Rec.)

12/6(Tue)3:00-6:00 (12/5 19:00-22:00/CET) NRK Klassisk

Salzburger Festspiele 2011

Janáček: Věc Makropulos

Angela Denoke/Raymond Very/Peter Hoare/Jurgita Adamonytė/Johan Reuter/Aleš Briscein/Jochen Schmeckenbecher/Linda Ormiston/Peter Lobert/Ryland Davies/Sasha Rau/Silvia Fenz/Esa-Pekka Salonen(Cond.)Wiener Philharmoniker

(2011.8.10 Rec.)

12/6(Tue)3:05-4:35 (12/5 19:05-20:35/CET) BR Klassik

Radoslaw Szulc(Cond,)Members of Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Peter Härtling liest aus seinem Roman "Schubert", Schubert: Fünf Deutsche Tänze, D 90; Streichquartett d-Moll, D 810 "Der Tod und das Mädchen"

(2007.2.25 Allerheiligenhofkirche, München)

12/6(Tue)3:20-6:00 (12/5 19:20-22:00/CET) DR P2

Colin Currie(Perc)Petri Sakari(Cond.)Turku Philharmonic Orchestra

Àskel Másson: Concerto for percussion (premiere), Bruckner: Symphony No.5

(2011.12.1 Turku Concert Hall)

12/6(Tue)3:30-5:15 (12/5 19:30-21:15/CET) Sveriges Radio P2

Christine Schäfer(S)Claudio Abbado(Cond.)Lucerne Festival Orchestra

Mozart: Three Concert Arias, Bruckner: Symphony No.5

(2011.8.20 Rec)

12/6(Tue)3:35-5:05 (12/5 19:35-21:05/CET) Bartok Radio

Christoph Ess(Hr)Jiří Belohlávek(Cond.)Prague Philharmonic Orchestra

Rejcha: Overture in C major Op 25, Janáček: Suite for String Orchestra, Rosetti: Horn Concerto in D minor, Beethoven Symphony No.2

(2011.6.18 Rec)

12/6(Tue)4:00-6:05 (12/5 20:00-22:05/CET) Polskie Radio Dwojka

Festiwal „Nostalgia (Aula Artis)

Mark Mos (Cond.)AUKSO Orchestra/Mickiewicz University Chamber Choirs

Tüür: Symphony No.8, Awakening, Helena Tulve: À travers, Abbysses

(Live from Poznan)

12/6(Tue)4:00-6:30 (12/5 20:00-22:30/CET) France Musique

Markus Brutscher(T)Emilio Pomarico(Cond.)Ensemble intercontemporain

Hèctor Parra: Caressant l'horizon (premiere), Mauricio Kagel: In der Matratzengruft Pour ténor et ensemble

(2011.11.9 Cité de la musique à Paris)

12/6(Tue)4:02-7:02 (12/5 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Kristian Bezuidenhout(fortepiano)Gottfried von der Goltz(Cond.)Freiburger Barockorchester

Beethoven: Ouverture Coriolan, Mendelssohn. Piano Concerto No.2, Beethoven: Symphony No.3 "Eroica"

(2010.4.20 Rec.)

12/6(Tue)4:03-5:30 (12/5 20:03-21:30/CET) Deutschlandradio Kultur

Usedomer Musikfestival

Lavinia Bertotti, Susanna Crespo Held(S)Gintarë Skerytë(Ms)Roberto Balconi(C-T)Mario Cecchetti(T)Darius Stabinskas(Cond.)Brevis Consort Vilnius

Alessandro Scarlatti: Oratorio "San Casimiro – Re di Polonia"

(2011.10.15 St. Petri Kirche Wolgast)

12/6(Tue)4:03-6:00 (12/5 20:03-22:00/CET) SWR2

Leonidas Kavakos(Vn)Myung-Whun Chung(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Brahms: Violinkonzert D-Dur

(2011.6.24 Salle Pleyel)

Esa-Pekka Salonen(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Esa-Pekka Salonen: Crambit, Lutoslawski: Sinfonie Nr. 4, Varèse: Ameriques

(2011.2.12/19 Théâtre du Châtelet in Paris)

12/6(Tue)4:05-6:00 (12/5 20:05-22:00/CET) Catalunya Musica

CONCURS NOUS TALENTS 2011 (Final)

(Live from Bratislava)

12/6(Tue)4:05-6:00 (12/5 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Angela Hewitt(Pf)Thomas Hengelbrock(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Lutoslawski: Novelette für Orchester, Mozart: Klavierkonzert B-Dur KV 456, Dvořák: Sinfonie Nr. 9 e-Moll op. 95

(2009.4.16/17 Laeiszhalle, Hamburg)

12/6(Tue)4:05-6:30 (12/5 20:05-22:30/CET) hr2

Katharina Bäuml(Cond.)Capella de la Torre

Works by Michael Praetorius, Diego Ortiz, Heinrich Schütz, Johann Hermann Schein, Samuel Scheidt, Giulio Caccini, Stefano Landi and Claudio Monteverdi

(2011.6.23 Evangelischen Stadtkirche, )

12/6(Tue)4:30-6:30 (12/5 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Alexander Lonquich(Pf)Juraj Valcuha(Cond.)Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Richard Strauss: Don Juan, Franck: Variations symphoniques, Richard Strauss: Burleske, Der Rosenkavalier Suite.

(2011.5.23 Parco della Musica in Roma)

12/6(Tue)4:30-7:00 (19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Alexandra Soumm(Vn)Martyn Brabbins(Cond.)BBC National Orchestra of Wales

Brahms: Variations on a theme of Haydn, Mozart: Violin Concerto no.3 in G major K 216, Zemlinsky: Symphony no.1 in d minor

(Live from BBC Hoddinott Hall in Cardiff)

December 6 (Tue)

12/6(Tue)11:00-13:00 (12/5 20:00-22:00/CST) WRR 101.1FM

Joaquín Achúcarro(Pf)Hannu Lintu(Cond.)Dallas Symphony Orchesrta

Ravel: Le Tombeau de Couperin, Chopin: Piano Concerto No. 2, Stravinsky: Petrushka

12/6(Tue)11:00-13:00 (12/5 20:00-22:00/CST) KUHA classical 91.7

Karita Mattila(S)Jukka-Pekka Saraste(Cond.)Rotterdam Philharmonic Orchestra

Bartok: Dance Suite, Saariaho: Quatre instants, Sibelius: Luonnotar, Symphony No.4

12/6(Tue)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Duncan Gifford(Pf)Johannes Fritzsch(Cond.)Queensland Symphony Orchestra

Beethoven: Piano Concerto No 2 in B flat Op 19, Bruckner: Symphony No 5 in B flat

12/6(Tue)17:03-19:00 (9:03-11:00/CET) NRK Klassisk

Ines Salazar(S)Julia Gertseva(Alt)Aquiles Machado(T)Riccardo Zanellato(Bs)Rafael Frühbeck de Burgos(Cond.)Danish National Symphony Orchestra/Danish National Choir

Verdi: Messa da Requiem

(2011.10.15 DR Concert Hall)

12/6(Tue)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

a)Jean-Yves Thibaudet(Pf)Charles Dutoit(Cond.)Philadelphia Orchestra

Rihm: Verwandlung 3 (2008), Liszt: Piano Concerto No 2 in A, Berlioz: Symphonie fantastique, Op 14

b)Rupert Huber(Cond.)ChorWerkRuhr/Andreas Grau, Götz Schumacher(Pf)

Liszt: Via Crucis, S53

12/6(Tue)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Mario Brunello(Vc)John Axelrod(Cond.)Orchestra della Svizzera Italiana

Mozart: Ouvertüre zu "Don Giovanni" , Nino Rota: Violoncellokonzert Nr. 2, Tchaikovsky: Suite Nr. 4 G-Dur, op. 61, "Mozartiana"

(2011.11.17 Palazzo dei Congressi in Lugano)

12/6(Tue)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Olalla Alemán(S)Luis Antonio González Marín(Cond.)Los Músicos de Su Alteza

Geminiani: Concerto a quattro Op. 2-4, Scarlatti: Alle brine del tuo crine, Pur nel sonno almen tal’ora, Nebra: Adiós, prenda de mi amor, Anomymous: 2 Minueto, Nebra: Lamentación segunda del Viernes Santo

(2011.5.31, Iglesia de Santa Bárbara de Madrid)

12/6(Tue)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Francesco Piemontesi(Pf)

Chopin: Preludium op 45, Three Mazurkas, Debussy: from Preludes book 1, Schumann: Kreisleriana.

(2011.7.7 St Mary Abchurch, London)

12/6(Tue)20:05-21:07 (12:05-13:07/CET) Bartok Radio

Tamás Vásáry(Cond.)Hungarian Radio Symphony Orchestra

Schubert: Symphony No.4, Schumann: Symphony No.4

(1995.12.15 Rec.)

12/6(Tue)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Aspen Music Festival

David Halen(Vn)Orli Shaham(Pf)

Janaček: Violin Sonata

Kiri Parker(S)Joseph Li(Pf)

Dominick Argento: Miss Manners on Music

12/6(Tue)21:05-22:28 (13:05-14:28/CET) SWR2

Muriel Cantoreggi, Katrin Melcher(Vn)Hariolf Schlichtig(Vla)Patrick Demenga, Martin Ostertag(Vc)

Boccherini: Streichquintett C-Dur op. 30 Nr. 6, Schubert: Streichquintett C-Dur D 956

(2011.11.5 Historischen Kaufhaus Freiburg)

12/6(Tue)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Barry Douglas(Pf)

Beethoven: Sonata no. 11 in B flat major Op.22, Sonata no. 21 in C major Op.53 Waldstein.

12/6(Tue)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Lisa Larsson(S)Douglas Boyd(Cond.)Ensemble orchestral de Paris

George Benjamin: A mind of winter, pour soprano et orchestre, Mozart: Concert Aria K 505 "Ch’io mi scordi di te ? Non temer", Symphony No.31

(2011.11.16 Théâtre des Champs-Elysées, Paris)

12/6(Tue)22:00-24:00 (14:00-16:00/CET) RTBF Musiq3

Pascal Amoyel(Pf)Thomas Bauer(Br)Jos Van Immerseel(Cond.)Anima Eterna

Wagner: Siegfried-Idyll, "Lohengrin" Prelude to Act 3, Liszt: Totentanz, Hungarian Rhapsody No.1, Wolf: Harfenspieler I, II, Prometheus, Bedecke deinen Himmel, Zeus, Liszt: Hungarian Rhapsody No.3, Les Préludes.

(2011.9.7 Berlin Philharmonie)

12/6(Tue)23:00-12/7(Wed)1:30 (14:00-16:30/GMT) BBC Radio 3

Alexandra Soumm(Vn)Jonathan Schiffman(Cond.)BBC Philharmonic

Mozart: Symphony no. 25 in G minor K 183, Sibelius: Violin Concerto, Brahms: Symphony no. 4 in E minor Op.98

12/7(Wed)1:00-2:30 (12/6 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Denis Matsuev(Pf)Yuri Temirkanov(Cond.)St. Petersburg Philharmonic

Prokofiev: Piano Concerto No.1, Shostakovich: Symphony No.7

(2011.11.20 Great Hall of Moscow Conservatory)

12/7(Wed)2:00-4:00 (12/6 19:00-21:00/EET) LRT Klasika

Petras Geniušas(Pf)Vilhelmas Čepinskis, Džeraldas Bidva(Vn) Juozas Domarkas(Cond.)Lithuanian National Symphony Orchestra

Balys Dvarionas: Festive ouverture By the Amber Shore (1945), Juozas Gruodis: Two pieces from the ballet Jūratė ir Kastytis: Waltz and Song of the Sea (1933) , Jurgis Juozapaitis: Tower Counterpoints for symphony orchestra (2003), Vytautas Montvila: Gothic Poem for symphony orchestra (1970), Vidmantas Bartulis: Concerto for two violins and symphony orchestra (2005), Vytautas V. Barkauskas: Via tempora for piano and symphony orchestra (2011, premiere), Eduardas Balsys: Habanera for symphony orchestra from the film Adomas Wants to be a Human (1959)

(2011.10.1 Lithuanian National Philharmonic Hall)

12/7(Wed)3:00-5:00 (12/6 19:00-21:00/CET) NRK Klassisk

Gautier Capuçon, Misha Maisky(Vc)Lilya Zilberstein, Francesco Piemontesi(Pf)Alexander Vedernikov(Cond.)Orchestra della Svizzera italiana

Liadov: Nenia op. 67, Schubert (arr. Liszt) : Wanderer Fantasie, Respighi: Adagio con variazioni, Tchaikovsky (arr. Fitzenhagen) : Nocturne, op. 19-4, Bruch: Kol Nidrei op. 47, Balakirev: Piano Concerto No.2 in E flat minor, Elgar: Cello Concerto

12/7(Wed)3:00-6:00 (12/6 19:00-22:00/CET) Klara

Véronique Gens(S)Michel Tabachnik(Cond.)Brussels Philharmonic

Pierre Boulez: Livre pour cordes, Berlioz: Les nuits d'été, Brahms: Symphony No.4.

12/7(Wed)3:20-6:00 (12/6 19:20-22:00/CET) DR P2

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch(Cond.)Finnish Baroque Orchestra

12/7(Wed)3:30-4:50 (12/6 20:30-21:50/EET) YLE Radio 1

Independence Day of Finland Gala Concert

Johanna Rusanen-Kartano(S)Ville Rusanen(Br)Sakari Oramo(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra/Polytech Choir

Sibelius: Kullervo Symphony

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

12/7(Wed)3:35-6:00 (12/6 19:35-22:00/CET) Bartok Radio

Ferenc Erkel: Bank Ban (opera)

Zsolt Bende/Katalin Kasza/János Berkes/Bálint Horváth/Katalin Pitti/Lajos Miller/György Melis/Gábor Vághelyi/Miklós Mersey/Pál C. Tóth/András Kórodi(Cond.)Hungarian State Opera Choir and Orchestra

(1980.4.27 Rec.)

12/7(Wed)4:00-5:30 (12/6 20:00-21:30/CET) Vltava

Petr Nouzovský(Vc)Ronald Zollman(Cond.)Prague Radio Symphony Orchestra

Dutilleux: Metaboles, Milhaud: Cello Concerto No. 1 Op 136, Fauré: Elegy, Berlioz: Symphonie Fantastique

(2011.11.28 Dvorak Hall of Rudolfinum, Prague)

12/7(Wed)4:00-6:00 (12/6 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Kyoko Yonemoto(Vn)José Miguel Rodilla(Cond.)Orquesta Sinfónica de la Región de Murcia

Javier Santacreu: De la belleza inhabitada, Paganini: Violin Concerto No.1, Beethoven: Symphony No.2

(2011.1.28 Auditorio y Centro de Congresos Víctor Villegas de Murcia)

12/7(Wed)4:00-6:00 (12/6 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Nikolai Borchev(Br)Wolfram Rieger(Pf)

Franz Schubert: Winterreise

(2011.8.17 Esglesia de Santa Maria. Vilabertran)

12/7(Wed)4:00-6:30 (12/6 20:00-22:30/CET) France Musique

Sophie Karthaüser, Emmanuelle de Negri(S)Cyril Auvity(C-T)Emiliano Gonzalez-Toro(T)Christopher Purves(Bs)Hervé Niquet(Cond.)Le Concert Spirituel

Henry Purcell: The Fairy Queen Z 629 (concert performance)

(2011.11.6 Salle Pleyel à Paris)

12/7(Wed)4:00-6:30 (12/6 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Quatuor Sine Nomine/Edith Fischer(Pf)Noëlle Reymond(Cb)

Schubert: Piano Quintet in A Major "Trout", Schumann: Piano Quintet op 44.

(2009.8.15 Eglise de la Chiesaz à Saint-Légier)

12/7(Wed)4:02-7:02 (12/6 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Festival Chopin and his Europe 2010

Maria João Pires(Pf)Christopher Warren Green(Cond.)Sinfonia Varsovia

Rossini: L'Italiana in Algeri Ouverture, Chopin. Piano Concerto No.2, Beethoven: Symphony No.4.

(2010.8.29 Rec.)

b)

12/7(Wed)4:03-6:00 (12/6 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Bruno Feldkircher(Trp)Markus Stenz(Cond.)Gürzenich-Orchester Köln

Johann Baptist Georg Neruda: Konzert für Trompete, Streicher und Basso continuo Es-Dur, Kaija Saariaho: Laterna Magica, Brahms: Sinfonie Nr. 3 F-Dur op. 90

(Live from Kölner Philharmonie)

12/7(Wed)4:05-6:00 (12/6 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

IMPULS FESTIVAL - Abschlusskonzert

Ursula Weiler(Fl)Dieter Hallervorden(Narrator)Christian Fitzner, Antony Hermus, Michael Ellis Ingram, Johannes Rieger, Hans Rotman(Cond.)Anhaltische Philharmonie

Carl-Frederik Zeh: Kleine Nachtmusik (premiere), Detlev Glanert: Nachtmusik im Sommer, mit Blumen, Vögeln, Wind und Hörnern, Toru Takemitsu: The Night aus Toward the Sea, HK Gruber: Nachtstaub, Anderntags aus "Zeitfluren", Rautavaara: Dawn,(2011.11.26 Marienkirche, Dessau)

12/7(Wed)4:05-6:00 (12/6 20:05-22:00/CST) WDR3

Pascal Dubreuil(Cemb)

Händel: Suite B-dur HWV 434, Bach: Italienisches Konzert F-dur, Händel: Suite Nr. 7 g-moll HWV 432, Bach: Präludium, Fuge und Allegro BWV 998, Händel: Suite d-moll

(2009.6.3 Haus Opherdicke, Holzwickede)

12/7(Wed)4:05-6:00 (12/6 20:05-22:00/CET) hr2

Peter Hirsch(Cond.)Ensemble Modern

Hans Zender: 33 Veränderungen über 33 Veränderungen

(2011.11.11 Mozart-Saal in Alten Oper Frankfurt)

12/7(Wed)4:30-7:00 (19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Mitsuko Uchida(Pf)Sir Colin Davis(Cond.)London Symphony Orchestra

Haydn: Symphony no.98 Hob.1: 98, Beethoven: Piano Concerto no.4 in G op 58, Nielsen: Symphony No 2

(Live from the Barbican Centre, London)

12/7(Wed)6:00-8:00 (12/6 22:00-24:00/CET) NRK Klassisk

Gabriele Baldocci, Akane Sakai, Martha Argerich, Lily Maisky(Pf)Sascha Maisky(Vn)Gautier Capuçon, Mischa Maisky(Vc)

Liszt: Mazeppa (for 2 pianos), Brahms: Cello Sonata No.1, Schumann: Phantaisiestücke, op. 73, Brahms: Piano Trio No.1

12/7(Wed)6:30-7:55 (12/6 22:30-23:55/CET) DRS2

Mechthild Seitz(A)Daniel Glaus(Org)

Robert Schumann: Fuga 1, 3 und 4 aus "Sechs Fugen über den Namen BACH" op 60, Mahler (arr. Daniel Glaus): Kindertotenlieder, Clara Schumann: Präludium und Fuge B-Dur und d-Moll Op. 16/2+3

(2011.8.23 Münster Bern)

December 7 (Wed)

12/7(Wed)10:00-14:00 (12/6 19:00-23:00/CST) WFMT

Lyric Opera of Chicago

Mozart: Die Zauberflöte

Charles Castronovo/Nicole Cabell/Gunther Groissböck/Stephane Degout/Audrey Luna/Sir Andrew Davis(Cond.)

(Live)

12/7(Wed)11:00-13:00 (12/6 20:00-22:00/CST) KUHA classical 91.7

Carter Brey(Vc)Cynthia Phelps(Vla)Bernard Haitink(Cond.)New York Philharmonic

R. Strauss: Don Quixote, Beethoven: Symphony No.6 "Pastoral."

12/7(Wed)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

a)Monica Piccinini(S)Marie-Claude Chappuis(Ms)Emanuele d'Aguanno(T)Christian Immler(Br)Ottavio Dantone(Cemb, Cond.)Lausanne Chamber Orchestra/Lausanne Opera Chorus

J C F Bach: Symphony No 1 in D minor, W F Bach: Harpsichord Concerto in F minor, C P E Bach: Magnificat in D minor, Wq215

b)Julian Rachlin and Friends at the 10th Chamber Music Festival, Dubrovnik

Julian Rachlin, Vilde Frang(Vn)Lawrence Power(Vla)Boris Andrianov, Mischa Maisky(Vc)Lily Maisky, Stefan Vladar(Pf)

Mendelssohn: Piano Trio No 1 in D minor, Op 49, Rachmaninov (arr. Maisky ): How fair this spot Op 21 No 7, Vocalise Op 34 No 14, Twilight Op 21 No 3, Melody Op 3 No 3, Fauré: Piano Quartet No 1 in C minor Op 15

12/7(Wed)13:00-15:00 (12/6 20:00-22:00/PST) KDFC

Gil Shaham(Vn)Michael Tilson Thomas(Cond.)San Francisco Symphony

Wagner: Prelude to Act III of Lohengrin, Brahms: Violin Concerto in D major, Brahms (arr. Schoenberg): Piano Quartet No. 1 in G minor

(2011.11.26 Rec,)

12/7(Wed)17:03-19:00 (9:03-11:00/CET) NRK Klassisk

Hüseyin Sermet(Pf)Krzyszof Urbanski(Cond.)Trondheim Symphony Orchestra

Beethoven: Egmont overture, Piano Concerto No.4, Mendelssohn: Symphony No.4

(2011.12.1 Rec)

12/7(Wed)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

a)Southern Cross Soloists

Mahler (arr. Paul Dean) : Songs from Des Knaben Wunderhorn, Mahler (arr. Peter Luff): Fantasy, Liszt: Love as long as you can S 298, Oh! While I sleep S 282, The Three Gypsies S383, Rachmaninov (arr. Kevin Power) : Symphonic Dances Op 45.

b)Geoffrey Lancaster(Pf)Roger Benedict(Cond.)Sydney Symphony Orchestra

Brahms: Serenade No 2 in A Op 16, Mozart: Piano Concerto No 25 in C K 503, Geoffrey Lancaster: Prelude in G, Haydn: Piano Sonata No 53 in E minor, Hob.XVI:34

12/7(Wed)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

45th Franz Liszt Piano Competition in Budapest

Alexander Ullmann, Ilja Kondratjew, János Balázs jr(Pf)Ádám Medveczky(Cond.)Hungarian Radio Symphony Orchestra

Liszt: Harmonies du soir Nr. 11, Ungarische Rhapsodie Nr. 9, Konzert für Klavier und Orchester Nr. 1 Es-Dur, Konzert für Klavier und Orchester Nr. 2 A-Dur, Ungarische Rhapsodie Nr. 10

(2011.9.19 Bartók National Concert Hall)

12/7(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Olivier Latry(Org)

Works by Bach, Liszt, Wagner, Messiaen, Olivier Latry and Charles-Marie Widor.

(2011.6.1 Catedral. Girona)

12/7(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Alexandra Petersamer(Ms)Jacques Mercier(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie/Orchestre National de Lorraine/Damen des Trierer Domchors/Mädchenchor am Trierer Dom/Trierer Domsingknaben

Gustav Mahler: Symphony No.3

(2011.6.17 Rec)

12/7(Wed)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Aspen Music Festival

Julia Fischer, Augustin Hadelich(Vn)Vasily Petrenko(Cond.)Aspen Chamber Orchestra

Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Bach: Concerto for 2 violins in D minor BWV 1043, Schnittke: Concerto grosso no.1, Stravinsky: Firebird.

12/7(Wed)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Llyr Williams(Pf)

Beethoven: Sonata no. 7 in D major Op.10 No.3, Sonata no. 24 in F sharp major Op.78, Sonata no. 26 in E flat major Op.81a "Les Adieux"

12/7(Wed)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Pablo Heras-Casado(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Stravinsky: Agon, L'oiseau de feu (suite de 1919), Symphonie d'instruments à vents

(2011.11.10 Théâtre de Saint-Quentin-en-Yvelines)

12/7(Wed)23:00-24:30 (14:00-15:30/GMT) BBC Radio 3

Ruby Hughes(S)Juanjo Mena(Cond.)BBC Philharmonic

Ravel: Alborada del gracioso, Montsalvatge: Sinfonia de Requiem, Partita, Turina: Danzas fantasticas

12/8(Thr)1:00-3:00 (12/7 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Louis Lortie(Pf)

Schubert (arr. Liszt) : Ständchen, Erlkönig, Liszt: Les Jeux d'Eaux à la Villa d'Este, Après une Lecture de Dante, Schubert: Piano Sonata D960

(2011.10.9 Markus-Sittikus-Saal Hohenems)

12/8(Thr)2:00-4:00 (12/7 19:00-21:00/EET) Klassikaraadio

Jüri Gerretz 70th Anniversary

Arvo Leibur, Harry Traksmann, Robert Traksmann, Leho Ugandi, Kristel Eeroja-Põldoja, Terje Raidmets, Maano Männi, Enno Soode, Terhi Paldanius, Timo Holopainen, Kreetta Hannula, Kaisa Männistö(Vn)New Tallinn Trio/Sakari Oramo(Cond.)Tallinn Chamber Orchestra

(Live)

12/8(Thr)2:00-6:00 (12/7 18:00-22:00/CET) RAI Radio 3

12/8(Thr)2:00-6:00 (12/7 18:00-22:00/CET) BR Klassik

12/8(Thr)3:00-6:30 (12/7 19:00-22:30/CET) France Musique

Teatro Alla Scala

Mozart: Don Giovanni

Peter Mattei/Bryn Terfel/Anna Netrebko/Giuseppe Filianoti/Kwangchul Youn/Barbara Frittoli/Štefan Kocán/Anna Prohaska/Daniel Barenboim(Cond.)

(Live)

12/8(Thr)3:00-6:00 (12/7 19:00-22:00/CET) Klara

Julie Cooper(S)Eamonn Dougan(Br)Harry Christophers(Cond.)The Sixteen/Christopher Glynn, John Reid(Pf)

Brahms: Vocal quartets opus 92, Schumann: Selection from Waldscenen op 82, Brahms: Ein deutsches Requiem

(2011.11.25 Concertgebouw, Bruges)

12/8(Thr)3:20-6:00 (12/7 19:20-22:00/CET) DR P2

Ensemble MidtVest

Henri Tomasi: Cinq Danses profanes et sacrées, Marin Marais: Les Folies d'Espagne for flute solo, Beethoven: Variations on "Là ci darem la mano" for oboe, clarinet, bassoon, Nielsen: Wind Quintet.

(2011.11.22 Rec)

12/8(Thr)3:30-5:00 (12/7 19:30-21:00/CET) Sveriges Radio P2

Patrik Swedrup, Johannes Lörstad(Vn)Riikka Repo(Vla)Mikael Sjögren(Vc)Valur Pálsson(Cb)Laura Stephenson(Hp)Daniel Kåse(Perc)

Andrea Tarrodi: Miroirs, string quartet No.1, Chárites for harp and percussion, Molly Kien: Dances for Ariadne for contrabass and percussion, The binding of Odysseus for string quartet, Andrea Tarrodi: Empíreo for harp, percussion and string quintet, Molly Kien: Hymn for Apollo for percussion, harp and string quintet.

(2011.11.16 Grünewaldsalen, Stockholms konserthus)

12/8(Thr)3:35-5:10 (12/7 19:35-21:10/CET) Bartok Radio

Budapest Mahler Festival 2011

Wolfgang Holzmair(Br)Ivan Fischer(Cond.)Budapest Festival Orchestra

Enescu: Suite No.1 op 9 - Prelude a l'unisson, György Orbán: Serenade No.4, Wolf: Songs, Mahler: Symphony No.1

(2011.9.11 Rec)

12/8(Thr)4:00-6:00 (12/7 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Festival Chopin and his Europe

Denis Matsuev(Pf)

Tchaikovsky: The Seasons, Chopin: Scherzo in B minor op 20, Prokofiev: Piano Sonata No.7, Liadov: Musical Snuff-Box op 32, Sibelius: Etude in A minor op 76-2, Schedrin: Humoresque, Ginzburg: Paraphrase from Rossini and Grieg, Denis Matsuev: Improvisacion.

(2010.8.17 Rec.)

12/8(Thr)4:00-6:30 (12/7 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Vadim Repin(Vn)Neeme Järvi(Cond.)Orchestre de la Suisse Romande

Raff: Concert Overture Op 123, Prokofiev: Violin Concerto No.2, Tchaikovsky: Symphony No.6 Pathétique.

(Live from Victoria Hall à Genève)

12/8(Thr)4:02-7:02 (12/7 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Paul van Nevel(Cond.)Netherlands Chamber Choir

Vocal works by Perotinus, Robert Trebor, Mattheus de Sancte Johanne, Jacob Senleches and anonymous works in Cyprus.

(2011.12.6 Grote of Jacobijnerkerk, Leeuwarden)

b)Hans Leenders(Cond.)Studium Chorale/Marcel Verheggen(Org)

Margreet de Jong: L'Eternel est mon berger, Saint-Saëns: Fantaisie opus 101, Langlais: Messe Solennelle/Regina angelorum, H. Leenders: Intentions.

(2011.2.9 Orgelpark, Amsterdam)

12/8(Thr)4:05-6:00 (12/7 20:05-22:00/CST) WDR3

KammarensembleN Stockholm

Ligeti: Chamber concerto for 13 instrumentalists, Malin Bång: Faces and moon splinters for soprano and five instruments, Jörg Birkenkötter: Widerschein music for ensemble with two clarinettists, Ivo Nilsson: Rotorelief Suite for speaking conductor and ensemble, Karin Rehnqvist: Inrop-Anrop-Utrop for ensemble

(2011.11.27 Kölner Funkhauses)

12/8(Thr)4:30-7:00 (12/7 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Simon Trpceski(Pf)Kirill Karabits(Cond.)Bournemouth Symphony Orchestra

Ivan Karabits: Concerto for Orchestra No.2, Liszt: Piano Concerto No.2, Stravinsky: Petrushka

(Live from The Lighthouse, Poole)

December 8 (Thr)

12/8(Thr)10:01-12:01 (2:01-4:01/CET) Euroclassic Notturno

BBC Proms 2009

Mayumi Miyata(Sho)Akiko Suwanai(Vn)Jun Märkl(Cond.)Lyon National Orchestra

Takemitsu: Ceremonial, Debussy (arr.Caplet): Estampes - Pagodes, Ravel: Rhapsodie espagnole, Takemitsu: Green, Sarasate: Carmen Fantasy, Ravel: Tzigane, Toshio Hosokawa: Cloud and Light, Debussy: La mer

(2009.7.24 Rec.)

(*Euroclassic Notturno On Air Station List)

12/8(Thr)11:00-13:00 (12/7 20:00-22:00/CST) KUHA classical 91.7

Michael Krajewski(Cond.)Houston Symphony Pops and Chorus

Offenbach: Overture to "Orpheus in the Underworld", Suppe: Light Cavalry Overture, Vaughan Williams: Fantasia on Greensleeves, Tchaikovsky: Waltz of the Flowers from The Nutcracker, Pachelbel: Canon, Bach: Fugue in G Minor, Rossini: from the Overture to William Tell, Orff: O Fortuna from Carmina Burana, Borodin: Polovtsian Dances, John Williams: Duel of the Fates from "Star Wars, Episode I", Bock: Excerpts from Fiddler on the Roof, Steffe: The Battle Hymn of the Republic, Tchaikovsky: 1812 Overture op 49

12/8(Thr)11:00-13:00 (12/7 20:00-22:00/CST) WFMT

Avalon String Quartet

Beethoven: String Quartets No.2, No.5 and No.1

(Live From Northern Illinois University)

12/8(Thr)11:00-13:00 (12/7 21:00-23:00/EST) WETA Classical

Performance by National Symphony Orchestra

Schumann: Overture to Die Braut von Messina Op 100 (cond. Christoph Eschenbach), Beethoven: Piano Concerto No. 4 in G major Op 58 (piano: Nikolaï Lugansky, Cond. Thomas Dausgaard), Leó Weiner: Serenade Op 3 (Cond. Iván Fischer), Prokofiev: Symphony No. 6 in E-flat minor Op 111 (Cond. Neeme Järvi)

12/8(Thr)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Calvin Bowman(Org)Rebecca Chan(Vn)Prudence Davis(Fl)Lerida Delbridge(Vn)Jessica Fotinos(Hp)William Hennessy(Vn, Cond.)Melbourne Chamber Orchestra

Shostakovich: Prelude and Scherzo Op 11, Bach: Brandenburg Concerto No 5, Ravel: Introduction and Allegro, Massenet: Meditation from Thaïs, Bach: Orchestral Suite No 3 in D BWV1068 - Air, Mozart: Violin Concerto No 5 in A K 219

11/8(Thr) 12:00-14:00 (12/7 19:00-21:00/PDT) KING FM

Renaud Capuçon(Vn)Ludovic Morlot(Cond.)Seattle Symphony

Zappa: Dupree's Paradise, Dutilleux: L'arbre des songes Concerto for violin and Orchestra, Beethoven: Symphony No. 3 in E-Flat major Op. 55 "Eroica"

(Recorded September 2011)

12/8(Thr)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

2011 Regensburg Early Music Days

Benoît Laurent(Ob d'amore)Johannette Zommer(S)Linus Vogt(S)Franz Vitzthum(C-T)Georg Poplutz(T)Wilhelm Schwinghammer(Bs)Markus Hoffmann(Cond.)Concerto Köln/Regensburg Cathedral Choir

Bach: Oboe d'Amore Concerto in A BWV1055, Ascension Oratorio BWV112, Motet "Der Geist unsrer Schwachheit auf" BWV 226, Magnificat BWV 243

12/8(Thr)19:03-20:56 (11:03-12:56/CET) ORF Oe1

Krassimira Stoyanova(S)Renata Pokupic(Ms)Pavol Breslik(T)Roberto Scandiuzzi(Bs)Kent Nagano(Cond.)Deutsche Symphonie-Orchester Berlin/Rundfunkchor Berlin

Dvorák: Stabat Mater

(2011.11.26 Berliner Philharmonie)

12/8(Thr)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Aspen Music Festival

Jean-Yves Thibaudet(Pf)Daniel Hope(Vn)Robert Spano(Cond.)Aspen Symphony Orchestra

Adam Schoenberg: Finding Rothko, Ravel: Piano Concerto in G Major, Bechara El-Khoury: Unfinished Journey, Beethoven: Symphony No.4

12/8(Thr)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Barry Douglas(Pf)

Beethoven: Piano Sonata No 13 in E flat major, Op 27 No 1, Piano Sonata No 27 in E minor, Op 90, Piano Sonata No 28 in A major Op 101

12/8(Thr)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Dezsö Ranki, Edit Klukon(Pf)

Barnabás Dukay: ..., qui se repose en son propre silence Poème de voix pour 2 pianos, Ouï-dire sur la lumière et l'amour, canons et symphonies pour deux pianos, Liszt: Eine Faust-Symphonie, version pour 2 pianos S 647

(2011.11.17 Auditorium du Musée d'Orsay, Paris)

12/8(Thr)23:00-12/9(Fri)1:30 (14:00-16:30/GMT) BBC Radio 3

Meyerbeer: Emma di Resburgo

Simone Kermes/Vivica Genaux/Thomas Walker/Manfred Hemm/Martin Vanberg/Lena Belkina/Andreas Stoehr(Cond.)Vienna Singakademie/moderntimes_1800

12/9(Fri)1:00-2:30 (12/8 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

"December Nights Music Festival"

a)Joan Rodgers(S)Roderick Williams(Br)Michael Connell(Ob)Andrew West(Pf)Doric String Quartet

Vaughan Williams: 12 songs for high voice and oboe, Roderick Williams: The Angel, The Shepherd, Dimitri Smirnov: Duet "Piping down the Valleys Wild" , To Apollo op 32a no 1, The Sick Rose op32a no 5, Morning op 32a no 3, Day op 32a no 4, An Eagle op 151 no 3, Eternity op 151 no 7, Britten: The Songs and Proverbs of William Blake Op.74, Peter Maxwell Davis: Blake Dreaming String quartet with baritone, Dimitri Smirnov: Four Blake Songs Op.61 for voice & string quartet, Britten String Quartet no.2

(2011.11.29 Pushkin Museum in Moscow)

b)Hagen Quartet

String Quartet by Beethoven

(2011.12.2 Pushkin Museum in Moscow)

12/9(Fri)1:00-3:00 (12/8 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Nikolaj Znaider(Vn)Sir Colin Davis(Cond.)New York Philharmonic

Elgar: Introduction and Allegro, Mozart: Symphony No.36, Elgar: Violin Concerto

(2010.12.9 Avery Fisher Hall)

12/9(Fri)2:03-4:00 (12/8 19:03-21:00/EET) YLE Radio 1

Alina Pogostkina(Vn)Leif Segerstam(Cond.)Helsinki Philharmonic Orchestra

Sibelius: Scene with Cranes, Violin Concerto, Symphony No.3

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

12/9(Fri)3:00-6:00 (12/8 19:00-22:00/CET) Klara

Dejan Lazic(Pf)Ivan Fischer(Cond.)Budapest Festival Orchestra

Liszt: Mefist Waltz No.1, Mahler: Blumine, Liszt: Totentanz, Mahler: Symphony No.1.

12/9(Fri)3:05-5:00 (12/8 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Sébastien Daucé(Cond.)Ensembles Correspondances

Psalms and Motets of Marc-Antoine Charpentier

(2011.10.19 Germanischen Nationalmuseum, Nürnberg)

12/9(Fri)3:20-6:00 (12/8 19:20-22:00/CET) DR P2

Cristina Ortiz(Pf)Dmitrij Kitajenko(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Weber: Oberon ouverture. Beethoven: Pf.Con. No.1, Prokofiev: Sym. No.4

(2011.11.19 DR Concert Hall)

12/9(Fri)3:30-5:30 (12/8 19:30-21:30/CET) NRK Klassisk

Helge Jordal(Narrator)Michail Jurowski(Cond.)Bergen Philharmonic Orchestra

Tchaikovsky: The Sleeping Beauty (complete)

(Live from Grieghallen)

12/9(Fri)3:35-5:15 (12/8 19:35-21:15/CET) Bartok Radio

Joseph Kalichstein(Pf)James Laredo(Vn)Sharon Robinson(Vc)

Haydn: Piano Trio in A Major Hob. XV.18, Mendelssohn: Piano Trio in C minor op 66, Tchaikovsky: Piano Trio in A minor op 50.

(1999.4.19 Rec)

12/9(Fri)4:00-6:00 (12/8 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

400 anniversary of Tomás Luis de Victoria

David Sagastume(Cond.)Intonationes

Garcia de Salazar: Magnificat Toni irregularis, Victoria: Ut queant laxis, Garcia de Salazar: Tristes erant Apostoli, Pange lingua, Cabanilles: Pange lingua, Victoria: Vidi aquam, Garcia de Salazar: Vidi aquam, Victoria: Pange lingua, Alvarado: Pange lingua, Garcia de Salazar: Veni, sponsa Christi, Victoria: Veni, sponsa Christi, Garcia de Salazar: Ut queant laxis, Victoria: Magnificat VI Tono.

(2011.10.6 Iglesia del Real Monasterio de Santa Isabel de Madrid)

12/9(Fri)4:00-6:00 (12/8 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Sebastian Breuninger(Vn)David Afkham(Cond.)Orquestra Simfonica del Valles

Mussorgsky: Khovanshchina Overture, Tchaikovsky; Violin Concerto, Beethoven: Septet op 20 - Tempo di menuetto, Rimski-Korsakov: Capriccio Espagnol, Borodin: Polovtsian Dances, Brahms: Hungarian Dance No.1.

(2011.3.26 Palau de la Musica Catalana. Barcelona)

12/9(Fri)4:00-6:00 (12/8 20:00-22:00/CET) RTBF Musiq3

Jean-Frédéric Neuburger(Pf)Antoni Wit(Cond.)Orchestre Philharmonique Royal de Liège

Karlowicz: Stanislas et Anna Oswencimowie, Liszt: Piano Concerto No.1 & 2, Tasso.

(Live)

12/9(Fri)4:00-6:00 (12/8 20:00-22:00/CET) DRS2

Alexander Kaganovsky(Vc)Robin Adams(Narrator)Mario Venzago(Cond.)Berner Symphonieorchester/Ensemble Nikel/Herrenchor der Stadt Bern

Schönberg: A Survivor from Warsaw, Chaya Czernowin: Zohar Iver (Blind radiance) für Ensemble und Orchester, Joseph Tal: Symphonie Nr. 1, Bloch: Schelomo.

(2011.10.20/21 Kultur-Casino Bern)

12/9(Fri)4:00-6:30 (12/8 20:00-22:30/CET) France Musique

Christine Schäfer(S)Jukka-Pekka Saraste(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Britten: Les illuminations op 18, Shostakovich: Symphony No.8

(2011.11.4 Salle Pleyel à Paris)

12/9(Fri)4:00-6:30 (12/8 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Valérie Bonnard(A)Fabrice Hayoz(Br)Michel Corboz, Guillaume Tourniaire(Cond.)Ensemble Vocal Instrumental Lausanne

Bach: Jauchzet dem Herrn, alle Welt BWV Anhang 160, Frank Martin: Cantate Et la vie l’emporta, Julien-François Zbinden: Il Paradiso op. 107 (premiere), Benoît Corboz: Tableaux de la Révélation.

(2011.11.25 Salle Paderewski du Casino de Montbenon à Lausanne)

12/9(Fri)4:00-7:00 (12/8 20:00-23:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Opera Rara 2011

Antonio Vivaldi: L’Oracolo in Messenia

Ann Hallenberg/Franzisca Gottwald/Laura Polverelli/Julia Leżniewa/Romina Basso/Xavier Sabata/Magnus Staveland/Fabio Biondi(Cond.)Europa Galante

(Live from Karol Szymanowski Philharmonic Hall in Krakow)

12/9(Fri)4:02-7:02 (12/8 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Rolf Hind(Pf)Michael Schønwandt(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

R. Campo: Ouverture en forme d'étoiles d'après Zapp'art, U. Chin: Piano Concerto, M. Piekaitis: CATcerto for chamber orchestra and video, Ligeti: Melodien, HK Gruber: Zeitfluren.

(2011.11.11 Muziekgebouw aan 't IJ in Amsterdam)

b)Kaikhosru Shapurji Sorabji: from Fourth Symphony for piano

(2003.3.16 Rec)

(*"CATcerto" for Nora, internationally famous piano-playing cat, and chamber orchestra. On Youtube video.)

12/9(Fri)4:03-6:00 (12/8 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Alfredo Bernardini(Ob, Cond)Ensemble Zefiro

Albinoni: Concerto F-Dur op. 9 Nr. 3, Vivaldi: Concerto e-Moll RV 484, Galuppi: Concerto g-Moll, Bigaglia: Concerto B-Dur, Platti: Concerto g-Moll, Vivaldi: Concerto G-Dur RV 545, Albinoni: Concerto C-Dur op. 9 Nr. 9

(2011.11.5 Sendesaal Bremen)

12/9(Fri)4:30-6:30 (12/8 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Benjamin Grosvenor(Pf)Semyon Bychkov(Cond.)Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI

Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Schumann: Piano Concerto, Brahms: Symphony No.3

(Live from Auditorium di Torino)

12/9(Fri)4:30-7:00 (12/8 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Vasily Petrenko(Cond.)Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Gustav Mahler: Symphony no 9

(Live from the Liverpool Philharmonic Hall)

December 9 (Fri)

12/9(Fri)11:00-13:00 (12/8 20:00-22:00/CST) KUHA classical 91.7

Robert Chen(Vn)John Sharp(Vc)Eugene Izotov(Ob)David McGill(Fg)Klara Ek(S)Bernard Haitink(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Haydn: Sinfonia Concertante, Schubert: Symphony no.5, Mahler: Symphony no.4.

12/9(Fri)11:00-13:00 (12/8 20:00-22:00/CST) WFMT

Bernard Haitink(Cond.)New York Philharmonic

Haydn: Symphony No.96 in D "Miracle", Bruckner: Symphony No.7.

12/9(Fri)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Peter Jablonski(Pf)Christian Arming(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie

Veress: Threnos (In memory of Béla Bartók), Bartók: Piano Concerto No 3, Chopin: Mazurka in A minor Op 68 No 2, Kodály: Háry János Suite, Bartók: The Miraculous Mandarin Suite

12/9(Fri)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Alisa Weilerstein(Vc)Osmo Vänskä(Cond.)Sydney Symphony

Tchaikovsky: The Voyevoda, Symphonic Ballad Op 78, Prokofiev: Sinfonia Concertante in E minor Op 125, Beethoven: Symphony No 3 in E flat Op 55 "Eroica"

(Live from the Sydney Opera House Concert Hall)

12/9(Fri)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Quartet Casals

Henry Purcell: Four fantasies, Ligeti: String Quartet No.1, Shostakovich: String Quartet No.5

(2011.4.14 L’Auditori, Sala Oriol Martorell. Barcelona)

12/9(Fri)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Zubin Mehta(Cond.)Los Angeles Philharmonic Orchestra

Verdi: La forza del destino overture, Copland: Symphony No.3, Dvorak: Symphony No.7

(1976.11.25 Nathonal Philharmonic Hall, Warsaw)

12/9(Fri)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Khatia Buniatishvili(Pf)

Beethoven: Sonata no. 17 in D minor Op.31-2, Sonata no. 19 in G minor Op.49-1, Sonata no. 23 in F minor Op.57 "Appassionata"

12/9(Fri)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Alexandre Tharaud(Pf)Bernard Labadie(Cond.)Les Violons du Roy

Haydn: Symphonie n°44 en mi mineur, Bach: Concerto pour piano n°7 en sol mineur BWV 1058, Mozart: Symphonie n°17 en sol Majeur K 129, Concerto pour piano n°9 en mi bémol Majeur K 271 "Jeunehomme"

(2011.11.21 Théâtre des Champs-Elysées, Paris)

12/9(Fri)23:00-12/10(Sat)1:30 (14:00-16:30/GMT) BBC Radio 3

Juan Manuel Cañizares(G)Sir Simon Rattle(Cond.)Berliner Philharmoniker

Chabrier: España, Rodrigo: Concierto de Aranjuez, Rachmaninov: Symphony No.2.

(2011.5.1 Teatro Real, Madrid)

12/10(Sat)2:00-4:00 (12/9 19:00-21:00/EET) Radio Romania Muzical

Laura Buruiană(Vc)Viktor Ilieff(Cond.)National Radio Orchestra of Romania

Weber: Freischütz overture, Elgar: Cello Concerto, Tchaikovsky: Symphony No.3

(Live)

12/10(Sat)2:03-3:45 (12/9 19:03-20:45/EET) YLE Radio 1

Christmas Concert

Camilla Nylund(S)Santtu-Matias Rouvali(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra

Jean Sibelius: Karelia Suite, Five Christmas Songs Op 1, Gustaf Nordqvist: Jul, jul strålande jul, Reger: Mariä Wiegenlied, Franck: Panis Angelicus, Adam: O Holy Night, Sibelius: En Saga

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

12/10(Sat)2:05-4:00 (12/9 19:05-21:00/EET) Klassikaraadio

Colin Currie(Perc)Petri Sakari(Cond.)Turku Philharmonic Orchestra

Àskel Másson: Concerto for percussion (premiere), Bruckner: Symphony No.5

(2011.12.1 Turku Concert Hall)

12/10(Sat)3:30-5:00 (12/9 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Alexander Lonquich(Pf)Alexander Janiczek(Cond.)Stavanger Symphony Orchestra

Mendelssohn: Meeresstille und glückliches Fahrt, Piano Concerto No.1, Beethoven: Symphony No.2

(2011.11.24 Rec)

12/10(Sat)3:30-5:10 (12/9 19:30-21:10/CET) Sveriges Radio P2

Nobel Prize Concert

Joseph Calleja(T)Marcello Mottadelli(Cond.)Royal Stickholm Philharmonic

Verdi: I vespri siciliani Overture, Un ballo in maschera - Forse la soglia...Ma se m’è forza, Macbeth - O figli...Ah, la paterna mano, Puccini: Le villi - La tregenda, Tosca - Recondita armonia, E lucevan le stelle, Mascagni: Intermezzo of Cavalleria rusticana, Leoncavallo: Intermezzo of Pagliacci, Mascagni: Cavaleria Rusticana - Mamma, quel vino è generoso, Giuseppe Pietri: Maristella - Io conosco un giardino, Saint-Saëns: Danse macabre, Massenet: Le Cid - Ah! tout est bien fini!, Werther - Pourquoi me réveiller

(2011.12.8 Stockholms konserthus)

12/10(Sat)3:20-6:00 (12/9 19:20-22:00/CET) DR P2

Christmas Concert for Peace

Klaudia Kidon(S)Emil Lykke(T)Henrik Goldschmidt(Ob, Cond.)Danish Radio Vocal Ensemble/Middle East Peace Orchestra

(Live)

12/10(Sat)3:30-6:00 (12/9 19:30-22:00/CET) ORF Oe1

Wolfgang Mitterer(Org)Cornelius Meister(Cond.)ORF Radio-Symphonieorchester Wien

Wolfgang Mitterer: "out of time" für Orchester, Orgel und Electronics (2011; premiere), Sibelius: Symphonie Nr. 2 D-Dur, op. 43

(2011.12.5 Großen Musikvereinssaal in Wien)

12/10(Sat)3:30-6:00 (12/9 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Christiane Oelze(S)Stephan Genz(Br)Alexander Liebreich(Cond.)National Polish Radio Symphony Orchestra Katowice

Zemlinsky: Lyrische Symphonie, Bartok: Concerto for Orchestra.

(Live)

12/10(Sat)3:35-5:20 (12/9 19:35-21:20/CET) Bartok Radio

Endre Szervánszky Memorial Concert

Gabor Varga(Cl)Zsolt Serei(Cond.)Hungarian Radio Symphony Orchestra

Endre Szervánszky: Concerts for Orchestra, Clarinet Concerto, Six Pieces for Orchestra

12/10(Sat)4:00-6:00 (12/9 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Joaquín Achúcarro(Pf)Carlos Kalmar(Cond.)Orquesta Sinfónica de RTVE

Bartok: Dance Suite Sz77, Schumann: Piano Concerto, Brahms: Symphony No.4

(Live from Teatro Monumental de Madrid)

12/10(Sat)4:00-6:00 (12/9 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

BBC Proms 2011

Susan Gritton(S)Christine Rice(Ms)Peter Auty(T)Alastair Miles(Bs)Martyn Brabbins(Cond.)BBC Concert Orchestra/BBC National Orchestra of Wales/CBSO Youth Chorus/Eltham College Boys' Choir/Southend Boys' and Girls' Choirs/Bach Choir/BBC National Chorus of Wales/Brighton Festival Chorus/Côr Caerdydd/Huddersfield Choral Society/London Symphony Chorus

Brian: Symphony No. 1 in D minor, 'The Gothic'

(2011.7.17 Rec.)

12/10(Sat)4:00-6:00 (12/9 20:00-22:00/CET) NDR Kultur

Anna Vinnitskaya(Pf)Krzysztof Urbanski(Cond.)NDR Radiophilharmonie

Mendelssohn: Sinfonie Nr.4 A-Dur op. 90 "Italienische", Rachmaninov: Rhapsodie über ein Thema von Paganini, Lutoslawski: Konzert für Orchester.

(Live from Großen Sendesaal des NDR in Hannover)

12/10(Sat)4:00-6:30 (12/9 20:00-22:30/CET) France Musique

Barry Douglas(Pf)Alan Gilbert(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France (With students from the Conservatory)

Liszt: Tasso, Totentanz, Wagner: Suite symphonique d'après Le Ring

(Live from Salle Pleyel, Paris)

12/10(Sat)4:00-8:00 (12/9 20:00-24:00/CET) RAI Radio 3

Teatro Regio di Torino

Beethoven: Fidelio

Ricarda Merbeth/Ian Storey/Lucio Gallo/Franz Hawlata/Talia Or/Alexander Kaimbacher/Robert Holzer/Matthew Pena/Gianandrea Noseda(Cond.)

(Live)

12/10(Sat)4:02-7:02 (12/9 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Alina Ibragimova(Vn)Philippe Herreweghe(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt, Violin Concerto in E minor, Schumann: Symphony No.3 "Rheinische".

(Live from Vredenburg Leidsche Rijn, Utrecht)

12/10(Sat)4:03-6:00 (12/9 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Xavier Phillips(Vc)Andrea Marcon(Cond.)Rundfunk Sinfonieorchester Berlin

Haydn: Sinfonie Nr. 44 e-Moll, Carl Philipp Emanuel Bach: Konzert für Violoncello, Streichorchester und Basso continuo A-Dur, Sinfonie für Orchester Nr. 1 D-Dur, Mozart: Sinfonie D-Dur KV 385 "Haffner"

(Live from Konzerthaus Berlin)

12/10(Sat)4:03-6:00 (12/9 20:03-22:00/CET) BR Klassik

Thomas Zehetmair(Vn)Herbert Blomstedt(Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Karl Amadeus Hartmann: Concerto funèbre, Anton Bruckner: Symphonie Nr. 7 E-Dur

(Live from Herkulessaal der Münchner Residenz)

12/10(Sat)4:03-6:30 (12/5 20:03-22:30/CET) SWR2

Sol Gabetta(Vc)Pietari Inkinen(Cond.)SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg

Mussorgsky (comp. R.Korsakov) : Eine Nacht auf dem Kahlen Berge", Shostakovich: Violoncellokonzert Nr. 2 op. 126, Sibelius: Sinfonie Nr. 1 e-Moll op. 39

(Live from Franziskaner Konzerthaus in Villingen)

12/10(Sat)4:05-6:00 (12/9 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

Sibylla Rubens(S)Christa Mayer(A)Daniel Behle(T)Florian Boesch(Br)Christian Thielemann(Cond.)Sächsische Staatskapelle Dresden/Kammerchor der Frauenkirche Dresden

Johann Sebastian Bach: Weihnachts-Oratorium BWV 248 (Kantaten 1-3)

(Live from Frauenkirche Dresden)

12/10(Sat)4:05-6:00 (12/9 20:05-22:00/CST) WDR3

Kirill Gerstein(Pf)Jukka-Pekka Saraste(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Beethoven: Ouvertüre zu Collins Trauerspiel „Coriolan“ op 62, Arnold Schönberg

Konzert für Klavier und Orchester op 42, Brahms: Sinfonie Nr. 3 F-dur op 90

(Live from Kölner Philharmonie)

12/10(Sat)4:05-6:30 (12/9 20:05-22:30/CET) hr2

Hilary Hahn(Vn)Paavo Järvi(Cond.)hr-Sinfonieorchester

R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche op. 28, Mendelssohn: Violinkonzert e-Moll op. 64, Nielsen: 6. Sinfonie "Sinfonia semplice"

(Live from Großen Saal of Alten Oper Frankfurt)

12/10(Sat)4:30-7:00 (12/9 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Anna Stephany/Barry Banks/Vincent le Texier/Henry Waddington/Thierry Fischer(Cond.)BBC National Chorus of Wales/Royal Welsh College of Music and Drama Chamber Choir/BBC National Orchestra of Wales

Berlioz: L'Enfance du Christ

(Live from St. David's Hall in Cardiff)

December 10 (Sat)

12/10(Sat)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Enrico Dindo(Vc)Gianandrea Noseda(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Liszt: Orpheus, Schumann: Cello Concerto in A minor Op 129, Mahler: Symphony No 1 in D

12/10(Sat)17:30-20:30 (19:30-22:30/EST) ABC Classic FM

Cheryl Barker(S)Sally-Anne Russell(Ms)Angus Wood(T)Andrew Collis(Br)Sebastian Lang-Lessing(Cond.)Tasmanian Symphony Orchestra & Chorus

Beethoven: Symphony No 8 in F Op 93, Symphony No 9 in D minor Op 125

(Live from the Federation Concert Hall, Hobart)

12/10(Sat)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Estrella Morente(Vo)Juan José Mena(Cond.)Orquesta Ciudad de Granada

Falla: Siete canciones populares españolas, Stravinsky: The Fairy's Kiss, Falla: El sombrero de tres picos suite nº 1, El amor brujo.

(2010.10.1 Auditorio Manuel de Falla de Granada)

12/10(Sat)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Salzburger Festspiele 2011

Angela Denoke(S)Tal Balshai(Pf)Robert Nagel(Sax)

Songs by Kurt Weill

(2011.8.17 Rec)

12/10(Sat)20:37-21:58 (12:37-13:58/CET) France Musique

Trio Bel Air

Martinu: Trio H300 en fa Majeur, Nicolas Bacri: Trio n°3 "Sonata Notturna", Haydn: Trio XVI n°28 en ré Majeur

(2011.11.14 Studio Sacha Guitry à Radio France)

12/10(Sat)21:00-25:02 (13:00-17:02/CET) Omroep Radio 4

Hellen Kwon, Susan Bullock, Lisette Bolle(S)Susan Maclean, Katharine Goeldner(Ms)Roman Sadnik, Stephan Rügamer, Marcel Beekman, Christian Drescher, Pascal Pittie, Erin Caves(T)Michael Volle, Andrew Greenan, Julian Tovey(Br)Martin Busen, Alexander Egorov, Dennis Wilgenhof, Henk van Heijnsbergen(Bs)Edo de Waart(Cond.)Netherlands Radio Philharmonic

Rihm: Das Gehege / Richard Strauss: Salome

(Live from Concertgebouw, Amsterdam)

12/10(Sat)23:01-24:35 (15:01-16:35/CET) Sveriges Radio P2

Maria Goundorina(Cond.)Eric Ericson Chamber Choir

David Swärd: Light of pallid amber, John Tavener: Song for Athene, Britten: from Sacred and Profane, Granville Bantock: from Atalanta in Calydon, Rachmaninov: from Liturgy of St. John Chrysostom, From All-night vigil.

(2011.10.10.9 Stockholms konserthus)

12/11(Sun)2:00-4:00 (12/10 15:00-17:00/BRST) Radio Cultura FM

Kristine Jepson(Ms)Stéphane Denève(Cond.)Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo

Benjamin Britten: Peter Grimes - Four Sea Interludes Op.33a, Mahler: Kindertotenlieder, Dvorák: Symphony No.8

12/11(Sun)3:00-8:00 (12/10 12:00-17:00/CST) WFMT

12/11(Sun)3:00-7:10 (12/10 18:00-22:10/GMT) BBC Radio 3

12/11(Sun)3:00-8:00 (12/10 19:00-24:00/CET) NDR Kultur

Metropolitan Opera

Gounod: Faust

Jonas Kaufmann/René Pape/Marina Poplavskaya/Russell Braun/Jonathan Beyer/Michèle Losier/Wendy White/Yannick Nézet-Séguin(Cond.)

(Live)

12/11(Sun)3:03-6:00 (12/10 19:03-22:00/CET) NRK Klassisk

Teatro alla Scala

Rossini: La donna del lago

Juan Diego Flórez/Joyce DiDonato/Simon Orfila/Daniela Barcellona/Roberto Abbado(Cond.)

(2011.10.26 Rec.)

12/11(Sun)3:05-6:00 (12/10 19:05-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Frankfurter Oper

Verdi: Otello

Carlo Ventre/Marco Vratogna/Elza van den Heever/Claudia Mahnke/Teodor Ilincai/Simon Bode/Sebastian Weigle(Cond.)

(2011.12.4 Rec)

12/11(Sun)3:08-6:58 (12/10 19:08-22:58/CET) France Musique

Opéra national de Paris

Verdi: La Forza del destino

Mario Luperi/Violeta Urmana/Vladimir Stoyanov/Marcelo Alvarez/Nadia Krasteva/Kwangchul Youn/Nicola Alaimo/Nona Javakhidze/Rodolphe Briand/Philippe Jordan(Cond.)

(2011.11.14 Opéra Bastille à Paris)

12/11(Sun)3:30-7:00 (12/10 19:30-23:00/CET) ORF Oe1

Teatro Alla Scala

Mozart: Don Giovanni

Peter Mattei/Bryn Terfel/Anna Netrebko/Giuseppe Filianoti/Kwangchul Youn/Barbara Frittoli/Štefan Kocán/Anna Prohaska/Daniel Barenboim(Cond.)

(2011.12.7 Rec)

12/11(Sun)4:00-6:00 (12/10 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Carles Trepat(G)Enrique Bagaria(Pf)Cuarteto Quiroga

Arriaga: String Quartet No.3 in E flat Major, Boccherini: Guitar Quintet No.4 "Fandango" G448, Brahms: Piano Quintet

(2011.5.25 Palau de la Musica Catalana. Barcelona)

12/11(Sun) 4:03-8:03 (12/10 20:03-24:03/CET) RSR Espace 2

Wexford Opera Festival

Thomas: La Cour de Célimène

Claudia Boyle/Jugita Adamonyté/Carlos Izcara(Cond.)

(2011.10.29 Rec.)

12/11(Sun)4:04-7:00 (12/10 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Christian Zacharias(Pf)Roger Norrington(Cond.)Berliner Philharmoniker

Gluck: Ouvertüre zur Tragödie "Iphigénie en Aulide", Mozart: Klavierkonzert Nr. 22 Es-Dur KV 482, Haydn: Sinfonie Nr. 92 G-Dur

(2000.12.10 Rec)

Nigel Kennedy(Vn)Roger Norrington(Cond.)Berliner Philharmoniker

Brahms: Violinkonzert D-Dur op 77, Elgar: Sinfonie Nr. 1 As-Dur op 55

(1998.12.11 Rec)

12/11(Sun)4:05-6:00 (12/10 20:05-22:00/CST) WDR3

Tage alter Musik in Herne

Paola Cigna(S)Filippo Mineccia(A)Antonio Florio(Cond.)I Turchini

Vocal works and Insrumental music of Giovanni Battista Pergolesi and works attributed to him

(2011.11.11 Kreuzkirche in Herne)

12/11(Sun)4:05-6:00 (12/10 20:05-22:00/CET) BR Klassik

"O magnum mysterium" - Christmas Concert

Katja Stuber(S)Julian Prégardien(T)Johannes Öllinger(E-G)Peter Dijkstra(Cond.)Ensemble moderntimes_1800/Chor des Bayerischen Rundfunks

Heinrich Schütz: Weihnachts-Historie, Gabriel Jackson: Ave regina caelorum, Morten Lauridsen: O magnum mysterium, Poulenc: Quatre motets pour le temps de Noël, Praetorius/Jan Sandström: Es ist ein Ros' entsprungen,

(Live from Münchner Prinzregententheater)

12/11(Sun)7:30-9:00 (12/10 22:30-24:00/GMT) BBC Radio 3

Huddersfield Contemporary Music Festival 2011 - Episode 2

Ensemble Linea

Fabien Levy: Qwerwüchsig, Francesco Filidei: Finito ogni gesto, Brian Ferneyhough: Chronos Aion

December 11 (Sun)

12/11(Sun) 9:00-12:00 (20:00-23:00/EST) WGBH Classical New England

kan Hardenberger(Trp)Andris Nelsons(Cond.)Boston Symphony Orchestra

Haydn: Symphony No.90, Mark Anthony Turnage: From the Wreckage, R.Strauss: Also sprach Zarathustra

(Live)

12/11(Sun)10:00-12:00 (12/10 20:00-22:00/EST) WCLV

Joela Jones(Org)Peter Otto(Vn)Marin Alsop(Cond.)Cleveland Orchestra

Barber: Symphony No. 1, Opus 9, Bernstein: Serenade, Saint-Saens: Symphony No. 3 in C minor Opus 78“Organ Symphony"

(Live)

12/11(Sun)10:00-12:00 (12/10 20:00-22:00/EST) WQXR

Karita Mattila(S)Martin Katz(Pf)

Poulenc: Banalités, Debussy: Cinq poèmes de Baudelaire, Sallinen: Four Dream Songs Op 30, Marx: Nocturne, Waldseligkeit, Selige Nacht, Valse de Chopin, Hat Dich die Liebe berührt.

(Live from Carnegie Hall)

12/11(Sat)11:00-13:00 (13:00-15:00/EST) ABC Classic FM

Dorothea Röschmann(S)Michelle DeYoung(Ms)Alan Gilbert(Cond.)New York Philharmonic/New York Choral Artists

Mahler: Symphony No 2 in C minor

12/11(Sun)13:00-17:00 (12/10 20:00-24:00/PDT) KING FM

Seattle Opera

Offenbach: The Tales of Hoffmann

Dean Williamson(Cond.)

12/11(Sun) 19:02-20:15 (11:02-12:15/CET) Omroep Radio 4

Alina Ibragimova(Vn)Philippe Herreweghe(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Mendelssohn: Violin Concerto in E minor, Schumann: Symphony No.3 "Rheinische"

12/11(Sun)19:03-20:56 (11:03-12:56/CET) ORF Oe1

Matthias Schorn(Cl)Gustavo Dudamel(Cond.)Wiener Philharmoniker

Richard Strauss: Don Juan, Herbert Willi: "ego eimi", Konzert für Klarinette und Orchester aus dem Zyklus "Montafon" , Mendelssohn: Symphonie Nr. 3 a-Moll, op. 56, "Schottische Symphonie"

(Live from Großen Musikvereinssaal in Wien)

12/11(Sun)19:03-21:00 (11:03-13:00/CET) NDR Kultur

Festspiele Mecklenburg-Vorpommern 2011

Albena Danailova, Stefan Hempel(Vn)Wilfried Strehle(Vla)Peter Bruhns(Vc)Wojciech Rajski(Cond.)Polnische Kammerphilharmonie Sopot

Schumann: Violoncellokonzert a-Moll op. 129, Mozart: Sinfonia Concertante EsDur für Violine, Viola und Orchester KV 364, Schumann: Violinkonzert d-Moll WoO 23

(2011.8.21 Rostocker Nikolaikirche)

12/11(Sun)19:30-22:00 (11:30-14:00/CET) RTVE Radio Clasica

Ray Chen(Vn)Krzysztof Urbanski(Cond.)Orquesta Nacional de España

Saint-Saëns: Danse macabre, Prokofiev: Violin Concerto No.2, Shostakovich: Symphony No.5

(2011.10.23 Auditorio Nacional de Música de Madrid)

12/11(Sun)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

BBC Proms 2011

Susan Gritton(S)Christine Rice(Ms)Peter Auty(T)Alastair Miles(Bs)Martyn Brabbins(Cond.)BBC Concert Orchestra/BBC National Orchestra of Wales/CBSO Youth Chorus/Eltham College Boys' Choir/Southend Boys' and Girls' Choirs/Bach Choir/BBC National Chorus of Wales/Brighton Festival Chorus/Côr Caerdydd/Huddersfield Choral Society/London Symphony Chorus

Brian: Symphony No. 1 in D minor, 'The Gothic'

(2011.7.17 Rec.)

12/11(Sun)20:04-22:00 (12:04-14:00/CET) SR2 KulturRadio

Detlev Schönauer(Narrator)Brass players of Deutschen Radio Philharmonie

Humperdinck (arr. Joachim Drechsler): Hänsel und Gretel

(Live from Hochschule für Musik Saar in Saarbrücken)

12/11(Sun)20:05-21:19 (12:05-13:19/CET) Bartok Radio

János Rolla(Cond.)Franz Liszt Chamber Orchestra

Corelli: Concerto Grosso in D major Op 6-4, Bartok: Divertimento, Dvořák: Serenade E major Op 22

(1981.3.21 Rec.)

12/11(Sun) 22:02-24:30 (14:02-16:30/CET) Omroep Radio 4

Mariss Jansons(Cond.)Koninklijk Concertgebouworkest/Cappella Amsterdam

Schönberg: Verklärte Nacht, Holst: The Planets.

12/11(Sun)22:05-24:00 (14:05-16:00/CET) MDR Figaro

Weihnachtskonzert

Ulrich Kaiser(Cond.)MDR Kinderchor

Benjamin Britten: A Ceremony of Carols, Christmas Songs from all over the world.

(2011.12.11 Gewandhaus, Leipzig)

12/11(Sun)22:15-23:45 (14:15-15:45/CET) Vltava

Herold Quartet/Pavel Hořejší(Vla)Václav Bernášek(Vc)

Dvorak: Terzetto op 74, String Sextet op 48

(2011.9.10 Rec.)

12/12(Mon)0:00-2:15 (12/11 17:00-19:15/EET) Klassikaraadio

Gubaidulina 80th Anniversary Concert

Vadim Repin(Vn)Raminta Vaicekauskaite(S)Mati Turi(T)Vytautas Juozapaitis(Br)Vladimir Miller(Bs)Andres Mustonen(Cond.)Estonian National Symphony Orchestra/State Choir Latvija

Gubaidulina: Offertorium, Oratorio "Johannes Ostern" (2001)

(Live from Estonia Concert Hall)

12/12(Mon)0:03-4:00 (12/11 16:03-20:00/CET) Catalunya Musica

Salzburger Festspiele 2011

Verdi: Macbeth

Željko Lučić/Tatiana Serjan/Dmitry Belosselskiy/Giuseppe Filianoti/Antonio Poli/Anna Malavasi/Gianluca Buratto/Riccardo Muti(Cond.)Wiener Philharmoniker

12/12(Mon) 1:00-4:30 (12/11 17:00-20:30/CET) RSR Espace 2

Max Emanuel Cencic/Ruxandra Donose/Vivica Genaux/Daniel Behle/Mary Ellen Nesi/Alissa Kolosova/Emiliano Gonzalez-Toro/Diego Fasoli(Cond.)Coro della Radiotelevisione svizzera/I Barocchisti

Vivaldi: Farnace

(Live from Salle Métropole, Lausanne)

12/12(Mon)1:00-3:00 (12/11 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Alexandra Petersamer(Ms)Jacques Mercier(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie/Orchestre National de Lorraine/Damen des Trierer Domchors/Mädchenchor am Trierer Dom/Trierer Domsingknaben

Gustav Mahler: Symphony No.3

(2011.6.17 Rec)

12/12(Mon)2:03-3:45 (12/11 19:03-20:45/EET) YLE Radio 1

Sunwook Kim(Pf)Tugan Sokhiev(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra

Mozart: Piano Concerto No.23, Shostakovich: Sym. No.4

(2011.11.2 Helsinki Music Centre Concert Hall)

12/12(Mon)3:00-6:00 (12/11 19:00-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

III Festiwal Mazovia Goes Baroque

transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

a)Alexis Kossenko(Cond.)EU Baroque Orchestra

Locatelli: Concerto pastorale f-moll op. 1 nr 8 "Christmas Concerto", Sammartini: Concerto F-dur for flute and strings, Graupner: Suite E-dur for flute and strings GWV 436, Telemann: Concerto e-moll for flute, violin and string TWV52:e3, Pisendel: Sonata c-moll, Geminiani: Concerto grosso d-moll, Bach: Overture h-moll BWV 1067

b)Bolette Roed(Fl)

Kikuko Masumoto: Pastorale, Bach: Partita a-moll BWV 1013, Jacob van Eyck: Psalm 118 "Der Fluyten Lust-hof", Guillaume de Machaut: Tels rit au main qui au soir pleure, Se d'amer me repentoie, Jacob van Eyck: Der Nachtegaeltje, Bach: Partita a-moll BWV 1013, Scherzando: Drei Bagatellen

12/12(Mon)3:30-6:00 (12/11 19:30-22:00/CET) MDR Figaro

Tünde Szabóki(S)Erika Gál(Ms)István Horváth(T)Gyula Orendt(Br)István Kovács(Bs)Zoltán Kocsis(Cond.)Hungarian National Philharmonic Orchestra, Choir and Children Choir

Franz Liszt: Christus

(2011.10.22 St.-Stephans-Basilika, Budapest)

12/12(Mon) 4:02-7:02 (12/11 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)David Shifrin(Cl)Orion String Quartet

Beethoven: String Quartet in C sharp minor, Brahms: Clarinet Quintet.

(2011.2.1 Alice Tully Hall)

b)Alessio Bax(Pf)Tara Helen O'Connor(Fl)Stephen Taylor(Ob)David Shifrin(Cl)Peter Kolkay(Fg)Radovan Vlatkovic(Hr)

Emmanuel: Sonate for flute, clarinet and piano opus 11, Françaix: Wind Quintet, Ibert: Trois pièces brèves, Poulenc: Sextet

(2010.11.14 Alice Tully Hall)

12/12(Mon)4:04-7:00 (12/11 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Evgeny Nikitin(Br)Vasily Petrenko(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

Liadov: Kikimora, Mussorgsky (arr. Shostakovich ): Lieder und Tänze des Todes, Tchaikovsky: Manfred Symphony

(2011.11.20 Berliner Philharmonie)

12/12(Mon)4:05-6:00 (12/11 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Solistin des Kinderchores der Bayerischen Staatsoper/Magdalena Hinterdobler/Mauro Peter/Christian Hilz/Johannes Stermann/Ludwig Mittelhammer/Daniel Klajner(Cond.)Madrigalchor der Hochschule für Musik und Theater München

Gian Carlo Menotti: Amahl and the Night Visitors (Opera in 1 Act)

(2011.12.2/3 Studio 1 des Münchner Funkhauses)

12/12(Mon)3:30-5:30 (12/11 19:30-21:30/CET) ORF Oe1

Wiener Staatsoper

Leos Janacek: From the House of the Dead

Sorin Coliban/Misha Didyk/Herbert Lippert/Christopher Maltman/Franz Welser-Möst(Cond.)

(Live)

12/12(Mon)4:00-6:00 (12/11 13:00-15:00/CST) WFMT

Leonidas Kavakos(Vn)Stéphane Denève(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Prokofiev: The Love for Three Oranges Suite, Violin Concerto No.2, Roussel: Suite from The Spider's Feast, Ravel: Daphnis and Chloe Suite No.2.

12/12(Mon)4:00-6:00 (12/11 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Festival de la Roque d'Anthéron

Nicholas Angelich(Pf)

Liszt: Années de Pèlerinage - Deuxième Année: Italie S 161, Troisième Année S 163.

(2011.8.7 Rec)

12/12(Mon)4:03-6:00 (12/11 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Silke Evers(S)Nadine Weissmann(Ms)Wolfgang Ablinger-Sperrhacke(T)Thomas J. Mayer(Bs)Robert Spano(Cond.)Deutsches Symphonie-Orchester Berlin/Ernst Senff Chor Berlin

Bartók: Tanzsuite für Orchester, Debussy: La mer, Ligeti: Le grand macabre (excerpts)

(Live from Philharmonie Berlin)

12/12(Mon)4:05-6:30 (12/11 20:05-22:30/CET) hr2

Kronberg Academy - Geigen Meisterkurse 2011

Vilde Frang, Alexander Sitkovetsky(Vn)Michail Lifits, Olga Sitkovetsky(Pf)

Grieg: 1. Violinsonate F-Dur op. 8, Lutoslawski: Partita für Violine und Klavier, Albeniz: "El Puerto"und "Sevilla", Grieg: 3.Violinsonate c-Moll op.45, Prokofjew: 1. Violinsonate f-Moll op. 80

(Aufnahme vom 23. Juni 2011 aus der Johanniskirche)

12/12(Mon)5:00-7:10 (12/11 21:00-23:10/CET) DRS2

Bernhard Berchtold/Michaela Selinger/Nuria Rial/Eva Mei/Hanspeter Müller-Drossaart/Rudolf Lutz(Cond.)Chor und Orchester der J.S. Bach-Stiftung St. Gallen

Mozart: Idomeneo

(2011.10.3 KKL Luzern)

12/12(Mon)6:05-8:00 (12/11 22:05-24:00/CET) NDR Kultur

Schleswig-Holstein Musik Festival 2011

Chanticleer/The King’s Singers

(2011.8.11/7.26 Rec)

2011-11-26

Online radio playlist of Classical Music Live programs (2011/11/28-2011/12/04)

November 28 (Mon)

11/28(Mon)10:00-12:00 (11/27 20:00-22:00/EST) WQED

Michelle Tarbox, Rebecca Nelsen(S)Johannes Moser(Vc)Manfred Honeck(Cond.)Pittsburgh Symphony Orchestra

Dvorak: Cello Concerto, Johann Strauss II: Overture to Die Fledermaus, "Mein Herr Marquis" (Laughing Song) from Die Fledermaus, Tic-Tac Polka from Die Fledermaus, Joseph Strauss: Spärenklängen (Music of the Spheres) Waltzes, Lehar: "Vija " from The Merry Widow, Johann Strauss: Plappermäulchen (Little Chatterbox Polka), Johann Strauss II: "Spiel’ich die Unschuld vom Lande” (Audition Song) from Die Fledermaus, Ohne Sorgen! (Without a Care!) Polka Schnell, Lehar: “Meine Lippen, sie küssen so heiss” from Giuditta, Johann Strauss II: “Schwipslied” from A Night in Venice, Johann Strauss: Radetzky-March, Feuerfest (Fire Festival) Polka

11/28(Mon)16:00-17:45 (20:00-21:45/NZDT) Radio New Zealand Concert

Brentano Quartet

Mozart: String Quartet No 15 in D minor K421, Hartke: Night Songs for a Desert Flower, Byrd: In nomine No 2, Gibbons: Fantasia No 1, Byrd: In nomine No 1, Gibbons: Fantasia No 2, Beethoven: String Quartet in F Op 135

11/28(Mon)17:00-20:30 (19:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Emma Matthews(S)Michelle De Young(Ms)Vladimir Ashkenazy(Cond.)Sydney Symphony/Sydney Philharmonia Choirs

Mahler: Symphony No 2 in C minor (Resurrection)

(Live from Sydney Opera House Concert Hall)

11/28(Mon)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Rudolf Buchbinder(Pf)Manfred Honeck(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Mozart: Piano Concerto in C Major K467, Beethoven: Finale from Sonate C Minor op. 13 "Pathétique", Tchaikovsky: Symphony No.6 "Pathétique"

(2011.11.20 Laeiszhalle in Hamburg)

11/28(Mon)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Colin Carr(Vc)Thomas Sauer(Pf)

Beethoven: Variations on 'Bei Männern, welche Liebe fühlen' from Mozart's Die Zauberflöte WoO46, Cello Sonata No 3 in A major Op 69, Cello Sonata No 5 in D major Op 102 No 2

(Live from Wigmore Hall)

11/28(Mon)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Andreas Staier(Pf)

Schubert: Impromptus D 899-1, Piano Sonata D 894, Piano Sonata D 960

(2011.11.12 Cité de la Musique à Paris)

11/28(Mon)22:00-24:00 (14:00-16:00/CET) RTBF Musiq3

Tabea Zimmermann(Vla)Pascal Rophé(Cond.)Orchestre Philharmonique Royal de Liège

Liszt: The Battle of the Huns, Bartok: Viola Concerto, Dukas: L’apprenti sorcier, Liszt: Mazeppa

11/29(Tue)2:00-4:00 (11/28 19:00-21:00/EET) Romania Radio Muzical

Gabriel Croitoru(Vn)Valentin Gheorghiu(Pf)

Beethoven: Violin Sonata No.8, Franck: Violin Sonata, Enescu: Violin Sonata No.3

(Live)

11/29(Tue)3:00-5:30 (11/28 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Jean-Yves Thibaudet(Pf)Jaap van Zweden(Cond.)Dallas Symphony Orchestra

Beethoven: Egmont Overture, Symphony No.7, Wagner: Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod, Liszt: Pf.Con. No.1.

(2010.10.25 Rec)

11/29(Tue)3:00-8:00 (11/28 19:00-24:00/CET) NRK Klassisk

Salzburger Festspiele 2011

Richard Strauss: Die Frau ohne Schatten

Stephen Gould/Anne Schwanewilms/Michaela Schuster/Wolfgang Koch/Evelyn Herlitzius/Markus Brück/Steven Humes/Andreas Conrad/Thomas Johannes Mayer/Rachel Frenkel/Peter Sonn/Christian Thielemann(Cond.)Wiener Philharmoniker/Members of Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker/Christa Schönfeldinger(Glass Harmonica)Concert Association of the Vienna State Opera Chorus/Salzburg Festival Children's Choir

11/29(Tue)3:05-4:30 (11/28 19:05-20:30/CET) BR Klassik

Mariss Jansons(Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Gustav Mahler: Symphonie Nr. 6 a-Moll

(2011.5.7 Alten Oper, Frankfurt)

11/29(Tue)3:20-6:00 (11/28 19:20-22:00/CET) DR P2

Cuarteto Casals

Purcell: 4 fantasias, Ligeti: String Quartet No.1, Shostakovich: String Quartet No.5

(2011.4.14 L'Auditori, Barcelona)

11/29(Tue)3:30-5:05 (11/28 19:30-21:05/CET) Sveriges Radio P2

Andreas Scholl(C-T)Petra Müllejeans(Cond.)Freiburger Barockorchester

Bach: Cantata "Geist und Seele wird verwirret" BWV35, Telemann: Sonata in G minor, Keiser: Concerto in D Major, Zelenka: Hypokondri, Bach: Cantata "Vergnügte Ruh', beliebte Seelenlust" BWV170, Händel: Ombra mai fu

(2011.8.2 Rec)

11/29(Tue)3:35-5:15 (11/28 19:35-21:15/CET) Bartok Radio

Hélène Grimaud(Pf)Manfred Honeck(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Beethoven: Coriolan ouverture, Piano Concerto No.4, Symphony No.7.

(2011.7.17 Essen)

11/29(Tue)4:00-6:30 (11/28 20:00-22:30/CET) France Musique

Steve Reich(Pf, Perc)Brad Lubman(Cond.)Ensemble Modern/Synergy Vocals/Ensemble vocal

Steve Reich: Drumming - Part 1, Double Sextet, Music for Eighteen Musicians.

(2011.10.11 Cité de la Musique à Paris)

11/29(Tue)4:02-7:02 (11/28 20:03-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Café Zimmermann/Nuria Rial(S)Stefan Vock(Bs)

Cantatas and Sonatas by Bach and Buxtehude.

(2011.7.20 Rec)

b)Ton Koopman(cemb)Amsterdam Baroque Orchestra

Bach: Musikalisches Opfer BWV1079.

(2008.4.6 de Doelen, Rotterdam)

11/29(Tue)4:03-5:30 (11/28 20:03-21:30/CET) Deutschlandradio Kultur

Julia Henning(S)Friedhelm Eberle(Narrator)Steffen Schleiermacher(Pf, Cond.)Ensemble Avantgarde

"...früher ein Novalis der Töne, heute eine verkommene und ununterbrochen betrunkene Figur...", musikalisch-literarischer Abend über Gerhard Lampersberg und Thomas Bernhard, Mit Musik von Gerhard Lampersberg, Anton Webern und Morton Feldman sowie Auszügen aus dem Roman "Holzfällen" von Thomas Bernhard

(2011.11.23 Gewandhaus zu Leipzig, Mendelssohn-Saal)

11/29(Tue)4:05-6:00 (11/28 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Viviane Hagner(Vn)Roberto Abbado(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Mendelssohn: Ein Sommernachtstraum, Schauspielmusik op. 61, Bruch: Violinkonzert Nr. 1 g-Moll op. 26

(2002.5.24 Laeiszhalle Hamburg)

11/29(Tue)4:05-6:30 (11/28 20:05-22:30/CET) hr2

Rheingau Musik Festival: Vokal maximal

Tanja Pannier, Kathrin Scheer(Ms)Juan Garcia, Matthias Knoche(Br)Ensemble Klangbezirk

(2011.7.7 Fürst-von-Metternich-Saal auf Schloss Johannisberg)

11/29(Tue)4:30-7:00 (11/28 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Bertrand de Billy(Cond.)Lausanne Chamber Orchestra

Mozart: Symphony No 39 B flat major K543, Symphony No 40 in G minor K550, Symphony No 41 in C major K551 "Jupiter"

(Live from Salle Metropole, Lausanne)

11/29(Tue)5:00-7:30 (11/28 21:00-23:30/CET) RAI Radio 3

Yuja Wang(Pf)Antonio Pappano(Cond.)Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Paul Dukas: L'apprenti sorcier, Bartók: Piano Concerto No.2, Dvořák: Symphony No.9

(Live from Parco della Musica in Roma)

11/29(Tue)5:30-6:30 (11/28 21:30-22:30/CET) Sveriges Radio P2

Jack Liebeck(Vn)Brett Dean(Vla)Mats Bergström(G)Members of the Royal Stockholm Philharmonic

Brett Dean: Recollections, Three Caprichos after Goya for guitar, Voices of angels for violin, viola, cello, contrabass and piano.

(2011.11.11 Grünewaldsalen, Stockholms konserthus)

November 29 (Tue)

11/29(Tue)11:00-13:00 (11/28 20:00-22:00/CST) Classical Minnesota Public Radio

Michael Stuhlbarg(Narrator)Scott Yoo(Cond.)Saint Paul Chamber Orchestra

Anna Clyne: Within Her Arms for String Ensemble, Earl Kim: Cornet for Narrator and Orchestra, Franz Schubert: Death and the Maiden for String Orchestra

11/29(Tue)17:03-19:00 (9:03-11:00/CET) NRK Klassisk

Nidaros strykekvartett

Sallinen: String Quartet No.3 Op.19, Knut Vaade: New Works, Mendelssohn: Octet op.20.

(2011.11.20 Hornemansgården i Trondheim)

11/29(Tue)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Iris Vermillion(Ms)Eliahu Inbal(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Webern: Six Pieces for Orchestra Op 6, Mahler: Kindertotenlieder, Shostakovich: Symphony No 12 in D minor Op 112

11/29(Tue)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

David Frühwirth(Vn)Claudio Bohórquez(Vc)Herbert Schuch(Pf)

Liszt: Vallée d'Obermann, (Fassung für Klaviertrio), Liszt (arr. Saint-Saens) Orpheus S 98, Piano Trio in E Major S 379, "Pester Karneval", Mendelssohn: Piano Trio in D minor op.49, Liszt: Oh! quand je dors, S 282-1

(2011.11.22 Brahms-Saal des Wiener Musikvereins)

11/29(Tue)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Sophie Junker(S)Mhairi Lawson(S)Robert King(Cond.)The King’s Consort

Couperin: Magnificat anima mea, Sainte-Colombe: Prelude in E minor, Marais: Tombeau para Monsieur de Sainte-Colombe, Couperin: Motete para el día de Pascua.

(2011.4.15 Auditorio Nacional de Música)

11/29(Tue)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Gabriele Baldocci, Akane Sakai, Martha Argerich, Lily Maisky(Pf)Sascha Maisky(Vn)Gautier Capuçon, Mischa Maisky(Vc)

Liszt: Mazeppa (for 2 pianos), Brahms: Cello Sonata No.1, Schumann: Phantaisiestücke, op. 73, Brahms: Piano Trio No.1

11/29(Tue)20:05-21:10 (12:05-13:10/CET) Bartok Radio

Ingrid Fliter(Pf)Zoltan Kocsis(Cond.)Hungarian National Philharmonic Orchestra

Ravel: Pavane pour une enfante defunte, Piano Concerto in G Major, Debussy: Ibéria, Ravel: Bolero.

(2011.4.22 Rec.)

11/29(Tue)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Marc-André Hamelin(Pf)

Liszt: Waldesrauschen, Concert Etude No. 1 S 145, Fantasy and Fugue on BACH, Sonata in B minor

(2011.9.31 Boston)

11/29(Tue)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

49th Belfast Festival

Eugene Ugorski(Vn)Konstantin Lifschitz(Pf)

Bartok: Rhapsody no. 2 Sz.89, Grieg: Violin Sonata no. 2 in G major Op.13, Ravel: Tzigane.

11/29(Tue)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Yves Castagnet(Org)

Charles-Marie Widor: Symphonie Romane op 73, Vierne: Méditation, Franck: 3ème Choral

(2011,11,13 Eglise de la Madeleine à Paris)

11/30(Wed)2:00-4:00 (11/29 19:00-21:00/EET) Romania Radio Muzical

Remus Azoiţei(Vn)Eduard Stan(Pf)

Brahms: Violin Sonata No.1, George Enescu: Suite op. 28 for violin and piano "Impressions d'enfance", Bartok: Romanian Dances, Schubert: Fantasy in C major D 934

11/30(Wed)2:00-4:00 (11/29 19:00-21:00/EET) LRT Klasika

Maxim Rysanov(Vla)Alexander Sitkovetsky(Vn)Lithuanian Chamber Orchestra

Vivaldi: Four Seasons, John Woolrich: Ulysses Awakes, Kancheli: Twilight

11/30(Wed)3:00-5:00 (11/29 19:00-21:00/CET) NRK Klassisk

Festival de Radio France et Montpellier Languedoc-Roussillon

Simone Kermes(S)Louis Lortie(Pf)Augustin Dumay(Vn, Cond.)Wallonie Royal Chamber Orchestra

Mozart: Vn.Con. in D Major L315f (comp. Philip Wilby), "Ma che vi fece, o stelle... Sperai vicino il lido" K368, Beethoven: Piano Concerto No.4.

(2011.7.12 Rec.)

11/30(Wed)3:00-5:30 (11/29 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Schleswig-Holstein Musik Festival

Pretty Yende(S)Zoryana Kushpler(Ms)Kartal Karagedik(Br)Łukasz Borowicz(Cond.)NDR Radiophilharmonie

Operngala

Arias and overtures by Gioaccino Rossini, Jules Massenet, Camille Saint-Saëns, Georges Bizet, Giacomo Meyerbeer and Léo Delibes.

(2011.10.19 Rec.)

11/30(Wed)3:00-6:00 (11/29 19:00-22:00/CET) Klara

Alex Bellamy(Ob d'amore)Rachel Podger(Vn)Brecon Baroque

Bach: Violin Concerto in A minor BWV1041, Concerto in A Major BWV1055, Violin Concerto in E Major BWV1042, Violin Concerto in D Major BWV1053, Concerto in C minor BWV1060, Telemann: Concerto for 3 violins in F Major TWV 53

11/30(Wed)3:20-6:00 (11/29 19:20-22:00/CET) DR P2

Benedetto Lupo(Pf)Giancarlo Andretta(Cond.)Aarhus Symphony Orchestra

Respighi: Pini di Rome, Nino Rota: Concerto Soirée, Puccini: Preludio Sinfonico, Respighi: Feste romane

(2011.11.24 Symphonic Hall, Aarhus)

11/30(Wed)3:30-5:00 (11/29 19:30-21:00/CET) ORF Oe1

BBC Proms 2011

Eugénie Warnier(S)Christophe Rousset(Cond.)Les Talens Lyriques

Francois Couperin: La Piémontaise from "Les Nations", Lully: Ah, Rinaldo, dove sei? from "Les Amours deguisés", Rameau: Premier concert from "Pièces de clavecin en concerts", Montéclair: La morte di Lucrezia, Kantate

(2011.8.1 Cadogan Hall)

11/30(Wed)3:35-6:10 (11/29 19:35-22:10/CET) Bartok Radio

Wexford Opera Festival

Mercadante: Virginia

Angela Meade/Bruno Ribeiro/Ivan Magri/Gianluca Buratto/Hugh Russel/Carlos Izcaray(Cond.)

11/30(Wed)4:00-5:30 (11/29 20:00-21:30/CET) Vltava

Performance by Prague Radio Symphony Orchestra

Iša Krejčí: 20 Variations on the Composer's own Theme in the Style of a Folk Song (cond. Josef Hrnčíř), Eugen Suchoň: Metamorphosis. Symphonic Suite for large orchestra (cond. Ludovít Rajter), Beethoven: Symphony No.2 (cond. Vladimír Válek)

11/30(Wed)4:00-6:00 (11/29 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Miguel Roa(Cond.)Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE

Guridi: Cuadros vascos, Colomer: Agua que no has de beber, Turina: Danzas fantásticas Op. 22, Falla: La vida breve - Acto 1, Introducción, Acto 2, Danza nº 1, El sombrero de tres picos - Suites nº 1 y 2.

11/30(Wed)4:00-6:00 (11/29 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Miguel Colom(Vn)Denis Lossev(Pf)

Faure: Violin Sonata No.1, Saint-Saëns: Introduction and rondo capriccioso, Chausson: Poème, Ravel: Tzigane.

(2011.4.27 L’Auditori, Sala Oriol Martorell. Barcelona)

11/30(Wed)4:00-6:30 (11/29 20:00-22:30/CET) France Musique

Katia Velletaz, Chantal Santon, Kareen Durand, Isabelle Cals(S)Mathias Vidal(C-T)Alain Buet(Br)Guy van Waas(Cond.)Choeur de Chambre de Namur/Les Agrémens

Antoine Dauvergne: La Vénitienne, Comédie lyrique

(2011.11.8 Opéra royal du Centre de Musique Baroque de Versailles)

11/30(Wed)4:00-6:30 (11/29 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Bertrand de Billy(Cond.)Orchestre de Chambre de Lausanne

Mozart: Symphony No.39, No.40 and No.41.

(Live from Salle Métropole à Lausanne)

11/30(Wed)4:02-7:02 (11/29 20:03-23:02/CET) Omroep Radio 4

Eleonore Pameijer(Fl)Peter Brunt(Vn)Marianne Boer(Pf)

Henriette Bosmans: Arietta en Danse Orientale voor viool en piano, H. Kox: Préludes pour violon solo, Ravel: Violin Sonata, Prokofiev: Violin Sonata op.80, J. Hamburg: City Lights, Stoppelenburg: Ballade voor fluit en piano, K. Boehmer: Atem voor fluit solo.

(2011.11.14 Bethaniënklooster in Amsterdam)

11/30(Wed)4:03-6:00 (11/29 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Reinhold Friedrich(Trp)John Axelrod(Cond.)Stuttgarter Philharmoniker

Barber: Meditation and Dance of Vengeance from Medea, Olga Neuwirth: "…miramondo multiplo…" für Trompete und Orchester, Tchaikovsky: Manfred Symphony

(Live from Beethoven-Saal der Liederhalle Stuttgart)

11/30(Wed)4:03-6:30 (11/29 20:03-22:30/CET) BR Klassik

Alexandre Tharaud(Pf)

Debussy: Préludes Livre 1, Domenico Scarlatti: Sonatas

(Live from Studio 2 des Bayerischen Rundfunks)

11/30(Wed)4:05-6:00 (11/29 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

Yuja Wang(Pf)Charles Dutoit(Cond.)Staatskapelle Dresden

Prokofiev: Piano Concerto No.3, Debussy: La Mer, Respighi: Pini di Roma.

(2011.11.22 Semperoper Dresden)

11/30(Wed)4:05-6:00 (11/29 20:05-22:00/CET) WDR3

Schumann-Quartett (Erik Schumann/Ken Schumann/Ayako Goto/Mark Schumann)

Beethoven: Streichquartett e-moll op. 59-2, Bartók: Streichquartett Nr. 3 Sz 85, Franz Schubert: Streichquartett a-moll D 804 „Rosamunde“

(2011.10.4 Apollo-Theater, Siegen)

11/30(Wed)4:05-6:00 (11/29 20:05-22:30/CET) hr2

Axel Gremmelspacher, Eike Wernhard, Everett Hopfner, Catherine Vickers, Neus Estarellas Calderón, Mireia Vendrell, Björn Lehmann(Pf)Christof M. Löser(Cond.)

Mathias Spahlinger: farben der frühe für 7 Klaviere

(2011.10.25 Großen Saal der Hochschule für Musik und Darstellende Kunst, Frankfurt)

11/30(Wed)4:30-7:00 (11/29 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Garrick Ohlsson(Pf)

Handel: Suite No.2 in F HWV.427, Brahms: Variations and Fugue on a Theme of Handel op.24, Liszt:Bénédiction de Dieu dans la solitude, Scriabin: Trois études Op. 65, Poème Op. 59 No. 1, Prélude Op. 59 No. 2, Fragilité Op. 51 No. 1, Piano Sonata No. 5 in F sharp Op. 53.

(Live from Wigmore Hall)

11/30(Wed)4:30-7:30 (11/29 20:30-23:30/CET) RAI Radio 3

Maggio Musicale Fiorentino

Rossini: Il Barbiere di Siviglia

Antonino Siragusa/Bruno de Simone/Laura Polverelli/Vito Priante/Nicola Ulivieri/Gianluca Margheri/Laura Cherici/Antonio Pirolli(Cond.)

(Live from Teatro Comunale di Firenze)

11/30(Wed)6:00-8:00 (11/29 22:00-24:00/CET) NRK Klassisk

Gerald Finley(Br)Julius Drake(Pf)

Songs by Loewe. Schumann, Brahms, Beethoven, Wolf and Schubert.

(2011.9.1 Angelika-Kauffmann-Saal in Schwarzenberg)

11/30(Wed)6:30-7:55 (11/29 22:30-23:55/CET) DRS2

Tai Murray(Vn)Mihaela Ursuleasa(Pf)

Ravel: Violin Sonata, Bartók: Rhapsody no.2, Enescu: Violin Sonata No.3

(2011.8.21 Kirche Meyriez)

November 30 (Wed)

11/30(Wed)13:00-15:00 (11/29 20:00-22:00/PST) KDFC

Jane Archibald(S)Kyle Ketelsen(Br)Michael Tilson Thomas(Cond.)San Francisco Symphony/San Francisco Symphony Chorus

Schütz: "Ich bin ein rechter Weinstock" from Geistliche Chormusik, Schoenberg: Five Pieces for Orchestra, Brahms: A German Requiem

(2011.11.19 Davies Symphony Hall)

11/30(Wed)17:03-20:00 (9:03-12:00/CET) NRK Klassisk

Festival de la Roque d'Anthéron

Nicholas Angelich(Pf)

Franz Liszt: Les années de pélerinage (complete)

(2011.8.7 Rec.)

11/30(Wed)17:10 - 12/1(Thr)2:00 (11/30 9:10-18:00/CET) France Musique

Une journée avec Natalie Dessay

11/30(Wed)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Feng Ning(Vn)Sebastian Lang-Lessing(Cond.)Tasmanian Symphony Orchestra

Mendelssohn: Fair Melusina Overture, Sculthorpe: My Country Childhood, Bruch: Violin Concerto No 1 in G minor, Paganini: Variations on 'God Save the King', Op 9, Schumann: Symphony No 3 in E flat Op 97 "Rhenish"

11/30(Wed)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Francois Leleux(Ob, Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Mozart: Ouverture and Arias from "Don Giovanni" for Brass Octet and Contrabass, Oboe Concerto K314, Schubert: Sym.No.4 D417

(2011.9.14 Berwaldhallen, Stockholm)

11/30(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Laia Puig(Vc)Douglas Riva(Pf)Xavier Puig(Cond.)Chamber Orchestra of Cervera.

Granados: Suite Elisenda, Vals de concert, Danza gitana, Danza de los ojos verdes, Jordi Cervelló: Divertimento 2002, Jesús Rodríguez Picó: Concerto "Festival a Cervera"

(2011.4.21 Universitat. Cervera)

11/30(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Gautier Capuçon, Misha Maisky(Vc)Lilya Zilberstein, Francesco Piemontesi(Pf)Alexander Vedernikov(Cond.)Orchestra della Svizzera italiana

Liadov: Nenia op. 67, Schubert (arr. Liszt) : Wanderer Fantasie, Respighi: Adagio con variazioni, Tchaikovsky (arr. Fitzenhagen) : Nocturne, op. 19-4, Bruch: Kol Nidrei op. 47, Balakirev: Piano Concerto No.2 in E flat minor, Elgar: Cello Concerto

11/30(Wed)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Dawn Upshaw(S)Maria Schneider(Cond.)Saint Paul Chamber Orchestra

Stravinsky: Concerto in D for String Orchestra, Maria Schneider: Carlos Drummond de Andrade Stories for Soprano and Chamber Orchestra, Bartok (arr. Richard Tognetti) : Five Hungarian Folk Songs, Haydn: Sym. No.104.

(2011.5.13 Carnegie Hall)

11/30(Wed)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

49th Belfast Festival

Danish String Quartet

Nielsen: String Quartet no. 4 in F major Op. 44, Grieg: String Quartet in G minor Op. 27.

12/1(Thr)1:00-3:00 (11/30 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Ingolf Wunder(Pf)

Mozart: Piano Sonata in B flat Major K333, Liszt: Soirée de Vienne, Hungarian Rhapsody No.6, Chopin (1810-1849): Ballade No.4 in F minor, Andante spianato and Grande polonaise brillante op. 22.

(2011.10.8 Rec)

12/1(Thr)2:00-4:00 (11/30 18:00-20:00/CET) France Musique

"Natalie Dessay and friends"

Guest: Natalie Dessay/Le Quatuor Ebène/Karine Deshayes/Shani Diluka/Stella Grigorian/Les soeurs Labèque

(Live from Studio Sacha Guitry)

12/1(Thr)2:03-4:15 (11/30 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Musicians of Finnish Radio Symphony Orchestra

J.S. Bach: Brandenburg Concertos No. 1-6 (complete)

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

(*Additional Movement of Brandenburg Concerto No. 3 was completed by Jukka Tiensuu)

12/1(Thr)3:00-5:30 (11/30 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

III Festiwal Mazovia goes Baroque

Natsumi Wakamatsu(Vn)Hidemi Suzuki(Cond.)Orchestra Libera Classica

Haydn: Symphony in D minor Hob. 1/26 "Lamentazione", Symphony in E flat Major Hob. 1/43 "Mercury", Mozart: Violin Concerto in G Major K216, Divertiment: in B flat Major K137

(2011.11.12 Rec.)

12/1(Thr)3:00-6:00 (11/30 19:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Fundación Juan March

Atlantis piano dúo

John Cage: Three Dances for two prepared pianos, Bartok: Out of doors Sz.81 (excerpts), Messiaen: Visions de l'Amen

(Live)

12/1(Thr)3:00-6:00 (11/30 19:00-22:00/CET) Klara

Bo Holten(Cond.)Flemish Radio Choir/Jan Michiels(Pf)Bart Naessens(Org)

Liszt: Missa Choralis, Agnus Dei Della Messa Da Requiem Di Giuseppe Verdi S437, 12 Lieder von Schubert S558 - Ave Maria, Confutatis maledictis en Lacrymosa du Requiem, K626 S550/R229, À la Chapelle Sixtine ‘Miserere D’Allegri et Ave Verum Corpus de Mozart’S461

12/1(Thr)3:05-5:00 (11/30 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Lisa Batiashvili(Vn)Jonathan Nott(Cond.)Bamberger Symphoniker

Alban Berg: Lyrischen Suite - Drei Sätze, Shostakovich: Violin Concerto No.1, Lutoslawski: Concerto for Orchestra

(2011.11.19 Konzerthalle Bamberg)

12/1(Thr)3:20-6:00 (11/30 19:20-22:00/CET) DR P2

Bo Skovhus(Br)Helmut Deutsch(Pf)

Songs by Schubert

(Live)

12/1(Thr)3:30-4:45 (11/30 19:30-20:45/CET) Sveriges Radio P2

Göteborg International Organ Academy.

Mikael Wahlin(Org)

Scotson Clark: Vienna march, William Wolstenholme: Cantilena in A flat Major, Alfred Hollins: Theme with variations and fugue, Berhard Johnson: Pavane in A Major, York Bowen: Fantasia, Harry Crackel: Caprice in G minor, Alfred Hollins: Morceau de concert en forme de valse, Roy Spaulding Stoughton: Sea sketches.

12/1(Thr)3:30-5:00 (11/30 19:30-21:00/CET) ORF Oe1

Magdalena Kozená(Ms)Malcolm Martineau(Pf)

Britten: A Charm of Lullabies op. 41, Fauré: Le papillon et la fleur op. 1-1, En sourdine op. 58-2, Rêve d'amour op. 5-2, Après un rêve op. 7-1, Ravel: Vocalises-étude en forme de habanera, Debussy: Ariettes oubliées, Brett Dean: Poems and Prayers (2006), Olivier Messiaen: Poèmes pour Mi (2. Buch), Fauré: Mandoline op. 58-1, Debussy: La chevelure, Mahler: Rheinlegendchen

(2011.11.9 Mozart-Saal des Wiener Konzerthauses)

12/1(Thr)3:30-5:00 (11/30 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Ines Salazar(S)Julia Gertseva(Alt)Aquiles Machado(T)Riccardo Zanellato(Bs)Rafael Frühbeck de Burgos(Cond.)Danish National Symphony Orchestra/Danish National Choir

Verdi: Messa da Requiem

(2011.10.15 DR Concert Hall)

12/1(Thr)3:35-5:20 (11/30 19:35-21:20/CET) Bartok Radio

Klára Kolonits/Bernadett Wiedemann/Dániel Pataki Potyók/Krisztián Cser/János Balázs(Pf)Tamás Vásáry(Cond.)Hungarian Radio Symphony Orchestra

Liszt: Tasso, Piano Concerto No.1, Missa Solemnis

(Live)

12/1(Thr)4:00-6:30 (11/30 20:00-22:30/CET) France Musique

Opera de Lausanne

Bellini: La Sonnambula

Natalie Dessay/Raul Giménez/Tomas Tomasson/Claire Larcher/Graciela Oddone/Marc Mazuir/Brunetière Jérôme/Evelino Pido(Cond.)

(1999.1.23 Rec.)

12/1(Thr)4:00-6:30 (11/30 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

François Leleux(Ob)Marek Janowski(Cond.)Orchestre de la Suisse Romande

Haydn: Symphony No.41 in C Major, R.Strauss: Oboe Concerto, Beethoven: Symphony No.2.

(2011.11.17 Victoria Hall à Genève)

12/1(Thr)4:02-7:02 (11/30 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Irene Maessen(S)Leo van Doeselaar(Org)

Mendelssohn: Salve Regina, Diepenbrock: Geistliches lied uit Novalis, Hindemith: Geburt Mariä, Geburt Christi, Reger: Zwei Geistliche Lieder uit Novalis, Wolf: Schlafendes Jesukind, Ach des Knaben Augen, Die ihr schwebet, Diepenbrock: Ave Maria. H. Andriessen: Intermezzo uit Sinfonia. Fauré: En prière, Poulenc: Priez pour paix, H. Andriessen: Cantique spirituel, Górecki: O Domina nostra

12/1(Thr)4:04-6:30 (11/30 20:04-22:30/CET) SR2 KulturRadio

Benedikt Klöckner(Vc)Simon Gaudenz(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie

Léo Weiner: 1. Divertimento für Streicher op. 20, Claude Vivier 'Zipangu' für 13 Streicher, Joseph Haydn Violoncellokonzert D-dur, Pablo Casals: El cant dels ocells, Richard Strauss: Metamorphosen Suite für 23 Solostreicher

(2010.6.10 Emmerich-Smola-Saal in Kaiserlautern)

12/1(Thr)4:05-6:00 (11/30 20:05-22:00/CET) WDR3

Přemysl Vojta(Hr)Heiko Mathias Förster(Cond.)Neue Philharmonie Westfalen

Debussy: Prélude à l’après-midi d’un faune, Glière: Konzert für Horn und Orchester B-dur op. 91, Bruckner: Sinfonie Nr. 3 d-moll

(2011.10.17 Musiktheater im Revier)

12/1(Thr)4:30-7:00 (11/30 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Lars Vogt(Pf)Vladimir Jurowski(Cond.)London Philharmonic

Matthias Pintscher: towards Osiris, Beethoven: Piano Concerto No. 5 "Emperor", Bruckner: Symphony No 1.

(Live from the Royal Festival Hall, London)

12/1(Thr)6:30-7:55 (11/30 22:30-23:55/CET) DRS2

Tage für Neue Musik Zürich 2011

Scott Voyles(Cond.)Ensemble Laboratorium

Morten Olsen: Mirages (2002) für Flöte, Klarinette, Klavier, Violine, Viola und Violoncello, Cenk Ergün: Nasreddin (2011, premiere of new edition) für Bassflöte, Klarinette, Bassklarinette, Klavier, Violine, Viola und Violoncello mit einem oder mehreren improvisierenden Musikern, Gary Berger: DIS (2011, premiere) für Ensemble und Sampler, Francesco Filidei: Partita (2003-06) für acht Instrumente

(2011.11.12 Tonhalle Zürich)

12/1(Thr)6:30-8:00 (11/30 22:30-24:00/CET) RAI Radio 3

Traiettorie 2010

Arditti Quartet

Mario Garuti: Cielo perso / anima tersa, György Kurtág: Officium breve in memoriam Andreae Szervánszky op. 28, Javier Torres Maldonado: Cuarteto de cuerdas n. 1 (2009), György Ligeti: String Quartet No. 2, Iannis Xenakis: Tetras

(2010.10.3 Auditorium Paganini di Parma)

December 1 (Thr)

12/1(Thr)11:00-13:00 (11/30 20:00-22:00/CST) WFMT

Emanuel Ax(Pf)Michael Tilson Thomas(Cond.)San Francisco Symphony

Schubert (arr. Webern) : German Dances, Webern: Symphony Op 21, Beethoven: Piano Concerto no.4, Symphony no.5.

12/1(Thr)11:00-13:00 (11/30 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Hans Graf(Cond.)Houston Symphony

Mahler: Symphony No.10 (Ed. Cooke)

(2011.5.13-15 Rec.)

12/1(Thr)16:05-17:45 (20:05-21:45/NZDT) Radio New Zealand Concert

Ewa Kupiec(Pf)Eckehard Stier(Cond.)Auckland Philharmonia

Milhaud: La Création du Monde, Bernstein: On the Waterfront, Symphonic Suite, Rachmaninov: Rhapsody on a theme of Paganini, Gershwin: An American in Paris

12/1(Thr)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

a)Sophia Jaffé(Vn)Leos Svárovsky(Cond.)Czech Philharmonic Orchestra

Slavický: Moravian Dance Fantasies (1951), Hořínka: Violin Concerto (The Words of the Cross) (premiere)

b)Artemis Quartet/Elisabeth Leonskaja(Pf)

Shostakovich: Piano Quartet in G minor Op 57, Brahms: Piano Quintet in F minor, Op 34

12/1(Thr)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Maria Keohane(S)Tuva Semmingsen(Ms)Anders Jerker Dahlin(T)Lars Ulrik Mortensen(Cond.)Concerto Copenhagen

Purcell: from The Fairy Queen Z629, Rameau: from Platée, Händel: from Alcina HWV 34

(2011.8.3 Tivoli Concert Hall, Kopenhagen)

12/1(Thr)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Martin Stadtfeld(Pf)

Bach: Englische Suite Nr.4 F-Dur BWV 809, Rachmaninov: Präludium aus der Partita E-Dur von J. S. Bach BWV 1006, Liszt: Variationen über das Motiv "Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen", Rachmaninov: Moments musicaux op. 16 Nr. 1 und 3, Wagner (arr. Liszt): Isoldes Liebestod, Prokofiev: Toccata op.11

(2011.7.22 Rinderstall, Haseldorf)

12/1(Thr)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

49th Belfast Festival

Monica Groop(Ms)Rudolf Jansen(Pf)

Mozart: Als Luise die Briefe ihres ungetreuen Liebhaber verbrannte, Oiseaux si tous les ans, Der Zauberer, Alban Berg: Vier Lieder Op 2, Liszt: Es war ein König in Thule; S'il est un charmant gazon, Die drei Zigeuner, Grieg: 5 Songs by Vilhelm Krag Op 60, Sibelius: Våren flyktar hastigt, Den första kyssen, Im Feld ein Mädchen singt, Flickan kom ifrån sin älsklings möte, Var det en dröm.

12/1(Thr)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Lars Vogt(Pf)Myung-Whun Chung(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Brahms: Piano Concerto No.2, Schumann: Symphony No.3

(2011.11.18 Salle Pleyel, Paris)

12/2(Fri)1:00-2:30 (12/1 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Vasily Lanovoy(Narrator)Anastasia Belukova(S)Igor Golovatenko(Br)Mikhail Pletnev(Cond.)Russian National Orchestra/Moscow Academy of Choral Singing

Grieg: Incidental music to Henrik Ibsen's play "Peer Gynt"

(2011.11.15 Tchaikovsky Concert Hall, Moscow)

12/2(Fri)1:00-3:00 (12/1 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Dorothea Röschmann(S)Ian Bostridge(T)Sir Colin Davis(Cond.)New York Philharmonic

Beethoven: Symphony No.2, Mahler: Des Knaben Wunderhorn.

(2010.12.8 Avery Fisher Hall, New York)

12/2(Fri)2:00-4:00 (12/1 19:00-21:00/EET) LRT Klasika

Jono Tankevičiaus (first violinist of Čiurlionis Quartet) Celebrating 50 years of musical career

Čiurlionis Quartet/Robertas Šervenikas(Cond.)Lithuanian Chamber Orchestra

Čiurlionis: String Quartet in C minor VL83, Mendelssohn: String Octet Op.20, Justė Janulytė: New work for string quartet and string orchestra (premiere), Elgar: Introduction and Allegro

(2011.10,4 Rec.)

12/2(Fri)2:03-4:15 (12/1 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Colin Currie(Perc)Petri Sakari(Cond.)Turku Philharmonic Orchestra

Àskel Másson: Concerto for percussion (premiere), Bruckner: Symphony No.5

(Live)

12/2(Fri)3:00-5:30 (12/1 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Sir Simon Rattle(Cond.)Berliner Philharmoniker

Lachenmann: "Tableau", Stück für Orchester, Mahler: Sinfonie Nr. 9 D-Dur

(2011.11.3 Philharmonie Berlin)

12/2(Fri)3:00-6:00 (12/1 19:00-22:00/CET) Klara

Pieter Wispelwey(Vc)Seikyo Kim(Cond.)Symfonieorkest Vlaanderen

Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte, Edouard Lalo: Cello Concerto, Sibelius: Valse triste, Symphony No.7

12/2(Fri)3:05-4:40 (12/1 19:05-20:40/CET) BR Klassik

Albrecht Mayer(Ob)Berliner Barock Solisten

Johann Bernhard Bach: Suite Nr. 3 e-Moll, Johann Goldberg: Sonate c-Moll, Carl Ditters von Dittersdorf: Oboenkonzert G-Dur, Georg Philipp Telemann: Suite Nr. 6 g-Moll, Johann Georg Pisendel: Sonate c-Moll, Carl Philipp Emanuel Bach: Oboenkonzert B-Dur

(2010.12.17 Rec.)

12/2(Fri)3:20-6:00 (12/1 19:20-22:00/CET) DR P2

Karen Gomyo(Vn)Kirill Karabits(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Khachaturian: Sabre Dance, Shostakovich: Violin Concerto No.1, Mussorgsky (arr. Ravel): Pictures at an Exhibition

(Live from DR Concert Hall)

12/2(Fri)3:30-5:30 (12/1 19:30-21:30/CET) NRK Klassisk

Hüseyin Sermet(Pf)Krzyszof Urbanski(Cond.)Trondheim Symphony Orchestra

Beethoven: Egmont overture, Piano Concerto No.4, Mendelssohn: Symphony No.4

(Live)

12/2(Fri)3:30-6:00 (12/1 19:30-22:00/CET) Hrvatska Radiotelevizija HR3

Ivana Bilić(Perc)Sebastian Holecek(Br)Martina Gojčeta Silić(Ms)Armando Puklavec(Br)Tonči Bilić(Cond.)Croatian Radio Television Symphony Orchestra & choir

Igor Kuljerić: Three scenes from the stage music for the play Osman Kolo, Koncert za Ivanu, Walton: Belshazzar's Feast

(Live)

12/2(Fri)3:35-5:05 (12/1 19:35-21:05/CET) Bartok Radio

József Lendvay(Vn)Iván Fischer(Cond.)Budapest Festival Orchestra

Goldmark: Sakuntala overture, Hubay: Violin Concerto No.3, Richard Strauss: Also Sprach Zarathustra

(2002.12.27 Rec.)

12/2(Fri)4:00-6:00 (12/1 20:00-22:00/CET) RTBF Musiq3

Angelika Kirchschlager(Ms)Jean-Yves Thibaudet(Pf)

Songs by Brahms and Liszt

(2011.11.3 Palais des Beaux-Arts, Brussels)

12/2(Fri)4:00-6:30 (12/1 20:00-22:30/CET) France Musique

James Tocco(Pf)Leonard Slatkin(Cond.)Orchestre national de Lyon/Big Band de la Musique de l’Air

Ned Rorem: Lions (A Dream), Bernstein: Symphony No.2 "The Age of Anxiety", Ives: The Unanswered Question, Cindy McTee: Tempus fugit, Gershwin: Promenade (Walking the Dog), extrait de Shall We Dance, Duke Ellington: Harlem

(Live from Auditorium de Lyon)

12/2(Fri)4:00-6:30 (12/1 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

12/2(Fri)4:00-6:30 (12/1 20:00-22:30/CET) DRS2

Patricia Kopatchinskaja(Vn)Alexander Vedernikov(Cond.)Orchestra della Svizzera italiana

Stravinsky: Violin Concerto, Paul Glass: Grandifiora (premiere), Borodin: Symphony No.2

(Live from Lugano Congress)

12/2(Fri)4:02-7:02 (12/1 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

November Music 2011

a)Jörg Widmann(Cl)Reinbert de Leeuw(Cond.)Asko/Schoenberg

Jörg Widmann: Oktett, Fantasie, Freie Stücke, Wolfgang Rihm: Male über Male 2

(2011.11.12 Rec)

b)Bozzini Quartet

Seung-Ah Oh: Nong Hyun Reflected, Daan Janssnes: (Douze écrits), Rozalie Hirs: Zenit

(2011.11.11 Rec)

c)musikFabrik

Jonathan Harvey: Sringara Chaconne, Climbing Frame, Rebecca Saunders: Stirrings still II, Yannis Kyriakides: memoryscape

(2011.11.13 Rec)

12/2(Fri)4:03-6:00 (12/1 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Sunwook Kim(Pf)Marek Janowski(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

Dvořák: Piano Concerto, Tchaikovsky: Symphony No.6

(Live from Philharmonie Berlin)

12/2(Fri)4:05-5:30 (12/1 20:05-21:30/CET) hr2

Rachel Harnisch(S)Katharina Kammerloher(A)Michael Schade(T)Markus Butter(Bs)Christopher Hogwood(Cond.)Rundfunk-Sinfonie-orchester Berlin/RIAS-Kammerchor

Kraus: Sinfonie c-Moll, Mozart: Ballettmusik aus "Idomeneo" KV 367, Haydn: Missa in tempore belli "Paukenmesse"

(2010.12.5 Konzerthaus Berlin)

12/2(Fri)4:05-7:00 (12/1 20:05-23:00/CET) NDR Kultur

Bolshoi Theater

Glinka: Ruslan and Lyudmila

Mikhail Petrenko/Albina Shagimuratova/Yuri Minenko/Alexandrina Pendatchanska/ Vladimir Jurowski(Cond.)

12/2(Fri)4:30-7:00 (12/1 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Andreas Brantelid(Vc)Andrew Manze(Cond.)BBC Scottish Symphony Orchestra

Sibelius: Rakastava Op 14, Symphony No.4, Dvorak: Cello Concerto.

(Live from City Halls Glasgow)

December 2 (Fri)

12/2(Fri)11:00-13:00 (12/1 20:00-22:00/CST) WFMT

Carter Brey(Vc)Cynthia Phelps(Vla)Bernard Haitink(Cond.)New York Philharmonic

R. Strauss: Don Quixote, Beethoven: Symphony No.6 "Pastoral."

12/2(Fri)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Frank Peter Zimmerman(Vn)Jonathan Nott(Cond.)Sydney Symphony

Brahms: Tragic Overture, Brett Dean: The Lost Art of Letter Writing, Schubert: Symphony No 9 in C D944

(Live from Sydney Opera House Concert Hall)

12/2(Fri)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Trio Ex-Aequo

Haydn: Piano Trio in C major Hob.XV:21, Beethoven: Piano Trio in C minor Op1-3, Dvorák: Piano Trio No.4 "Dumky"

(2011.4.12 Palau de la Música Catalana. Barcelona)

12/3(Fri)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

49th Belfast Festival

Peter Jablonski(Pf)

Sibelius: Sonatina No.3, Five sketches Op.114, Grieg: Lyric pieces (selection), Nielsen: Humorous Bagatelles, Grieg: Ballade in G minor.

12/2(Fri)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Festival Chopin and his Europe

Alexei Lubimov(Pf)Vladimir Jurowski(Cond.)Orchestre of the Age Enlightenment

Brahms: Piano Concerto No.1, Liszt: Faust Symphony S 108

(2011.8.30 National Opera House, Warsaw)

12/3(Sat)1:00-3:00 (17:00-19:00/CET) Catalunya Musica

CONCURS NOUS TALENTS 2011

Krzysztof Garstka(Cemb)Jan Mrácek(Vn)Ivett Gyöngyösi(Pf)Elina Buksa(Vn)Olita Liepina(Pf)

(Live from Bratislava)

12/3(Sat)2:00-4:30 (12/2 19:00-21:30/EET)

Pirjo Püvi(S)Daniel Reuss(Cond.) Estonian Philharmonic Chamber Choir/Estonian National Symphony Orchestra

Arvo Pärt: Te Deum, Mendelssohn: Symphony No.4, Psalm No.42 "Wie der Hirsch Schreit"

(Live from Estonia Concert Hall)

12/3(Sat)2:03-3:25 (12/2 19:03-20:25/EET) YLE Radio 1

Turku Music Festival 2011

Christoffer Sundqvist(Cl)Jan Söderblom, Laura Kokko, Jukka Untamala(Vn)Tiila Kangas, Jussi Tuhkanen(Vla)Markus Hohti(Vc)Naoko Ichihashi(Pf)

David Lampel: Appels, Sebastian Fagerlund: Oceano, Britta Byström: Brev i april, Ella Grüssner Cromwell-Morgan: Klingande brev.

(2011.8.7 Rec)

12/3(Sat)3:20-6:00 (12/2 19:20-22:00/CET) DR P2

Adam Fischer(Cond.)DR Sinfonietta

Mozart: Symphony No.40, Beethoven: Symphony No.3

(Live)

12/3(Sat)3:30-5:25 (12/2 19:30-21:25/CET) Sveriges Radio P2

Jukka-Pekka Saraste(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra/Swedish Radio Choir

Stravinsky: Symphony of Psalms, Brahms: Symphony No.1

(Live from Berwaldhallen)

12/3(Sat)3:30-6:00 (12/2 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Frank Peter Zimmermann(Vn)Marie-Nicole Lemieux(CA)Stephen Gould(T)Daniele Gatti(Cond.)Orchestre National de France

Berg: Violin Concerto, Mahler: Das Lied von der Erde

(2011.10.27 Théâtre du Châtelet)

12/3(Sat)3:35-5:00 (12/2 19:35-21:00/CET) Bartok Radio

Dezső Ránki(Pf)János Rolla(Cond.)Franz Liszt Chamber Orchestra

Mozart: Eine Kleine Nachtmusik, Piano Concerto in C Major K415, Divertiment in F Major, K138, Piano Concerto in A Major K414

(1992.1.7 Rec)

12/3(Sat)4:00-6:00 (12/2 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Alexandra Coku(S)M José Montiel(Ms)Wookyung Kim(T)Roman Ialcic(Bs)Carlos Kalmar(Cond.)Orquesta Sinfónica y Coro de RTVE

Dvorák: Stabat mater Op. 58

(Live from Teatro Monumental de Madrid)

12/3(Sat)4:00-6:30 (12/2 20:00-22:30/CET) France Musique

12/3(Sat)4:00-6:30 (12/2 20:00-22:30/CET) SR2 KulturRadio

Agneta Eichenholz(S)Karen Gargill(A)Steve Davislim(T)Juha Uusitalo(Bs)Myung-Whun Chung(Cond.)Chour de Radio France/Orchestre Philharmonique de Radio France

Beethoven: Symphony No.9

(Live from Salle Pleyel in Paris)

12/3(Sat)4:02-7:02 (12/2 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Loriana Castellano(Ms)Juan Francisco Gatell(T)Simone Alberghini(Bs)Thierry Fischer(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Haydn: Symphony No.1, Stravinsky: Pulcinella (complete), Symphony No.104

(Live from Vredenburg Leidsche Rijn, Utrecht)

12/3(Sat)4:03-6:00 (12/2 20:03-22:00/CET) BR Klassik

12/3(Sat)4:03-6:00 (12/2 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

David Robertson(Cond.)Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks/Chor des Bayerischen Rundfunks

Berio: Rendering, Ravel: Daphnis et Chloé (complete)

(Live from Herkulessaal München)

12/3(Sat)4:05-6:00 (20:05-22:00/CET) Catalunya Musica

CONCURS NOUS TALENTS 2011

Miguel Colom(Vn)Denis Lossev(Pf)Kiril Stoyanov(Perc)Karol Danis(Vn)Iveta Sabová(Pf)Balázs Tóth(Trp)

(Live from Bratislava)

12/3(Sat)4:05-6:15 (12/2 20:05-22:15/CET) MDR Figaro

Nikolai Lugansky(Pf)Andris Nelsons(Cond.)Gewandhausorchester Leipzig

Richard Strauss: Don Juan, Beethoven: Piano Concerto No.5, Sibelius: Symphony No.2

(Live from Gewandhaus, Leipzig)

12/3(Sat)4:05-6:30 (12/2 20:05-22:30/CET) hr2

Nareh Arghamanyan(Pf)Fritz Walther(Org)Kazuki Yamada(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Saint-Saëns: Danse macabre op. 40, Tchaikovsky: Piano Concerto No.1, Saint-Saëns: Symphony No.3 op. 78

(Live from hr-Sendesaal in Frankfurt)

12/3(Sat)4:05-6:00 (12/2 20:05-22:00/CST) WDR3

Hakan Hardenberger(Trp)Jukka-Pekka Saraste(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Beethoven: Ouvertüre zu Collins Trauerspiel „Coriolan“ op 62, Haydn: Konzert für Trompete und Orchester Es-dur, Hob VIIe:1, Beethoven: Sinfonie Nr. 5 c-moll op 67

(2011.9.18 Rudolfinum in Prag)

12/3(Sat)4:30-6:30 (12/2 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Alessandra Ammara, Roberto Prosseda(Pf)Massimo Quarta(Cond.)I Pomeriggi Musicale

Mendelssohn: Concerto for 2 pianos in E Major, Symphony No.3

(2011.3.31 Teatro Dal Verme di Milano)

12/3(Sat)4:30-7:00 (12/2 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Olivier Charlier(Vn)HK Gruber(Cond.)BBC Philharmonic

Ives: Three Places in New England, John Adams: My Father Knew Charles Ives, HK Gruber: Nebelsteinmusik, Einem: Concerto for Orchestra

(Live from The Bridgewater Hall, Manchester)

12/3(Sat)6:00-8:00 (12/2 6:00-8:00/CET) NRK Klassisk

Ingolf Wunder(Pf)

Mozart: Piano Sonata in B flat Major K333, Liszt: Soirée de Vienne, Hungarian Rhapsody No.6, Chopin (1810-1849): Ballade No.4 in F minor, Andante spianato and Grande polonaise brillante op. 22.

(2011.10.8 Rec)

December 3 (Sat)

12/3(Sat)11:00-13:00 (12/2 20:00-22:00/CST) WFMT

Ravinia Festival 2011,

Giora Schmidt(Vn)Noam Sivan(Pf)

Brahms: Sonatensatz, Schumann: Intermezzo in F, Brahms: Violin Sonata no.1 in G Op 78. Liszt (arr. Sivan for Vn Solo): Piano Sonata in b

●Liszt's Piano Sonata arranged for unaccompanied violin. Video on YouTube

12/3(Sat)16:30-18:05 (20:30-22:05/NZDT) Radio New Zealand Concert

Steven Osborne(Pf)Matthias Bamert(Cond.)New Zealand Symphony Orchestra

Webern: Passacaglia Op 1, Shostakovich: Piano Concerto No 1 in C minor Op 35, Ellington (arr. Peterson): Things ain't what they used to be, Beethoven: Symphony No 7 in A Op 92

12/3(Sat)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Louis Lortie(Pf)

Schubert (arr. Liszt) : Ständchen, Erlkönig, Liszt: Les Jeux d'Eaux à la Villa d'Este, Après une Lecture de Dante, Schubert: Piano Sonata D960

(2011.10.9 Markus-Sittikus-Saal Hohenems)

12/3(Sat)20:05-21:30 (12:05-13:30/CET) Bartok Radio

András Fejér(Trb)Yuri Simonov(Cond.)MAV Symphony Orchestra

Schumann: Sym. No.1, Rota: Trombone Concerto, Khachaturian: Spartacus Suite

(2000.4.14 Rec.)

12/3(Sat)22:15-25:02 (14:15-17:02/CET) Omroep Radio 4

Thomas Hengelbrock(Cond.)Balthasar Neumann Chor & Orchester

Jan Dismas Zelenka: Missa Dei filii, Johann Sebastian Bach: Magnificat BWV 243a

(Live from Concertgebouw, Amsterdam)

12/3(Sat)23:01-24:20 (15:01-16:20/CET) Sveriges Radio P2

Göteborg International Organ Academy.

Gordon Stewart(Org)

William Thomas Best: Introduction, variations and finale on God save the Queen, Arthur Gore Ouseley: Preludium & fuga in A Major, Walter Parratt: Preludium in C sharp minor, Albert Lister Peace: Sonata da camera in D Major, Parry: Fantasy and fuga in G Major, Stanford: Intermezzo on an Irish Folk Song, Alfred Hollins: A song of sunshine, Edwin Henry Lemare: Scherzo fugue.

12/4(Sun)1:00-3:00 (12/3 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Gabriele Baldocci, Akane Sakai, Martha Argerich, Lily Maisky(Pf)Sascha Maisky(Vn)Gautier Capuçon, Mischa Maisky(Vc)

Liszt: Mazeppa (for 2 pianos), Brahms: Cello Sonata No.1, Schumann: Phantaisiestücke, op. 73, Brahms: Piano Trio No.1

12/4(Sun)1:05-3:05 (12/3 17:05-19:05/CET) Nordwestradio

Musikfest Bremen 2011

Veronica Cangemi(S)Vivica Genaux(Ms)Andres Gabetta(Cond.)Cappella Gabetta

Overtures and Duets from Operas by Hasse and Händel

(2011.9.2 Rec.)

12/4(Sun)2:00-4:00 (12/3 15:00-17:00/BRST) Radio Cultura FM

Ludmilla Bauerfeldt(S)Jennifer Johnston(Ms)Alondra de la Parra(Cond.)Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo/Coro da OSESP/Coral Lírico de Minas Gerais

Mahler: Symphony No.2

12/4(Sun)3:00-6:30 (12/3 19:00-22:30/CET) BR Klassik

Bayerischen Staatsoper

Puccini: Turandot

Jennifer Wilson/Marco Berti/Ekaterina Scherbachenko/Alexander Tsymbalyuk/Ulrich Reß/Fabio Previati/Kevin Conners/Emanuele D'Aguanno/Zubin Mehta(Cond.)

(Live)

12/4(Sun)3:02-7:02 (12/3 19:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

De Nederlandse Opera

Mozart: Idomeneo

Michael Schade/Stéphanie d'Oustrac/Judith van Wanroij/Susan Gritton/Edgaras Montvidas/Carlos García Estévez/Tijl Faveyts/Inez Hafkamp/Frank Engel/Harry Teeuwen/Fang Fang Kong/John Nelson(Cond.)

12/4(Sun)3:03-6:00 (12/3 19:03-22:00/CET) NRK Klassisk

Théâtre des Champs-Elysées

Verdi: Oberto (Concert performance)

Ekaterina Gubanova/Maria Guleghina/Michele Pertusi/Fabio Sartori/Sophie Pondjiclis/Carlo Rizzi(Cond.)Orchestre National de France/Choeur de Radio France

12/4(Sun)3:05-6:00 (12/3 19:05-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Staatstheater am Gärtnerplatz München

Sullivan: Der Mikado

Stefan Sevenich/Robert Sellier/Gunter Sonneson/Holger Ohlmann/Daniel Fiolka/Frances Lucey/Franziska Rabl/Milica Jovanovic/Rita Kapfhammer/Thomas Peters/Benjamin Reiners(Cond.)

(2011.11.19 Rec.)

12/4(Sun)2:03-5:35 (12/3 19:03-22:35/EET) YLE Radio 1

12/4(Sun)3:20-8:00 (12/3 19:20-24:00/CET) DR P2

Mikko Heiniö: Eerik XIV (opera, premiere)

Charlotte Hellekant/Helena Juntunen/Jesper Taube/Lennart Forsén/Petri Bäckström/Juha Kotilainen/Hannu Jurmu/Laura Nykänen/Riikka Sirén/Janne Sundqvist/Leif Segerstam(Cond.)Turku Philharmonic Orchestra/Turku Conservatory Chamber Choir/Turku opera chorus

(2011.11.26 Rec.)

12/4(Sun)4:04-7:00 (12/3 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Midori(Vn)Roman Trekel(Br)Claudio Abbado(Cond.)Berliner Philharmoniker

Shostakovich: Violin Concerto No.1, Luigi Nono: No hay caminos, hay que caminar...Andrej Tarkowskij, Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen, Schubert: Der Wanderer D 489, Richard Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche

(1997.12.7 Berliner Philharmonie)

12/4(Sun)2:30-6:55 (12/3 17:30-21:55/GMT) BBC Radio 3

12/4(Sun)3:08-6:58 (12/3 19:08-22:58/CET) France Musique

12/4(Sun)4:05-8:00 (12/3 20:05-24:00/CET) hr2

12/4(Sun)3:30-7:00 (12/3 19:30-23:00/CET) ORF Oe1

12/4(Sun)2:30-6:45 (12/3 18:30-22:45/CET) Bartok Radio

12/4(Sun)2:30-7:00 (12/3 18:30-23:00/CET) Sveriges Radio P2

Metropolitan Opera

Handel: Rodelinda

Renée Fleming/Andreas Scholl/Joseph Kaiser/Stephanie Blythe/Iestyn Davies/Harry Bicket(Cond.)

(Live)

12/4(Sun)4:03-8:03 (12/3 20:03-24:03/CET) RSR Espace 2

Opéra de Lausanne

Bellini: Norma

Hiromi Omura/Béatrice Uria Monzon/Giuseppe Gipali/Oren Gradus/Marie Karall/Sébastien Eyssette/Roberto Rizzi Brignoli(Cond.)Orchestre de Chambre de Lausanne/Opéra de Lausanne choir

12/4(Sun)4:05-6:00 (12/3 20:05-22:00/CET) WDR3

Jacques Mercier(Cond.)Landesjugendorchester Nordrhein-Westfalen

Shostakovich: Hamlet op. 116, Richard Rodgers: Carousel Waltz, John Barry: Dances with Wolves, Maurice Jarre: Lawrence of Arabia, Lalo Schifrin: Mission Impossible, John Williams: 7 Years in Tibet, Mahler: Adagietto from Symphony No.5, Elmer Bernstein: The Magnificent Seven, John Williams: Jurassic Park.

(2011.11.5 Kölner Funkhaus)

12/4(Sun)4:30-6:30 (12/3 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Renaud Capuçon(Vn)Gautier Capuçon(Vc)Semyon Bychkov(Cond.)Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI

Brahms: Double Concerto, Symphony No.2

(Live from Auditorium di Torino)

12/4(Sun)7:30-9:00 (12/3 22:30-24:00/GMT) BBC Radio 3

Huddersfield Contemporary Music Festival 2011 - Episode 1

Apartment House

Mauricio Kagel: Prima Vista

Quatuor Diotima

Thomas Simaku: String Quartet (premiere)

Oscar Henning-Jensen (boy soprano)Gert Henning-Jensen(T)Guido Paevatalu(Br)

Bent Sørensen and Anna Berit Asp Christensen: Saudades Inocentes

December 4 (Sun)

12/4(Sun)9:00-12:00 (12/3 19:00-22:00/EST) WGBH Classical New England

Jonathan Biss(Pf)Sasha Cooke(Ms)Gerald Finley(Br)Jirí Belohlávek(Cond.)Boston Symphony Orchestra

Beethoven: Leonore Overture No.3, Piano Concerto No.4, Harbison: Symphony No.5

(Live)

12/4(Sun)10:00-12:00 (12/3 20:00-22:00/EST) WCLV

Pierre-Laurent Aimard(Pf)Franz Welser-Möst(Cond.)Cleveland Orchestra

Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, Schumann: Piano Concerto, R.Strauss: Ein Heldenleben

(Rec. at Knight Concert Hall, Miami)

12/4(Sun)11:00-13:00 (13:00-15:00/EST) ABC Classic FM

Leif Ove Andsnes(Pf)Mariss Jansons(Cond.)Royal Concertgebouw Orchestra

Brahms: Piano Concerto No 2, Chopin: Waltz in A flat Op 42, Beethoven: Symphony No 7, Dvořák: Slavonic Dance Op 72-7

12/4(Sun)11:00-13:00 (12/3 20:00-22:00/CST) Classical Minnesota Public Radio

Christian Zacharias(Pf, Cond.)Saint Paul Chamber Orchesrta

Frank Martin: Etudes for String Orchestra, Beethoven: Piano Concerto No. 3, Prometheus Suite

(Live)

12/4(Sun)11:00-13:00 (12/3 20:00-22:00/CST) 90.7 FM KWMU-1

Jennifer Koh(Vn)Ward Stare(Cond.)St.Louis Symphony

Schubert: Symphony No. 5, Golijov: Sidereus, Vivaldi: The Four Seasons

(Live)

12/4(Sun)17:00-20:30 (19:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Pinchgut Opera

Vivaldi: Griselda RV718

Caitlin Hulcup/Christopher Saunders/David Hansen/Miriam Allen/Tobias Cole/Russell Harcourt/Erin Helyard(Cond.)Orchestra of the Antipodes

12/4(Sun)19:00-21:00 (11:00-13:00/CET) NDR Kultur

Schleswig-Holstein Musik Festival 2011

Gabriel Schwabe(Vc)Albrecht Mayer(Ob, Cond.)Schleswig-Holstein Festival Kammerorchester

Elgar: Serenade e-Moll für Streicher op. 20, Haydn: Violoncellokonzert D-Dur Hob. VIIb:2, Carl Philipp Emanuel Bach: Konzert B-Dur für Oboe, Streicher und Basso Continuo Wq 164, Mendelssohn: Streichersinfonie Nr. 10 h-Moll

(2011.8.20 Rec.)

12/4(Sun)19:00-22:00 (11:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Nikolaj Znaider(Vn)Kazushi Ono(Cond.)Orquestra de la Suisse Romande

Kodály: Danses of Galantam Bartók: Violin Concerto No.1, Prokofiev: Symphony No.5.

(2011.6.1 Victoria Hall. Geneve)

12/4(Sun)19:03-20:56 (11:03-12:56/CET) ORF Oe1

Dorothea Röschmann(S)Ian Bostridge(T)Sir Colin Davis(Cond.)New York Philharmonic

Beethoven: Symphony No.2, Mahler: Des Knaben Wunderhorn.

(2010.12.8 Avery Fisher Hall, New York)

12/4(Sun)19:30-22:00 (11:30-14:00/CET) RTVE Radio Clasica

Miguel Jiménez(Vc)Joan Martín-Royo(Br)Gustavo Peña(T)Raquel Lojendio(S)Josep Pons(Cond.)Orquesta Nacional de España

Richard Strauss: Don Quixote opus 35, Roberto Gerhard: Don Quijote. Danzas, Falla: El Retablo de Maese Pedro

(Live from Auditorio Nacional de Música, Madrid)

12/4(Sun)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Nikolaj Znaider(Vn)Sir Colin Davis(Cond.)New York Philharmonic

Elgar: Introduction and Allegro, Mozart: Symphony No.36, Elgar: Violin Concerto

(2010.12.9 Avery Fisher Hall)

12/4(Sun)20:04-22:00 (12:04-14:00/CET) SR2 KulturRadio

Rudolf Buchbinder(Pf)Stanislaw Skrowaczewski(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie

Beethoven: Piano Concerto No.4, Brahms: Symphony No.4

(2009.12.11 Congresshalle Saarbrücken)

12/4(Sun)20:05-21:21 (12:05-13:21/CET) Bartok Radio

József Molnár(Hr)Robin O'Neill(Fg)James Judd(Cond.)English Chamber Orchestra

Britten: Simple Symphony, Ferenc Farkas: Concerto rustico, Villa-Lobos: Siranda des Sate Notas, Dvořák: Serenade in E Major

(1987.3.28 Rec.)

12/4(Sun)22:02-24:30 (14:02-16:30/CET) Omroep Radio 4

Jean-Yves Thibaudet(Pf)Andris Nelsons(Cond.)Koninklijk Concertgebouworkest

Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Saint-Saëns. Piano Concerto No.5, Stravinsky: Petrushka

12/5(Mon)0:00-3:30 (12/4 16:00-19:30/CET) France Musique

Opéra de Lyon

Offenbach: La Vie Parisienn

Jean-Sébastien Bou/Boris Grappe/Blandine Staskiewicz/Laurent Naouri/Michelle Canniccioni/Sophie Marin-Degor/Guy de Mey/Tansel Akzeybek/Thomas Morris/Brigitte Hool/Jean-Louis Meunier/Claire Delgado-Boge/Mise en scène/Gérard Korsten(Cond.)

(Live)

12/5(Mon)1:00-3:00 (12/4 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Gautier Capuçon, Misha Maisky(Vc)Lilya Zilberstein, Francesco Piemontesi(Pf)Alexander Vedernikov(Cond.)Orchestra della Svizzera italiana

Liadov: Nenia op. 67, Schubert (arr. Liszt) : Wanderer Fantasie, Respighi: Adagio con variazioni, Tchaikovsky (arr. Fitzenhagen) : Nocturne, op. 19-4, Bruch: Kol Nidrei op. 47, Balakirev: Piano Concerto No.2 in E flat minor, Elgar: Cello Concerto

12/5(Mon)1:04-3:03 (12/4 17:04-19:03/CET) RSR Espace 2

Heather Newhouse, Marie Remandet, Emmanuelle Fruchard(S)Julien Drevet(C-T)Hugo Peraldo(T)Antoine Saint-Espes(Bs)Franck-Emmanuel Comte(Cemb, Org, Cond.)Le Concert de l’Hostel Dieu (Lyon)

Charpentier: Pastorale de Noël Gaspard, Melchior et les autres. Noëls populaires du XVIIe siècle, Pastorale sur la Naissance de Notre Seigneur Jésus - Christ, pour voix et ensemble instrumental H 483, In nativitatem Domini canticum. Motet (extrait). Nuit, pièce instrumentale H 416, Anomymous: Chant des Noëls anciens et nouveaux de la Grande Bible

(Live from église de Villars-sur-Glâne)

12/5(Mon)1:30-6:00 (12/4 17:30-22:00/CET) hr2

Frankfurter Oper

Verdi: Otello

Carlo Ventre/Marco Vratogna/Elza van den Heever/Claudia Mahnke/Teodor Ilincai/Simon Bode/Sebastian Weigle(Cond.)

(Live)

12/5(Mon)2:03-3:10 (12/4 19:03-20:10/EET) YLE Radio 1

Turku Music Festival 2011

Kaisa Ranta, Karina Gauvin(S)Topi Lehtipuu(T)Riku Pelo(Br)Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch(Cond.)Key Ensemble/Finnish Baroque Orchestra

Bach: Cantata "Herr, gehe nicht ins Gericht" BWV105, Pärt: Fratres, Bach: Cantata "Ich habe genug" BWV82

(2011.8.18 Rec.)

12/5(Mon)3:00-6:00 (12/4 19:00-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Festival Chopin and his Europe

Nelson Goerner(Pf)

Mozart: Piano Sonata in E flat Major K282, Schumann: Kreisleriana, Chopin: 24 Preludes op.28

(2011.8.23 Warsaw National Philharmonic Hall)

12/5(Mon)3:05-5:00 (12/4 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Frank Bungarten(G)Anthony Bramall(Cond.)Münchner Rundfunkorchesters

Gerónimo Gimenez: "La boda de Luis Alonso" - Intermedio, Ernesto Lecuona: "Andalucía", Mario Castelnuovo-Tedesco: Gitarrenkonzert Nr. 1 D-Dur, Ruperto Chapí y Lorente: "La revoltosa" - Preludio, Joaquín Rodrigo: "Zarabanda lejana y villancico", Fantasía para un gentilhombre

(2011.9.18 Tagungszentrum Ansbach)

12/5(Mon)3:20-6:00 (19:20-22:00/CET) DR P2

Poul Birkelund(Fl)Rafael Kubelik(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Nielsen: Helios Overture, Flute Concerto, Symphony No.5

(1965.6.9 Rec.)

12/5(Mon)3:30-5:00 (12/4 19:30-21:00/CET) France Musique

Sophie Koch(Ms)François-Frédéric Guy(Pf)

Liszt: S'il est un charmant gazon S.276, Comment, disaient-ils, S.284-1, Enfant , si j'étais roi, S. 283-1, Pensée des morts, Im Rhein, im schönen Strome S.272, Die Lorelei S. 273-1, Freudvoll und leidvoll S.280-1, Isoldes Liebestod, Wagner: Wesendonck Lieder

(2011.11.4 Amphithéâtre de l'Opéra Bastille à Paris)

12/5(Mon)3:30-5:30 (12/4 19:30-21:30/CET) ORF Oe1

Quatuor Mosaïques.

Haydn: Streichquartett g-Moll Hob. III/33, Mozart: Streichquartett G-Dur KV 387 , Beethoven: Streichquartett a-Moll op. 132

(2011.11.21 Mozart-Saal des Wiener Konzerthauses)

12/5(Mon)3:35-5:15 (12/4 19:35-21:15/CET) Bartok Radio

Salvatore Accardo(Vn)Bruno Canino(Pf)

Beethoven: Violin Sonata in a minor op.23, Richard Strauss: Violin Sonata Op.18, Stravinsky (arr. Dushkin) : Divertimento, Sarasate: Carmen fantasy, Kreisler: Liebesleid

(1987.4.15 Rec.)

12/5(Mon)4:00-6:00 (12/4 13:00-15:00/CST) WFMT

Robert Chen(Vn)John Sharp(Vc)Eugene Izotov(Ob)David McGill(Fg)Klara Ek(S)Bernard Haitink(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Haydn: Sinfonia Concertante, Schubert: Symphony no.5, Mahler: Symphony no.4.

12/5(Mon)4:00-6:00 (12/4 20:00-22:00/CET) MDR Figaro

Ralf Lukas(Br)Jeremy Ovenden(T)Olivier Lallouette(Br)Christina Daletska(Ms)Frédèric Caton(Br)Jun Märkl(Cond.)MDR Sinfonieorchester/MDR Rundfunkchor

Berlioz: L'enfance du Christ

(Live from Gewandhaus Leipzig)

12/5(Mon)4:02-7:02 (12/4 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Altenberg Trio Wien/Lars Wouters van den Oudenweijer(Cl)

Debussy: Première rhapsodie, Fauré: Piano Trio in D opus 120, Messiaen: Quatuor pour la fin du temps.

(2011.11.7 Concertzaal Tilburg)

b)Seil Kim(T)Rudolf Jansen(Pf)

Songs by Liszt, Schubert, Schumann and Rachmaninov.

Hanneke de Wit(S)Eildert Beeftink(Pf)

Songs by Mozart, Schumann, Mendelssohn, Schubert, Brahms, Beethoven and Strauß.

(2011.11.12 de Doelen te Rotterdam)

12/5(Mon)4:03-6:00 (12/4 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Festival "Russische Musik im Exil"

Jana Ivanilova(S)Vesselin Paraschkevov(Vn)Laurent Albrecht Breuninger, Alexander Rudin(Vc)Uwe Balser, Boris Berezovsky, Ekaterina Derzhavina, Thomas Duis, Hamish Milne(Pf)Gennady Rozhdestvensky(Cond.)Deutsche Radiophilharmonie

Prokofiev: Overture on Hebrew Themes, Tales of an Old Grandmother, Paul Juon: Märchen op. 8, Schnittke: Fünf Aphorismen für Klavier, Gubaidulina: Chaconne, Medtner: Drei Novellen op. 17, 2. Violinsonate op. 42, Lieder für Sopran und Klavier, Drei Hymnen an die Arbeit op. 49, Sieben Märchen für Klavier

(2011.11.6/13/17 Saarbrücken)

12/5(Mon)4:04-7:00 (12/4 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Krassimira Stoyanova(S)Renata Pokupic(Ms)Pavol Breslik(T)Roberto Scandiuzzi(Bs)Kent Nagano(Cond.)Deutsche Symphonie-Orchester Berlin/Rundfunkchor Berlin

Dvorák: Stabat Mater

(2011.11.26 Berliner Philharmonie)

12/5(Mon)4:30-6:30 (12/4 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

MILANO MUSICA

mdi ensemble/Oleg Vereshchagin(Accordion)

Helmut Lachenmann: Pression (1969) per violoncello solo, Marco Stroppa: Nous sommes l'air, pas la terre (2003-04) per fisarmonica e viola, Robert HP Platz: Echo-Hüllen Danach (2002-03) per flauto, clarinetto basso, pianoforte, violino, viola, violoncello, Sebastian Stier: hin her (2002-04 ), tre movimenti per clarinetto in mi bemolle, violino e fisarmonica, Isabel Mundry: Traces des moments (2000) per clarinetto in si bemolle, fisarmonica, violino, viola e violoncello, Helmut Lachenmann: Trio fluido (1966-1967 ) per clarinetto, viola, percussione

(2011.10.5 Auditorium San Fedele di Milano)

12/5(Mon)5:00-7:59 (12/4 21:00-23:59/CET) DRS2

Rolando Villazón/Diana Damrau/John Relyea/Kevin Connors/Angela Brower/Okka von der Damerau/Constantinos Carydis(Cond.)Chor der Bayerischen Staatsoper/Bayerisches Staatsorchester

Jacques Offenbach: "Les contes d'Hoffmann"

12/5(Mon)6:05-8:00 (12/4 22:05-24:00/CET) NDR Kultur

Igor Levit(Pf)Elsbeth Moser(Bajan)Johannes Fischer(Perc)Reinbert de Leeuw(Cond.)Ensemble Resonanz/Knabenchor Hannover

Sofia Gubaidulina: "Fachwerk" für Bajan, Schlagzeug und Streichorchester, "Introitus" Konzert für Klavier und Kammerorchester, Bach: Motette "Singet dem Herrn ein neues Lied" BWV 225

(2011.11.9 NDR Landesfunkhaus Hannover, Großer Sendesaal)

アリアーガアリアーガ 2011/12/03 23:44 いつもおせわになっています。
さて12.3Am4.05〜のSWR3ご案内のリース/歌劇「盗賊の花嫁」は他の番組になっていました。大変期待していましたので残念です、この間の事情お判りでしたら御教示くださいませ。

okaka_1968okaka_1968 2011/12/04 23:42 そうなんですよ!わたしも録音してたんですよその番組。コリオランのあとくらいに「リースのオペラを差し替えました」みたいなアナウンスが入ってました。海外ウェブラジオはコレがあるから安心できないのです。そのリースのオペラの放送予定もわからないですし…。

2011-11-18

Online radio playlist of Classical Music Live programs (2011/11/21-2011/11/27)

November 21 (Mon)

11/21(Mon)10:00-12:00 (11/20 20:00-22:00/EST) WQED

Angela Meade(S)Marina Prudenskaja(Ms)Dimitri Pittas(T)Liang Li(Bs)Manfred Honeck(Cond.)Pittsburgh Symphony Orchestra/Mendelssohn Choir of Pittsburgh/Betsy Burleigh

Verdi: Requiem

11/21(Mon)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Molly Marsh, Luise Haugk(Ob)Alfredo Bernardini(Ob, Cond.)Harmony of Nations Baroque Orchestra

Purcell: Suite from theatrical music, Corelli: Concerto Grosso in C minor, Op 6 No 3, Rebel: The Character of the Dance, Albinoni: Oboe Concerto in D minor Op 9 No 2, Telemann: Darmstadt Overture in C, Suite in B flat - Hornpipe.

11/21(Mon)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Anna Prohaska(S)Richard Edgar-Wilson(T)David Wilson-Johnson(Br)Michael Schønwandt(Cond.)Danish National Symphony Orchestra/Danish National Vocal Ensemble/Danish National Choir

Bernard Herrmann: Moby Dick, Vaughan Williams: A Sea Symphony (Symphony No 1)

11/21(Mon)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Mihaela Ursuleasa(Pf)Belcea Quartet

Haydn: Streichquartett G-Dur, Hob. III/81, Thomas Larcher: Neues Klavierquintett, Schumann: Klavierquintett Es-Dur op. 44

(2011.11.14 Mozart-Saal des Wiener Konzerthauses)

11/21(Mon)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Emanuel Ax, Yoko Nozaki(Pf)Cho-Liang Lin(Vn)Richard O'Neill(Vla)Efe Baltacigil(Vc)Edgar Meyer(Cb)

Schubert: Impromptu in G flat major Op. 90, John Harbison: November 19th 1828, Schubert: Rondo in A major Op. 197, Steven Stucky: Allegretto quasi Andantino "Schubert Dream" (premiere), Schubert: Piano Quintet in A major Op. 114 "Trout".

(2011.1.21 Starr Theater, New York)

11/21(Mon)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Jerusalem Quartet

Mozart: String Quartet in D minor K421, Debussy: String Quartet in G minor Op 10.

(Live from Wigmore Hall)

11/21(Mon)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Alexei Lubimov(Pf)

Beethoven: Piano Sonata No.17 Tempest, Dussek: La Mort de Marie Antoinette, Hérold: Sonata in C minor "L'Amante disperato", Schubert: Wanderer-Fantaisie.

(2011.11.12 Cité de la Musique à Paris)

11/22(Tue)1:00-2:30 (11/21 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Igor Levit(Pf)Elsbeth Moser(Bajan)Johannes Fischer(Perc)Reinbert de Leeuw(Cond.)Ensemble Resonanz/Knabenchor Hannover

Sofia Gubaidulina: "Fachwerk" für Bajan, Schlagzeug und Streichorchester, "Introitus" Konzert für Klavier und Kammerorchester, Bach: Motette "Singet dem Herrn ein neues Lied" BWV 225

(2011.11.9 NDR Landesfunkhaus Hannover, Großer Sendesaal)

11/22(Tue)2:05-4:10 (11/21 19:05-21:10/EET) Klassikaraadio

Bolishoi Theater Moscow

Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel

Wladimir Matorin/Boris Rudak/Michail Dijakow/Nikolaj Kasanskij/Tatjana Jerastowa/Jeff Martin/Venera Gimadjewa/Anna Chwostenko/Vassily Sinaisky(Cond.)

(2011.6.19 Rec.)

11/22(Tue)3:00-6:00 (11/21 19:00-22:00/CET) Klara

Eric Speller(Ob)Benjamin Dieltjens(Cl)Graziano Moretto(Fg)Eliz Erkalp(Hr)Edo De Waart(Cond.)Royal Flanders Philharmonic Orchestra

Brahms: Variations on a Theme by Joseph Haydn, Mozart: Sinfonia Concertante K297b, Dvorak: Symphony No.8

11/22(Tue)3:00-8:00 (11/21 19:00-24:00/CET) NRK Klassisk

BBC Proms 2011

Rossini: Guillaume Tell

Michele Pertusi/John Osborn/Matthew Rose/Frédéric Caton/Elena Xanthoudakis/Nicolas Courjal/Carlo Bosi/Celso Albelo/Mark Stone/Malyn Byström/Patricia Bardon/Davide Malvestio/Antonio Pappano(Cond.)Orchestra and Chorus of the Academy of Santa Cecilia, Rome

(2011.7.16 Royal Albert Hall, London)

11/22(Tue)3:05-4:30 (11/21 19:05-20:30/CET) BR Klassik

Lisa Batiashvili(Vn)Marlis Neumann(Hp)Alexander Liebreich(Cond.)Münchener Kammerorchesters

Hans Stadlmair: "Ecce homo", Magnus Lindberg: Violinkonzert, Arnold Schönberg: "Notturno", Thomas Larcher: "L'homme au chapeau mou", Gustav Mahler: Symphonie Nr. 10 Fis-Dur.

(2009.6.18 Münchner Prinzregententheater)

11/22(Tue)3:20-6:00 (11/21 19:20-22:00/CET) DR P2

Nordiske Musikdage 2011

11/22(Tue)3:35-5:22 (11/21 19:35-21:22/CET) Bartok Radio

László Fenyő(Vc)Máté Szűcs(Vla)Paavo Järvi(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Richard Strauss: Don Quixote, Schubert: Sym. No.7

(2011.9.9 Alte Oper, Frankfurt)

11/22(Tue)4:00-6:00 (11/21 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Alan Buribayev(Cond.)RTE National Symphony Orchestra

Prokofiev: Symphony No.2, R. Strauss: Der Bürger als Edelmann.

11/22(Tue)4:00-6:30 (11/21 20:00-22:30/CET) France Musique

Claudia Barainsky(S)Anton Zapf(Cond.)SWR Vokalensemble/Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR

Debussy: 3 Etudes, Johannes Maria Staud: Contrebande (On Comparative Meteorology II), Philippe Manoury: Noon

(2011.10.8 Salle Erasme du Palais de la Musique et des Congrès (PMC), Strasbourg)

11/22(Tue)4:02-7:02 (11/21 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Trevor Pinnock(Cemb)Lars Ulrik Mortensen(Cemb, Cond.)Concerto Copenhagen

Vivaldi: Sinfonia RV123, Bach: Concerto BWV1060. Vivaldi: Sinfonia RV129 -Madrigalesco-, Bach: Concerto BWV1062, Vivaldi: Sinfonia RV124.

(2011.1.29 Copenhagen)

b)Marc Mauillon(Vocal)Vivabiancaluna Biffi(Vocal)Angélique Mauillon(Hp)Pierre Hamon(Fl)

Guillaume de Machaut: Le remède de Fortune.

(2010.10.27 Vredenburg Leeuwenberh te Utrecht)

11/22(Tue)4:03-5:30 (11/21 20:03-21:30/CET) Deutschlandradio Kultur

Catherine Cangiano/Marek Reichert/Ludwig Blochberger/Deborah Kaufmann/Torsten Spohn/Gernot Schulz(Cond.)Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt

Gerhard Wimberger: "Heinrich und Kleist", Musik-Theater-Szenen (premiere),

(2011.11.4 Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach, Frankfurt -Oder)

11/22(Tue)4:05-6:00 (11/21 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Roland Greutter(Vn)Michael Gielen(Cond.)NDR Sinfonieorchester/Damen des NDR Chors

Mozart: Violinkonzert D-Dur KV 211, Claude Debussy: La mer, Mozart: Sechs Deutsche Tänze KV 600, Drei Deutsche Tänze KV 605, Debussy: Nocturnes.

(2011.10.20/23 Laeiszhalle Hamburg)

11/22(Tue)4:05-6:00 (11/21 20:05-22:00/CET) hr2

Ulf Schneider(Vn)Stephan Imorde(Pf)

Mozart: Violinsonate D-Dur KV 306, Kurtág: Tre pezzi per violino e pianoforte, Mozart: Violinsonate B-Dur KV 378, Bartók: 1. Violinsonate.

(2011.9.3 Galeriesaal von Schloss Fasanerie)

11/22(Tue)4:30-7:00 (11/21 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Cynthia Fleming(Vn)Barry Wordsworth(Cond.)BBC Concert Orchestra,

Vaughan Williams: The Wasps, Milford: Fishing by Moonlight, Delius: On Hearing the First Cuckoo in Spring, Ravel: Prelude and Dance from 'Ma mere l'oye'.

Milhaud: La creation du monde, Honneger: Pastorale d'ete, Vaughan Williams: The Lark Ascending, Bartok: Music for Strings, Percussion and Celeste.

(Live from Earth Music Bristol at St George's)

11/22(Tue)4:45-6:30 (11/21 20:45-22:30/CET) Sveriges Radio P2

Thomas Dausgaard(Cond.)Swedish Chamber Orchestra/Eric Ericson Chamber Choir

Beethoven: Symphony No. 6 in F major, "Pastoral", Brett Dean: Carlo, for strings, sampler and tape, Pastoral Symphony.

(2011.11.16 Stockholm Concert Hall)

11/22(Tue)6:00-8:00 (11/21 22:00-24:00) RAI Radio 3

EX NOVO MUSICA

Ex Novo Ensemble

Daniele Ruggieri(Fl)Davide Teodoro(Cl)Carlo Lazari(Vn)Mario Paladin(Vla)Carlo Teodoro(Vc)Aldo Orvieto(Pf)Monica Bacelli(Ms)Alberto Caprioli(Cond.)

Frank Martin: Quatre Sonnets (a Cassandre) tirés des Amours de Ronsard per voce, flauto, viola e violoncello, Debussy: Trois Ballades L. 119 de François Villon

per voce e pianoforte, Villa Lobos: Poema da Criança e sua mamâ per voce, flauto, clarinetto e violoncello, Stravinsky: Three Songs from William Shakespeare per voce, flauto, clarinetto e viola, Tonino Tesei: Dolores, per clarinetto, violino e pianoforte, Alberto Caprioli: Drei Klavierstücke für Boguslaw per pianoforte, Senza tempo, Patrizio Esposito: D'amor la vecchia canzone per flauto, clarinetto, violino, violoncello pianoforte ed elettronica.

(2010.11.23 Sale Apollinee del Teatro La Fenice di Venezia)

November 22 (Tue)

11/22(Tue)11:00-13:00 (11/21 20:00-22:00/CST) WRR 101.1FM

Mary Preston(Org)Marin Alsop(Cond.)Dallas Symphony Orchestra

Barber: Toccata Festiva, Rouse: Concerto for String Orchestra, Dvorak: Symphony No. 9 From the New World.

11/22(Tue)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Richard Tognetti(Vn,Cond.)Australian Chamber Orchestra

Tüür: New Work (première), Wieniawski: Violin Concerto No 2 in D minor Op 22, Beethoven: Symphony No 6 in F, Op 68 (Pastoral)

11/22(Tue)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Sol Gabetta(Vc)Mario Venzago(Cond.)Melbourne Symphony Orchestra

Julian Yu: Sinfonia Chaconnissima, Elgar: Cello Concerto in E minor Op 85, Mendelssohn: Symphony No 4 in A, Op 90 (Italian)

11/22(Tue)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Fazil Say(Pf)

Bach: Chaconne aus der Partita Nr. 2 d-Moll, BWV 1004 (Bearbeitung für Klavier von Ferruccio Busoni), Stravinsky: Trois Mouvements de Petruchka, Fazil Say: Vier Tänze des Nasreddin Hoca, Bernd Alois Zimmermann: Enchiridion, Kleine Stücke für Klavier zu zwei Händen, Say: Black Earth, Kumru

(2011.11.9 Großen Konzerthaussaal in Wien)

11/22(Tue)18:05-19:55 (10:05-11:55/CET) BR Klassik

Christian Teztlaff(Vn)Jonathan Nott(Cond.)Bamberger Symphoniker

Beethoven: "Leonoren-Ouvertüre Nr. 3", Mozart: Symphonie C-Dur, KV 551 "Jupiter", Janáček: Taras Bulba, Brahms: Violinkonzert D-Dur op. 77.

11/22(Tue)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Joan Cabero(Cond.)Spanish National Choir

Barber: from 4 Songs Op.13, Taverner: Funeral Ikos. Taltabull: Despedida del alma, Antonio Jose: 4 Canciones populares burgalesas, Taltabull: Madrigal, Guastavino: En los surcos del amor nº 3, Se equivocó la paloma, Auirre: Córdoba, nº 4 de ‘Triste, Quaratino: El flechazo, Villa-Lobos: Caboca de Caxanga nº 10 de‘Canciones típicas brasileñas’, Goyenechea: Fragancias del campo de Castilla (selec.).

(2011.3.16 Auditorio Nacional de Música)

11/22(Tue)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Anima Quartet/Orlando Wind Quintet/Pavel Haas Quartet

Schnittke: String Quartet No.3, Hindemith: Kleine Kammermusik op.24-2, Debussy: String Quartet.

(2011.8.1 Rec.)

11/22(Tue)20:05-21:12 (12:05-13:12/CET) Bartok Radio

Thomas Zehetmair(Vn,Cond.)Budapest Festival Orchestra

Ives: The Unanswered Question, Mozart: Violin Concerto in D major K218, Schumann: Symphony No.1 (Spring).

(2002.10.19 Rec.)

11/22(Tue)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Rodewald Concert Series

Elias Quartet

Beethoven: String Quartet in F minor Op.95, Smetana: String Quartet No.1 in E minor "From my life".

11/22(Tue)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Lena Neudauer(Vn)Julian Steckel(Vc)Daniel Heide(Pf)

Schumann: 3 Fantasiestücke (Pièces de fantaisie) op 73, Debussy: Violin Sonata, Ravel: Trio in A minor.

(2011.6.12 Ancienne abbaye, Mettlach)

11/23(Wed)1:00-3:00 (11/22 20:00-22:00/MSK) Orfeus Radio

To 20th anniversary of State Russian Chapel and 40th anniversary of its Choir

Yuri Laptev(Br)Elena Zelenskaya(S)Valery Polyansky(Cond.)State Academic Symphony Chapel of Russia

Alexander Tchaikovsky: "Legend of the City of Yelets, the Virgin Mary and Tamerlan", opera in concert (first performance in Moscow)

(2011.11.7 Tchaikovsky Concert Hall, Moscow)

11/23(Wed)3:00-5:30 (11/22 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

III Festiwal Mazovia goes Baroque

Sabine Devieilhe(S)Annie Gill(Ms)Mélodie Ruvio(CA)Nicholas Mulroy(T)Alexis Kossenko(Cond.)Les Ambassadeurs

Handel: Il Trionfo del Tempo e del Disinganno HWV 46a (1707)

(Live from Polish Radio Witold Lutoslawski Concert Studio)

11/23(Wed)3:00-6:00 (11/22 19:00-22:00/CET) Klara

Lorenzo Gatto(Vn)Roberto Giordano(Pf)

Beethoven: Violin Sonata No.5 op.24 Spring, Massenet: Méditation de Thaïs, Kreisler: Schön Rosmarin, Liebesleid, Tchaikovsky: Valse-scherzo opus 34

11/23(Wed)3:20-6:00 (11/22 19:20-22:00/CET) DR P2

Jørgen Emborg(Pf)Malene Mortensen(Vo)Max Artved(Ob)DiamantEnsemble

Concert "Between jazz and classical music"

Works by Carl Nielsen, Bach, Jørgen Emborg et.al.

(Live)

11/23(Wed)4:00-5:30 (11/22 20:00-21:30/CET) Vltava

Hugues Leclére(Pf)Aleš Bárta(Org)Vladimír Válek(Cond.)Prague Radio Symphony Orchestra

Liszt: Les Prelude, Piano Concerto No.1, Saint-Saëns: Sym. No.3.

(2011.11.14 Rudolfinum)

11/23(Wed)4:00-6:00 (11/22 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Sveta Krasteva(S)Itxaro Mentxaka(Ms)Federico Gallar(Br)Christoph Koenig(Cond.)Coro de RTVE/Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid

Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid

Mendelssohn: Sym. No.5, Maxwell Davies: First Fantasia on an In Nomine of John Taverner, Szymanowski: Stabat Mater.

(2011.6.7 Auditorio Nacional de Música de Madrid)

11/23(Wed)4:00-6:10 (11/22 20:00-22:10/CET) Catalunya Musica

Gran Teatre del Liceu.

Ligeti: Le Grand Macabre

Werner Van Mechelen/Chris Merritt/Frode Olsen/Barbara Hannigan/Ning Liang/Brian Asawa/Martin Winkler/Ana Puche/Inés Moraleda/Francisco Vas/Michael Boder(Cond.)

(Live)

11/23(Wed)4:00-6:30 (11/22 20:00-22:30/CET) France Musique

BBC Proms 2011

Leonidas Kavakos(Vn)Valery Gergiev(Cond,)London Symphony Orchestra.

Prokofiev: Classica Symphony, Dutilleux: L' arbre des songes, Slava's Fanfare, Prokofiev: Symphony No.5.

(2011.8.23 Royal Albert Hall)

11/22(Wed)4:00-6:30 (11/21 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Swiss Chambers Players

Ligeti: 10 pieces for wind quintet, R. Moser: Pivents (8 fragments for piano and wind quintet), Mussorugsky: Tableaux d’une exposition

(2008.5.17 Studio Ernest-Ansermet, Genève)

11/23(Wed)4:02-7:02 (11/22 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Renée Fleming(S)Thomas Hampson(Br)Christian Thielemann(Cond.)Berliner Philharmoniker

R. Strauss: Festmusik der Stadt Wien opus 133, Hymnus opus 33-3, Pilgers Morgenlied opus 33-4, Notturno opus 44-1, Nächtlicher Gang opus 44-2, Prelude to Act III of Arabella, Befreit opus 39-4, Traum durch die Dämmerung opus 29-1, Gesang der Apollopriesterin opus 33-2, Das Rosenband opus 36-1, Winterliebe opus 48-5, Duo from Arabella act 2, Festliches Präludium opus 61.

(2011.5.5 Philharmonie Berlin)

b)Christoph Eschenbach(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Mozart: Symphony No.35, Peter Ruzicka: Einschreibung, Mahler: Sym.No.4.

(2011.2.11 Laeishalle in Hamburg)

11/23(Wed)4:03-6:00 (11/22 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Pietro Massa(Pf)Stefan Malzew(Cond.)Neubrandenburger Philharmonie

Giuseppe Martucci: "Colore orientale", Fassung für Orchester, Klavierkonzert Nr. 1 d-Moll, Sinfonie Nr. 1 d-Moll op. 75

(2011.11.10 Konzertkirche Neubrandenburg)

11/23(Wed)4:05-6:00 (11/22 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

Jochen Kowalski(C-T)Olaf Schubert(Narrator)Lorenzo Ghirlanda, Ansgar Striepens, Hans Rotman(Cond.)Jugendbarockorchester "Bachs Erben"/Mitglieder des Jugendjazzorchesters Sachsen-Anhalt/Akademisches Orchester der Universität Halle-Wittenberg

Händel: Ouvertüre aus "Genserico", Arie des Cäsar "Va tacito e nascosto", Purcell: Arie des Frost-Geistes "What power art thou", Broschi: Arie des Artaserse "Mostro crudel.", Thomas Buchholz: Händels Albtraum (premiere), Maurizio Kagel: Der Tribun oder 10 Märsche um den Sieg zu verfehlen, HK. Gruber: Manhattan Broadcast.

11/23(Wed)4:05-6:00 (11/22 20:05-22:00/CET) WDR3

Auryn-Quartett

Haydn: Streichquartett D-dur op.76-5, Krzysztof Penderecki: Streichquartett Nr.3, Schumann: Streichquartett A-dur op. 41-3.

(2011.11.4 WDR Funkhaus, Köln)

11/23(Wed)4:05-6:00 (11/22 20:05-22:00/CET) hr2

Christiane Karg(S)Tobias Moretti(Narrator)Bertrand de Billy(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Beethoven: Schauspielmusik zu Goethes "Egmont" op. 84, 5. Sinfonie c-Moll op. 67

(2011.11.11 Alten Oper Frankfurt)

11/23(Wed)4:30-7:00 (11/22 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Elias String Quartet/Allan Clayton(T)Tom Poster(Pf)

Gurney: Ludlow and Teme for tenor, string quartet and piano, Janacek: 'On the Overgrown Path', Warlock: Autumn Twilight, Late Summer, Frostbound Wood, Vaughan Williams: 'On Wenlock Edge', Elgar: Piano Quintet in A minor op.84.

(Live from Earth Music Bristol at St George's)

11/23(Wed)6:30-7:55 (11/22 22:30-23:55/CET) DRS2

Boswiler Sommer

Loïc Schneider(Fl)Ramón Ortega Quero(Ob)Naoko Yoshino(Hp)Corinne Chapell(Vn)Razvan Popovici(Vla)Andreas Fleck(Vc)Peter Schlier(Cb)

Toru Takemitsu: And then I knew `twas Wind, Mozart: Flute quartet in D Major, Frank Martin: Sonata da Chiesa, Carl Philipp Emanuel Bach: Sonate for flute solo in A minor, Debussy: Sonate for Flute, Harp and Viola,

(2011.6.26 Alten Kirche Boswil)

November 23 (Wed)

11/23(Wed)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Leif Ove Andsnes(Pf)Gustavo Dudamel(Cond.)Gothenburg Symphony Orchestra

Benzecry: Rituales Amerindios, Rachmaninov: Piano Concerto No 4 Op 40, Chopin: Waltz in A flat Op 42-5, Sibelius: Symphony No 2 in D Op 43

11/23(Wed)13:00-15:00 (11/22 20:00-22:00/PST) KDFC

Michael Tilson Thomas(Cond.)San Francisco Symphony

Schubert: Overture to Alfonso und Estrella, Piano Quintet in A major "Trout" , Quartet in D minor Death and the Maiden

(2011.11.12 Rec.)

11/23(Wed)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Patricia Kopatchinskaya(Vn)Heinrich Schiff(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Tchaikovsky: Violin Concerto in D, Beethoven: Symphony No 5 Op 67

11/23(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Antonio Anselmi, Gianluca Apostoli, Ettore Pellegrino, Claudio Bucarella, Marco Serino(Vn)Pietro Bosna, Vito Paternoster(Vc)I Musici

Works by Vivaldi and Telemann.

(2011.5.3 Palau de la Música Catalana. Barcelona)

11/23(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Simone Kermes(S)Louis Lortie(Pf)Augustin Dumay(Vn,Cond.)Orchestre Royal de Chambre de Wallonie

Mozart (arr.Wilby): Concerto for Violin, Piano and Orchestra in D major K315f, Mozart: Recitativo and aria K368, Beethoven: Piano Concerto No.4

(2011.7.12 Opéra Berlioz, Montpellier)

11/23(Wed)21:05-22:28 (13:05-12:28/CET) SWR2

Till Fellner(Pf)Stéphane Denève(Cond.)Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR

Stravinsky: Concerto in Es "Dumbarton Oaks", Haydn: 1. Satz aus der Klaviersonate C-Dur Hob. XVI Nr. 50, Debussy: Jeux, Dukas: "L'apprenti sorcier".

(Live from Stuttgarter Liederhalle)

11/23(Wed)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Rodewald Concert Series

Tasmin Little(Vn)John Lenehan(Pf)

Kreisler: Praeludium and allegro in the style of Gaetano Pugnani, Bach: Sonata for violin & keyboard No.3 in E BWV.1016, Grieg: Sonata for violin & piano No.2 in G Op.13, BArtok: Romanian Folk Dances, Tchaikovsky: Melodie for violin & piano, Op.42'3.

11/23(Wed)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Isabelle van Keulen(Vn,Vla)Christian Zacharias(Pf, Cond)Orchestre de Chambre de Lausanne

Mozart: Serenade No.9 K320 Posthorn, Haydn: Vn.Con. in C Major, Hindemith: Trauermusik.

(2011.5.3 Salle Métropole, Lausanne)

11/24(Thr)2:00-4:00 (11/23 19:00-21:00/EET) Romania Radio Muzical

Bogdan Zvorişteanu(Vn)Tiberiu Soare(Cond.)Romanian Radio-Television Chamber Orchestra

Mozart: Don Giovanni overture, Violin Concerto No.3, Pachelbel: Canon and Gigue, Grieg: Holberg Suite.

(Live)

11/24(Thr)2:00-4:00 (11/23 19:00-21:00/EET) Klassikaraadio

Lauri Väinmaa(Pf)

Piano Works by Beethoven, Pärt, Sisask, Schubert-Liszt and Liszt

(Live)

11/24(Thr)2:03-4:15 (11/23 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Frank Peter Zimmermann(Vn)John Storgårds(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra

Erik Bergman: Arctica, Brett Dean: Violin Concerto "The Lost Art of Letter Writing", Rimski-Korsakov: Sheherazade.

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

11/24(Thr)3:00-5:30 (11/23 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Raffaella Milanesi(S)Markéta Cukrov(A)Sebastian Monti(T)Tomás Král(Bs)Václav Luks(Cond.)Collegium 1704

Jan Dismas Zelenka: Missa votiva e-moll ZWV 18

(2011.8.12 Bruges)

11/24(Thr)3:00-6:00 (11/23 19:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Josep Colom(Pf)

Piano Works by Bach, Debussy, Chopin, Scriabin, Schostakovich and Rachmaninov.

(Live)

11/24(Thr)3:00-6:00 (11/23 19:00-22:00/CET) Klara

Claron McFadden(S)Arditti Quartet

Webern: Fünf Sätze für Streichquartett opus 5, Bartok: String Quartet No.3, Schönberg: String Quartet No.2.

11/24(Thr)3:20-6:00 (11/23 19:20-22:00/CET) DR P2

Marcus Creed(Cond.)DR VokalEnsemble

Poulenc: Sept chansons, Ravel (arr. Gottwald): Soupir, La vallée des clochesm Mahler (arr. Gottwald) : Urlicht, Im Abendrot, Ligeti: Hölderlin Phantasien.

(2011.11.20 Christians Kirke, København)

11/24(Thr)3:30-4:50 (11/23 19:30-20:50/CET) Sveriges Radio P2

Stephen Cleobury(Cond.)The Swedish Chamber Choir

British Evensong

11/24(Thr)3:30-5:00 (11/23 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Nidaros strykekvartett

Sallinen: String Quartet No.3 Op.19, Knut Vaade: New Works, Mendelssohn: Octet op.20.

(2011.11.20 Hornemansgården i Trondheim)

11/24(Thr)3:35-4:55 (11/23 19:35-20:55/CET) Bartok Radio

Andras Schiff(Pf)János Ferencsik(Cond.)Hungarian State Orchestra

Bartok: The Wooden Prince Suite, Piano Concerto No.3, Beethoven: Symohony No.5.

(1977.4.19 Rec.)

11/24(Thr)4:00-6:00 (11/23 20:00-22:00/CET) RTBF Musiq3

Nikita Boriso-Glebsky(Vn)Abdel Rahman El Bacha(Pf)Michel Tabachnik(Cond.)Brussels Philharmonic Orchestra

Brahms: Violin Concerto, Piano Concerto No.1.

(Live)

11/24(Thr)4:00-6:30 (11/23 20:00-22:30/CET) France Musique

Lisa Batiashvili(Vn)François Leleux(Ob)Sebastian Klinger(Vc)Guy Ben Ziony(Vla)Milana Chernyavska(Pf)

Mozart: Oboe Quartet, Prokofiev: Violin Sonata No.1, Phantasy Quartet op.2, Mozart: Violin Sonata K526.

(Live from Théâtre des Champs-Elysées, Paris)

11/23(Thr)4:00-6:30 (11/22 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Fazil Say(Pf)Kazuki Yamada(Cond.)Orchestre de la Suisse Romande

Gershwin: Cuban Overture, Rhapsody in blue, I got rhythm, Ravel: Valses nobles et sentimentales, La Valse.

(2011.11.3 Victoria Hall, Genève)

11/24(Thr)4:02-7:02 (11/23 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Risto Joost(Cond.)Nederlands Kamerkoor

Rachmaninov: Vespers opus 37.

(2011.11.17 Grote Kerk, Enschede)

b) Philippe Herreweghe(Cond.)Collegium Vocale Ghent

Josquin: Ecce tu pulchera es, Salve Regina, Missa Ave maris stella, Stabat Mater dolorosa - Ave Maria, gratia plena.

11/24(Thr)4:04-6:30 (11/23 20:04-22:30/CET) SR2 KulturRadio

Lutz Gillmann(Cem, Pf)Ulrike Hein(Vn)Irmelin Thomsen(Vla)Valentin Staemmler, Elisabeth Woll, Mario Blaumer(Vc)Michael Gärtner, N.N.(Perc)

Mauricio Kagel: "Auftakte" sechshändig für Klavier und Schlagzeug, Jacob Klein: Sonate für Violoncello, Viola da Gamba und Cembalo, Mauricio Kagel: "Match" für drei Spieler (2 Violoncelli und Schlagzeug), Bach (arr. Dmitry Sitkovetsky): Goldberg-Variationen BWV 988.

(2011.11.9 Hochschule für Musik Saar)

11/24(Thr)4:05-6:00 (11/23 20:05-22:00/CET) Nordwestradio

Igor Levit(Pf)

Schubert(arr.Liszt): Sei mir gegrüßt, Schubert: 6 Moments musicaux D 780, Liszt: 12 Etudes d´execution transcendante.

(2011.4.10 Universität Heidelberg)

11/24(Thr)4:05-6:00 (11/23 20:05-22:00/CET) WDR3

Martina Jatkauskaite(Pf)Dirk Kaftan(Cond.)Philharmonie Südwestfalen

Charles Ives: Central Park in the Dark. Prokofiev: Piano Conceto No.3, Dvorak: Symphony No.9.

(2011.10.14 Apollo-Theater Siegen)

11/24(Thr)4:30-7:00 (11/23 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Peter Hill(Pf)

Messiaen: La Colombe (1928), Le Merle bleu (1958), Sculthorpe: Night Pieces (Snow, Moon, Flowers, Stars), Takemitsu: Rain Tree Sketch ll (in memoriam Messiaen), Messiaen: Le Traquet stapazin, La Bouscarle, Douglas Young: River, Ravel: Oiseaux tristes (from 'Miroirs'), Messiaen: Le Courlis cendre.

(Live from Earth Music Bristol at St George's)

11/24(Thr)6:30-7:55 (11/23 22:30-23:55/CET) DRS2

Tage für Neue Musik Zürich 2011

Florian Hoelscher(Cemb)Jean-Philippe Wurtz(Cond.)Ensemble Linea

Francesco Filidei: Finito ogni gesto (2008) für Flöte Klarinette, Horn, Schlagzeug, Violine und Violoncello, Maurice Ohana: Chiffres de clavecin (1967-68) für Cembalo und Kammerorchester, Brian Ferneyhough: Chronos-Aion (2007/08) für grosses Ensemble.

(2011.11.11 Tonhalle Zürich)

11/24(Thr)6:30-8:00 (11/23 22:30-24:00/CET) RAI Radio 3

Maurizio Baglini(Pf)Antonello Manacorda(cond.)I Pomeriggi Musicali

Maurilio Cacciatore: Stesso Denso, Nino Rota: Concerto soirèe per pianoforte e orchestra, Liszt: Studio trascendentale n. 8, Beethoven: Sym. No.2.

(2011.2.24 Teatro Dal Verme di Milano)

November 24 (Thr)

11/24(Thr)11:00-13:00 (11/23 20:00-22:00/CST) WFMT

Alexander Barantschik(Cond.)San Francisco Symphony

Bach: Brandenburg Concerto no.3, Orchestra Suite no.1, Brandenburg Concerto no.4, J.C. Bach: Sinfonia in B-Flat, Bach: Brandenburg Concerto no.5.

11/24(Thr)11:00-13:00 (11/23 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Jonathan Biss(Pf)James Gaffigan(Cond.)Houston Symphony Orchestra

Ives: Symphony No.3 The Camp Meeting, Beethoven: Piano Concerto No.3 in c minor op.37, Dvorak: Symphony No.7 in d minor op.70.

11/24(Thr)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Australia Ensemble

Shostakovich: String Quartet No 4 in D Op 83, Liszt: Mephisto Waltz No 1 S514, Janáček: Youth, Brahms: Piano Quartet No 3 Op 60.

11/24(Thr)16:00-18:00 (20:00-22:00/NZDT) Radio New Zealand Concert

Cédric Tiberghien(Pf)Roy Goodman(Cond.)Auckland Philharmonia

Brahms: Piano Concerto No.2, Dvorak: Symphony No.7

(Live from Auckland Town Hall)

11/24(Thr)17:00-20:30 (19:30-22:30/EST) ABC Classic FM

Australian String Quartet/Adelaide Chamber Singers/Alice Giles(Hp)Bernadette Harvey(Pf)Guy Johnston(Vc)Thomas Meglioranza(Br)

Bach: Solo Cello Suite No 1 BWV1007, Carl Vine: The Anne Landa Preludes, Ravel: Five Popular Greek Melodies, Wolf: Songs, Graeme Koehne: Mass for the Middle-Aged.

(Live from Huntington Estate Winery, Mudgee, NSW)

11/24(Thr)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Mathias Vidal/Gabrielle Philiponet/Nicolas Courjal/Andrew Foster Williams/Hervé Niquet(Cond.)Concert Spirituel

Charles-Simon Catel: Sémiramis, Tragédie lyrique

(2011.7.25 Opéra de Berlioz in Montpellier)

11/24(Thr)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Angela Denoke(S)Tal Balshai(Pf)Jan Roder(Cb)Robert Nagel(Sax)Michael Griener(perc)

Hollander: Marlene Dietrich Medley. Kreuder: Für eine nacht voller seligkeit, Wen die sonne hinter den dächern versinkt, Weill: September Song, Nanna's Song, Mackben: Frauen sind keine engel, Heymann: Irgendwo audf der welt, Kaper: On green dolphin street, Abraham: Toujours l’amour, Weill: My ship. Speak low. Nelson: Peter. Hollander: Ich weiss nicht, zu wem ich gehöre.

(2010.10.15 Teatro Real de Madrid)

11/24(Thr)20:00 - 11/25(Fri)14:00 (11/24 6:00-24:00/EST) WCLV

Thanksgiving Cleveland Orchestra Marathon

WCLV presents an all day and night marathon of Cleveland Orchestra broadcasts on Thanksgiving Day, beginning at 6:00 AM and running to Midnight. You'll hear eight full length concerts from 2005, 2006, and 2007, with conductors Franz Welser-Moest, Christoph von Dohnanyi, Mitsuko Uchida, and Osmo Vanska.

Soloists will include Joshua Smith, flute; Leif Ove Andsnes, piano; Robert Vernon, viola; Franck Peter Zimmermann, violin; and Franklin Cohen, and Mitsuko Uchida, piano.

11/24(Thr)20:05-21:32 (12:05-13:32/CET) Bartok Radio

Boris Pergamenshchikov(Vc)Adrienne Krausz(Pf)

Shostakovich: Sonata in D minor Op 40, Mendelssohn: Sonata in D major Op 58-2, Brahms: Sonata in F major Op 99.

(2000.3.22 Rec.)

11/24(Thr)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Rodewald Concert Series

Fine Arts Quartet

Glass: String Quartet No.2 "Company", Grieg: String Quartet in G minor, Op.27.

11/24(Thr)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Hélène Grimaud(Pf)Manfred Honeck(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Beethoven: Coriolan ouverture, Piano Concerto No.4, Symphony No.7.

(2011.7.15 Max Littmann Hall, Bad Kissingen)

11/25(Fri)1:00-2:30 (11/24 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Irina Schnittke(Pf)Alexander Ivashkin (cello)Svyatoslav Moroz (violin)

Schnittke: Violin Sonata No.1, Cello Sonata No.1, Piano Sonata No.2, Sounding letters for solo cello, Madrigal memory of Oleg Kagan for Solo Violin, Trio for Violin, Cello and Piano.

(2010.11.8 Small Hall of St. Petersburg Philharmonic)

11/25(Fri)2:00-4:00 (11/24 19:00-21:00/EET) Romania Radio Muzical

Bogdan Zvorişteanu(Vn)Clara Cellich(Pf)

Leclair: Sonata No.3, Poulenc: Violin Sonata, Ernö von Dohnanyi: Violin Sonata, Brahms (arr. Joachim): Hungarian Dances No.1, 6, 4 and 5

(Live)

11/25(Fri)2:00-4:00 (11/24 19:00-21:00/EET) Klassikaraadio

Mikk Üleoja(Cond.)Estonian National Male Choir/Vox Clamantis

Vocal works by Odegaard, Kreek, Jaansoni and Uusberg.

(Live)

11/25(Fri)2:03-4:00 (11/24 19:03-21:00/EET) YLE Radio 1

Erik Bergman 100th anniversary concert

Sibelius Academy students

Erik Bergman: 3 Fantasy for Clarinet and Piano Op.42, Mana op. 117, String Quartet Op.98, Karans op. 114, Omaggio a Cristoforo Colombo Op.119, Lament and Incantation op. 106

(2011.11.21 Helsinki Music Centre)

11/25(Fri)3:00-5:30 (11/24 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

9. Festiwal Sacrum Profanum 2011

Alan Pierson(Cond.)Alarm Will Sound

David Lang: Increase, Forced March, Pierced, Cheating Lying Stealing, Sweet Air.

(2011.9.13 Muzeum Inżynierii Miejskiej, Krakow)

11/25(Fri)3:00-6:00 (11/24 19:00-22:00/CET) Klara

Kari Kriikku(Cl)Jan Michiels(Pf)Jonathan Schiffman(Cond.)Brussels Philharmonic Orchestra/Flemish Radio Choir

Debussy: Nocturnes, Saariaho: D'OM LE VRAI SENS (Clarinet Concerto), Scriabin: Prométhée op. 60.

11/25(Fri)3:03-8:00 (11/24 19:03-24:00/CET) NRK Klassisk

Christian Franz/Alwyn Mellor/Mark Schnaible/Peter Bronder/Nicholas Folwell/Gary Jankowski/Eli Kristin Hanssveen/Evelyn Krahe/Kent Nagano(Cond.)Bergen Philharmonic Orchestra

Wagner; Siegfried (concert performance)

11/25(Fri)3:05-4:30 (11/24 19:05-20:30/CET) BR Klassik

Simon Keenlyside(Br)Malcom Martineau(Pf)

Songs by Mahler, Duparc, Debussy, Richard Strauss and Schubert.

(2011.8.19 Rec)

11/25(Fri)3:20-6:00 (11/24 19:20-22:00/CET) DR P2

Saleem Abboud Ashkar(Pf)Nikolaj Znaider(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Mozart: Piano Concerto No.22, Bruckner: Symphony No.7.

(Live from DR Concert Hall)

11/25(Fri)3:30-4:20 (11/24 19:30-20:20/CET) Sveriges Radio P2

Allan Pettersson Symphony Series

Herbert Blomstedt(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Allan Pettersson: Symphony No.7

(1978.1.15 Stockholms konserthus)

11/25(Fri)3:35-5:30 (11/24 19:35-21:30/CET) Bartok Radio

Gerard Garino/Philippe Kahn/Bazsinka Zsuzsanna/János Tóth/András Ligeti(Cond.)Hungarian Symphony Orchestra/Debreceni Kodály Kórus/Hungarian Army Male Choir/Hungarian Radio Children's Choir

Berlioz: La damnation de Faust

(1999.3.21 Rec.)

11/25(Fri)4:00-6:00 (11/24 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Lauma Skride(Pf)Pedro Halffter(Cond.)Orquesta Filarmónica de Gran Canaria

Verdi: La forza del destino overture, Mozart: Piano Concerto No.24, R. Strauss: Aus Italien.

(2010.11.19 Auditorio Alfredo Kraus de Las Palmas de Gran Canaria)

11/25(Fri)4:00-6:00 (11/24 20:00-22:00/CET) DRS2

Viva Cello 2011 - 7. Internationale Musiktage Liestal

Maj Philipp Wagner(Cond.)Symphonisches Blasorchester des Schweizer Armeespiels/Ivan Monighetti(Cond.)Viva Cello-Orchester und Basler Schlagzeugensemble/Gunta Abele, Nicolas Altstaedt, Marcis Kuplais, Konstantin Manaev, Emil Rovner, Astrig Siranossian(Vc)

Rossini: Ouvertüre zur Oper «Wilhelm Tell» (Fassung für Blasorchester), Friedrich Gulda: Konzert für Violoncello und Blasorchester, Jacques Offenbach: Konzert G-Dur für Violoncello und Orchester op. 24 (Fassung für Blasorchester), Alexander Knaifel: «Reportage» für 39 CellistInnen und 10 SchlagzeugerInnen (premiere).

(2011.9.9 Kaserne Liestal)

11/25(Fri)4:00-6:30 (11/24 20:00-22:30/CET) France Musique

Valentina Farcas, Cornelia Ptassek(S)Andrea Hill(Ms)Kurt Masur(Cond.)Orchestre National de France

Richard Strauss: Metamorphosen, Der Rosenkavalier - from Act III, Till Eulenspiegels lustige Streiche.

(Live from Théâtre des Champs-Elysées, Paris)

11/24(Fri)4:00-6:30 (11/23 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Arnaud Thorette(Vla)Arie van Beek(Cond.)Orchestre de chambre de Genève

Stravinsky: Concerto pour orchestre à cordes en ré majeur, Martinu: Rhapsodie pour alto et orchestre H337, Beethoven: Extraits des Créatures de Prométhée op. 43

(2011.11.22 Rec.)

11/25(Fri)4:02-7:02 (11/24 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Bas Wiegers(Cond.)Nieuw Ensemble

Matthew Shlomowitz: Popular Contexts, Volume 3 - The Music of Theatre Making (for NE and sampler keyboard 2011), Pentatone Alphabet March, The Beautiful Game Weird Tour Guide, Full of Sound and Fury, Signifying Nothing, Kitchen Interlude, Five Monuments for Our Time, Mayke Nas: Plons (2009-11), La Chocolatière Brûlée (2005-11), Bernhard Lang: Monadologie XIVb : Puccini-Variationen: 'Im weiten Weltall fühlt sich der Yankee heimisch' (premiere)

(Live from Muziekgebouw aan 't IJ in Amsterdam)

11/25(Fri)4:03-6:00 (11/24 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Nareh Arghamanyan(Pf)

Bach: Partita Nr. 3 a-Moll BWV 827, Schumann: Humoreske B-Dur op. 20, Liszt: Ballade Nr. 2 h-Moll, Rachmaninov: Etudes-Tableaux op. 33

(Live from Kammermusiksaal der Philharmonie Berlin)

11/25(Fri)4:04-6:30 (11/24 20:04-22:30/CET) SR2 KulturRadio

Emilio Pomarico(Cond.)SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg/SWR Vokalensemble

Hans Zender: Logos-Fragmente (Canto IX) für 32 Singstimmen und 4 Orchestergruppen.

(2011.9.4 Philharmonie Berlin)

11/25(Fri)4:05-6:00 (11/24 20:05-22:00/CET) Nordwestradio

Armin Kolarczyk(Br)Stefan Veselka(Pf)

Schubert: Schwanengesang, Richard Strauss: Fünf Lieder.

(2011.2.12 Sendesaal Bremen)

11/25(Fri)4:05-6:00 (11/24 20:05-22:00/CET) WDR3

Tage alter Musik in Herne

Lorna Anderson(S)Trio Haydn(Clemens Zeilinger:Pf/Verena Stourzh:Vn/Erich Oskar Huetter:Vc)Mairi Campbell(Vo, Fiddle)David Francis(Vo, G)

Schottische Volkslieder von Joseph Haydn und aus der Folk-Tradition

(2011.11.10 Kulturzentrum in Herne)

11/25(Fri)4:05-5:30 (11/24 20:05-22:00/CET) hr2

Anna Prohaska, Christina Landsamer(S)Elisabeth von Magnus(A)Jeremy Ovenden(T)Christian Immler(Bs)Stefan Siegfried(Org)Ivor Bolton(Cond.)Concentus Musicus Wien/Arnold-Schönberg-Chor

Händel: Laudate pueri Dominum HWV 237, Nisi Dominus HWV 238, Mozart: Aria "Kommet her, ihr frechen Sünder" KV 146, Offertorium "Venite populi" KV 260, Händel: Dixit Dominus HWV 232.

(2011.1.21 Haus für Mozart, Salzburg)

11/25(Fri)4:30-7:00 (11/24 19:30-22:00/GMT) RAS 1

Sæunn Þorsteinsdóttir(Vc)Ilan Volkov(Cond.)Iceland Symphony Orchestra

Anna Þorvaldsdóttir: aeriality, Henri Dutilleux: Tout un monde lointain..., Johannes Brahms: Symphony no. 4.

(Live from Harpa Concert Hall, Reykjavik)

11/25(Fri)4:30-7:00 (11/24 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Peter Hill(Pf)David Hill(Cond.)BBC Singers

Edward Cowie: Bell Bird Motet (BBC commission: world premiere), John McCabe: Proud Songsters, Judith Bingham:The Drowned Lovers (based on Stanford's The Blue Bird), C V Stanford: The Blue Bird, Dutilleux: D'ombre et de silence, Messiaen: La Chouette hulotte, Britten: Five Flower Songs, Judith Bingham: Unpredictable but Providential, Tippett: The Windhover, Elgar: Owls, Messiaen: Le Rouge-gorge, L'Alouette lulu, Vaughan Williams: The Turtle Dove, Jonathan Dove: Who Killed Cock Robin, Edward Cowie: Lyre Bird Motet.

(Live from Earth Music Bristol at St George's)

11/25(Fri)6:00-8:00 (11/24 22:00-24:00/CET) RAI Radio 3

Lia Serafini(S)Lorenzo Cavasanti, Luisa Busca(Fl)Franco Pavan, Fabio Accurso(Teorbo, Lute)Jorge Alberto Guerrero(Vc)Paola Erdas(Cemb, Cond.)Janas ensemble

Kapsberger: Giacinto, Rosa Bianca, Gelsomino, Massimiliano Neri: Sonata, Kapsberger: Quam dilecta, O vos omnes, Toccata Arpeggiata, Sancti angeli, Gaudent in caelis, Sinfonia a due bassi e due canti, In Diem Natalem Iesu Christi, In Maledicum, qui in nomen Romae urbis, Cavalli: Canzon à Tre, Kapsberger: Toccata I, Canario, Avvertimento, Toccata IX, Passacaglia, Capona - Sfessaina, Amaranto - Villan di Spagna.

(2010.11.20 Sala del Trono del Castello di Miramare di Trieste)

November 25 (Fri)

11/25(Fri)11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Juliane Banse(S)Claudia Mahnke(Ms)Christian Elsner(T)Markus Butter(Bs)Herbert Blomstedt(Cond.)Berlin Philharmonic Orchestra

Hindemith: Nobilissima Visione, Bruckner: Mass No 3 in F minor

11/25(Fri)18:30-21:00 (20:30-23:00/EST) ABC Classic FM

Adelaide Symphony Orchestra 75th Anniversary Concert

Natsuko Yoshimoto(Vn)Juris Ezergailis(Vla)Arvo Volmer(Cond.)Adelaide Symphony Orchestra

Shostakovich: Festive Overture, Miriam Hyde: An Adelaide Overture, Mozart: Sinfonia concertante K364, Berlioz: Roman Carnival Overture, Carl Vine: "V".

(Live from Adelaide Festival Theatre)

11/25(Fri)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Marta Mathéu(S)Gilbert Camí(Hr)Hiro Kurosaki(Vn, Cond.)Orquestra Barroca Catalana

Mozart: Sym. No.14 K114, Arias from "Mitridate, re di Ponto", Mendelssohn: Violin Concerto in D minor.

(2011.5.22 Teatre l'Atlàntida. Vic)

11/25(Fri)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Anna Sikorzak-Olek(Hp)Robert Siwak(Vib)Grzegorz Chmielewski, Marek Iwański(Vla)Kazimierz Koślacz, Andrzej Orkisz, Elżbieta Piwkowska, Andrzej Wróbel(Vc)Marcin Bornus-Szczyciński(Cond.)Bornus Consort

Tallis Lamentationes Jeremi Prophetae (Lamentacje Proroka Jeremiasza), Gavin Bryars: Cadman Requiem, Josquin des Prés: Miserere, Paweł Szymański: Miserere na głosy i instrumenty (premiere)

(1993.3.28 Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia)

11/25(Fri)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Rodewald Concert Series

Wolfgang Holzmair(Br)Russell Ryan(Pf)

Schumann Dichterliebe, songs by Liszt, Meyerbeer, Wolf, Grieg, Mendelssohn, von Suppé, Loewe, Ives et.al.

11/25(Fri)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Reinhard Goebel(Cond.)Orchestre Français des Jeunes Baroque

Jean-Féry Rebel: from "Les caractères de la danse" and "Terpsicore", Campra: Les Fêtes vénitiennes (extraits), Handel: Trio Sonata in G Major HWV399, Bach: Overture in C Major BWV1066.

(2011.11.7 Théâtre des Bouffes du Nord à Paris)

11/26(Sat)2:00-4:10 (11/25 19:00-21:10/EET) Romania Radio Muzical

Remus Azoiţei(Vn)Christian Badea(Cond.)National Radio Orchestra of Romania

Dan Dediu: Atlantis, Mendelssohn: Violin Concerto, Richard Strauss: Also sprach Zarathustra

(Live)

11/26(Sat)2:00-4:15 (11/25 19:00-21:15/EET) Klassikaraadio

Mihkel Poll(Cond.)Anu Tali(Cond.)Nordic Symphony Orchestra

Pärt: Cantus in Memory of Benjamin Britten, Grieg: Piano Concerto, Sibelius: Symphony No.2

(Live from Estonia Concert Hall, Tallinn)

11/26(Sat)2:03-4:15 (11/25 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Virpi Räisänen(Ms)Herman Wallen(Br)Sakari Oramo(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra/Ylioppilaskunnan Laulajat/Dominante/Muntra Musikanter/Akademiska Sångföreningen/Emo Ensemble

Bergman: Sub luna, Bardo Thödol Op. 74, Rubaiyat Op. 41.

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

11/26(Sat)3:20-6:00 (11/25 19:20-22:00/CET) DR P2

a)Alexander Ullman(Pf)

Piano works by Beethoven, Chopin and Liszt.

b)Ebbe Munk(Cond.)Copenhagen Boys Choir

Choral works by Liszt.

11/26(Sat)3:30-6:00 (11/25 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Tzimon Barto(Pf)Christian Thielemann(Cond.)Staatskapelle Dresden

Busoni: Nocturne symphonique op. 43, Pfitzner: Piano Concerto, Brahms: Symphony No.1

(2011.9.12 Rec.)

11/26(Sat)3:35-5:05 (11/25 19:35-21:05/CET) Bartok Radio

Dezső Ránki(Pf)

Beethoven: Piano Sonata in E flat major Op 27-1, Sonata in C-sharp minor (Moonlight) Op 27-2, Stravinsky: Sonata, Tango, Piano-Rag Music, Serenade in A, Three Movements from Petrushka.

(1978.10.17 Rec.)

11/26(Sat)4:00-6:00 (11/25 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Isabelle Faust(Vn)Pablo González(Cond.)Orquesta Sinfónica de RTVE

Garcia Abril: Three scenes from the ballet La Gitanilla, Mendelssohn: Violin Concerto, Nielsen: Symphony No.2 "The Four Temperaments".

(Live from Teatro Monumental, Madrid)

11/26(Sat)4:00-6:00 (11/25 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Juan Manuel Cañizares(G)Sir Simon Rattle(Cond.)Berliner Philharmoniker

Chabrier: España, Rodrigo: Concierto de Aranjuez, Rachmaninov: Symphony No.2.

(2011.5.1 Teatro Real, Madrid)

11/26(Sat)4:00-6:30 (11/25 20:00-22:30/CET) France Musique

Waltraud Meier(S)Myung-Whun Chung(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Richard Strauss: Vier letzte Lieder, Bruckner: Symphony No.4.

(Live from Salle Pleyel, Paris)

11/26(Sat)4:02-7:02 (11/25 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Harry van der Kamp, Michael Gläser(Cond.)Netherlands Radio Choir

Sweelinck: Pseaumes de David, nr 1 'Qui au conseil des malins', Pseaumes de David, nr 100 ‘Vous tous qui la terre habitez’, Schubert: Tov lehodos, Bruckner: Zwei Aequale nr. 1, Afferentur regi, Inveni David, Zwei Aequale nr. 2, Locus iste, Rautavaara: Mass (premiere)

(Live from Jacobikerk, Utrecht)

11/26(Sat)4:03-6:00 (11/25 20:03-22:00/CET) BR Klassik

Christianne Stotjin(Ms)Ben Heppner(T)Riccardo Chailly(Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Schönberg: Verklärte Nacht, Mahler: Das Lied von der Erde.

(Live from Herkulessaal der Münchner Residenz)

11/26(Sat)4:03-6:00 (11/25 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

200th Anniversary of Ferdinand Hiller

a)Gudrun Sidonie Otto(S)Susanne Langner(A)Patrick Grahl, Tobias Hunger, Thomas Oertel-Gormanns(T)Gregor Meyer(Cond.)GewandhausChor/Camerata Lipsiensis

Ferdinand Hiller: "Die Zerstörung Jerusalems", Oratorium op. 24 (excerpts)

(2011.11.16 Gewandhaus zu Leipzig)

b)Julia Giebel(S)Kai-Ingo Rudolph(T)Kai-Uwe Jirka(Cond.)Sing-Akademie zu Berlin/Staats- und Domchor Berlin/Kammersymphonie Berlin

Ferdinand Hiller: "Song of Victory" op. 152, 1. Satz aus der Sinfonie e-Moll op. 67, "Loreley" op. 70 für Soli, Chor und Orchester

(2011.6.24 Gethsemanekirche Berlin)

11/26(Sat)4:04-6:30 (11/25 20:04-22:30/CET) SR2 KulturRadio

Roland Böer(Cond.)Jugendlichen Deutsche Radio Philharmonie/AG-Neue Musik Leininger-Gymnasium Grünstadt Schlagzeugensemble/Landesmusikgymnasium Montabaur

Moritz Eggert: Das ganz normale Leben (Symphonie 5.0) für Performer, Extraschlagzeug und Orchester, Milhaud: Le boeuf sur le toit, Markus Hechtle: Neues Werk für Orchester, Schlagzeug und Claves, Beethoven: 2. Sinfonie D-dur op. 36

(2011.11.11 Krebsberg in Neunkirchen)

11/26(Sat)4:05-6:00 (11/25 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Alexander Toradze(Pf)Eivind Gullberg Jensen(Cond.)NDR Radiophilharmonie

Shostakovich: Piano Concerto No.2, Sibelius: Symphony No.3

(2011.11.3 Großen Sendesaal des NDR in Hannover)

11/26(Sat)4:30-7:00 (11/25 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Coull String Quartet

Haydn: String Quartet in C op.33 no.3 'The Bird', Cowie: Birdsong Bagatelles: Quartet no.5, Dvorak: String Quartet in F, Op 96 (American).

(Live from Earth Music Bristol at St George's)

11/26(Sat)4:30-8:00 (11/25 20:30-24:00/CET) RAI Radio 3

Maggio Musicale Fiolrentino

Puccini: La Bohème

Aquiles Machado/Simone Del Savio/Carmela Remigio/Stefano Antonucci/Marco Vinco/Andrea Cortese/Alessandra Marianelli/Leonardo Melani/Carlo Montanaro(Cond.)Orchestra e Coro del Maggio Musicale Fiorentino

(Live from Teatro Comunale di Firenze)

November 26 (Sat)

11/26(Sat)11:00-13:00 (11/25 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Pierre-Laurent Aimard(Pf)Franz Welser-Most(Cond.)Cleveland Orchestra

Toshio Hosokawa: Woven Dreams, Bartok: Piano Concerto No. 2, Takemitsu: Garden Rain, Bartok: Music for Strings, Percussion, and Celesta

11/26(Sat)11:00-14:00 (11/25 20:00-23:00/CST) Classical Minnesota Public Radio

Jennifer Baldwin Peden, Vera Mariner, Lola Watson, Vicki Fingalson(S)Jeffrey Madison(T)Christina Baldwin(Ms)Courtney Lewis(Cond.)Minnesota Orchestra/Minnesota Boychoir

Humperdinck: Hansel and Gretel

(Live)

11/26(Sat)16:00-17:20 (20:00-21:20/NZDT) Radio New Zealand Concert

Colin Currie(perc)Alexander Shelley(Cond.)New Zealand Symphony Orchestra

Britten: Four Sea Interludes from Peter Grimes, MacMillan: Veni, veni, Emmanuel, Ravel: Pavane for a Dead Princess, R. STRAUSS: Death & Transfiguration Op 24

11/26(Sat)17:30-20:30 (19:30-22:30/EST) ABC Classic FM

Aroha Quartet/Australian String Quartet/Modigliani Quartet/Thomas Meglioranza(Br)Adelaide Chamber Singers/Caroline Almonte(Pf)Alice Giles(Hp)Bernadette Harvey(Pf)Guy Johnston(Vc)Andrew Meisel(Cb)Virginia Taylor(Fl)

Tavener: Svyati (O holy one), Schubert: Ständchen (Serenade) D920a, Bax: Harp Quintet, Hovhaness: The Garden of Adonis, Bruch: String Octet in B flat.

(Live from Huntington Estate Winery, Mudgee, NSW)

11/26(Sat)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Adrian Leaper(Cond.)Orquesta Sinfónica de RTVE

Chapi: from "capa y espada", Combate de Don Quijote contra las ovejas, Del Campo: Suite madrileña (2º mov.).

(2010.6.18 Teatro Monumental de Madrid)

11/26(Sat)20:00-22:00 (11/25 12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Ingolf Wunder(Pf)

Mozart: Piano Sonata in B flat Major K333, Liszt: Soirée de Vienne, Hungarian Rhapsody No.6, Chopin (1810-1849): Ballade No.4 in F minor, Andante spianato and Grande polonaise brillante op. 22.

(2011.10.8 Rec)

11/26(Sat)20:37-21:58 (12:37-13:58/CET) France Musique

Romie Esteves(Ms)Rudi Fernández-Cardenas(Br)Martin Surot(Pf)

Songs and arias by Mozart, Handel, Ravel, Messager, Offenbach, Berlioz, Korngold, Bellini, Bizet and Thomas.

(2011.11.14 Studio Sacha Guitry de la la Maison de Radio France à Paris)

11/26(Sat)22:15-25:02 (14:15-17:02/CET) Omroep Radio 4

Tasmin Little(Vn)Lothar Zagrosek(Cond.)Netherlands Radio Philharmonic Orchestra

Berg: 3 movements from Lyric Suite, Rihm: Dritte Musik, Brahms: Symphony No.1.

(Live from Amsterdam Concertgebouw)

11/26(Sat)23:01-24:15 (15:01-16:15/CET) Sveriges Radio P2

Chris Parkes(Hr)Daniel Harding(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

R.Strauss: Horn Concerto No.2, Mozart: Symphony No.41.

(2011.11.23 Berwaldhallen)

11/27(Sun)2:00-4:00 (11/26 19:00-21:00/EET) Romania Radio Muzical

Stefan Horvath(Vn)Horia Mihail(Pf)

Brahms - Scherzo from Sonata no. 3 op. 108 in D minor, Tchaikovsky: Waltz Scherzo, Melodie, Kreisler: Caprice Viennese, Liebesleid, Saint-Saëns: Introduction and Rondo capriccioso.

(Live)

11/27(Sun)3:00-6:00 (11/26 12:00-15:00/CST) WFMT

The Houston Grand Opera

Puccini: Tosca

Patricia Racette/Alexey Dolgov/Raymond Aceto/Patrick Summers(Cond.)

11/27(Sun)3:00-6:00 (11/26 18:00-21:00/GMT) BBC Radio 3

English National Opera

Tchaikovsky: Eugene Onegin

Audun Iversen/Amanda Echalaz/Toby Spence/Brindley Sherratt/Claudia Huckle/Diana Montague/Catherine Wyn-Rogers/David Stout/Edward Gardner(Cond.)

11/27(Sun)3:00-7:00 (11/26 19:00-23:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Marcin Bornus-Szczyciński(Cond.)Bornus Consort

400th anniversary of Nicolas Zielenski and 30th anniversary of Bornus Consort

(Live)

11/27(Sun)3:02-7:02 (11/26 19:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Nationale Reisopera

Rameau: Platée

Harry Nicoll/Vincent Lesage/Claron McFadden/Eugénie Warnier/Frans Fiselier/Ashley Catling/Philippe Kahn/Machteld Baumans/Jan Willem de Vriend(Cond.)Combattimento Consort Amsterdam/Chor of the Nationale Reisopera

11/27(Sun)3:03-6:00 (11/26 19:03-22:00/CET) NRK Klassisk

Irina Dolzhenko/Leonid Vilenskij/Tatjana Fedotova/Igor Matjukhin/Maxim Sazhin/Alexander Kiseljov/Sergej Toptygin/Nikolaj Galin/Irina Gelakhova/Victoria Smolnikova/Marina Ryabova/Igor Lazarev/Gennady Rozhdestvensky(Cond.) State Symphony Capella of Russia

Tchaikovsky: The Voyevoda

(2011.4.20 Tchaikovsky Concert Hall, Moscow)

11/27(Sun)3:05-5:00 (11/26 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Prazák Quartett

Leoš Janáček: Streichquartett Nr. 1 "Kreutzer-Sonate", Haydn: Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuz

(2011.10.23 Rec)

11/27(Sun)3:05-6:00 (11/26 19:05-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Theater an der Wien

Britten: The Turn of the Screw

Nikolai Shukoff/Sally Matthews/Ann Murray/Jennifer Larmore/Teddy Favre-Gilly/Eleonore Burke/Cornelius Meister(Cond.)ORF Radio-Symphonieorchester Wien

(2011.9.17 Rec.)

11/27(Sun)3:08-7:00 (11/25 19:08-23:00/CET) France Musique

Olga Peretyatko(S)Anna-Caterina Antonacci(Ms)Juan Francisco Gatell(T)Carlo Cigni, Giovanni Battista Parodi(Bs)Evelino Pido(Cond.)Choeur et Orchestre de l'Opéra de Lyon

Bellini: Les Capulet et les Montaigu (concert performance)

(2011.11.11 Théâtre des Champs Elysées à Paris)

11/27(Sun)4:00-6:00 (11/26 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Khatia Buniatishvili(Pf)

Liszt: Mephisto-Walzer, Brahms: Intermezzo op.117/2, Intermezzo op. 118/2, Chopin: Ballad No.4, Stravinsky: Three Movements from Petruchka, Chopin: Scherzo No.1,2 & 3.

(2011.5.4 Palau de la Música Catalana. Barcelona)

11/27(Sun)4:00-7:00 (11/26 20:00-23:00/CET) RAI Radio 3

ITALIA 150, Concorso Internazionale di Composizione - Serata Finale

Marco Angius(Cond.)Orchestra da Camera di Matera

Alessandra Bellino: Silenzio! Chi ride?, Hyunsuk Jun: Der Schatten des Wassertropfens, Maria Radeschi: Beni di la Sora, Antonin Serviere: Le Mur et Le Fleuve, Eduardo Soutullo: Enxet.

(Live from Auditorium "Gervasio" di piazza del Sedile)

11/27(Sun)4:03-6:00 (11/26 20:03-22:00/CET) SWR2

Ensemble Villa Musica/Fauré Quartett/Martin Stadtfeld, Kalle Randalu(Pf)

Mozart: Sonate für 2 Klaviere D-Dur KV 448, Fauré: Klavierquartett c-Moll op. 15, Charlotte Seither: Klaviertrio "Champlève", Beethoven: Streichquartett F-Dur op. 18 Nr. 1

(2011.11.18 Kurfürstlichen Schloss, Mainz)

11/27(Sun)4:03-8:03 (11/26 20:03-24:03/CET) RSR Espace 2

Chicago Lyric Opera

Sullivan: The Mikado

James Morris/Toby Spence/Neal Davies/Adriana Chuchman/Neal Davies/Stephanie Blythe/Andrew Shore/Sir Andrew Davis(Cond.)

11/27(Sun)4:04-7:00 (11/26 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

a)Radek Baborák(Hr)Dmitrij Kitajenko(Cond.)Berliner Philharmoniker

Bartók: Ungarische Skizzen für Orchester, Sz 97, Glière: Hornkonzert B-Dur, op. 91, Alexander Skriabin: Sinfonie Nr. 3 c-Moll, op. 43.

(2010.5.29 Berliner Philharmonie)

b)Vladimir Ashkenazy(Cond.)Berliner Philharmoniker

Tchaikovsky: Manfred, Sinfonie in 4 Bildern nach Byron, op. 58

(1988.1.23 Berliner Philharmonie)

11/27(Sun)4:05-6:00 (11/26 20:05-22:00/CET) WDR3

Herbert Schuch(Pf)Kristjan Järvi(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Steve Reich: The Four Sections, Gershwin: Rhapsody in Blue, John Adams: Harmonielehre.

(2011.11.12 Philharmonie Essen)

11/27(Sun)4:05-7:00 (11/26 20:05-23:00/CET) hr2

Wiener Volksoper

Nicolai: Die lustigen Weiber von Windsor

Jennifer O' Loughlin/Alexandra Klose/Lars Woldt/Daniel Behle/Morton Frank Larsen/Andrea Bogner/Martin Winkler/Karl-Michael Ebner/Marco di Sapia/Sascha Goetzel(Cond.)

(2010.12.18 Rec.)

November 27 (Sun)

11/27(Sun)9:00-12:00 (11/26 19:00-22:00/EST) WGBH Classical New England

Ludovic Morlot(Cond.)Boston Symphony Orchestra

John Harbison: Symphony No. 4, Ravel: Daphnis et Chloé Suite No. 2, Mahler: Symphony No. 1.

(Live)

11/27(Sun)10:00-12:00 (11/26 20:00-22:00/EST) WCLV

Jonathan Biss(Pf)Fabio Luisi(Cond.)Cleveland Orchestra

R. Strauss: Till Eulenspiegel's Merry Pranks, Mozart: Piano Concerto No. 17 in G major K453, R. Strauss: Aus Italien.

(Live)

11/27(Sun)11:00-13:00 (11/26 20:00-22:00/CST) 90.7 FM KWMU-1

Celeste Golden Boyer(Vn)Juan Carmona, Paco Carmona(G)Domingo Patricio(Fl)El Kiki(Vo)Nino de los Reyes(Dancer)Sergio Martinez(Perc)David Robertson(Cond.)St.Louis Symphony

Chabrier: España, Saint-Saens: Introduction & Rondo capriccioso, Racel: Rapsodie espagnole, Carmona: Sinfonia Flamenca, Ravel: Bolero

(Live)

11/27(Sun)17:00-20:30 (19:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Victorian Opera

Britten: Albert Herring Op 39

Jacob Caine/Emily Bauer-Jones/Suzanne Johnston/Victoria Lambourn/Maxine Montgomery/Gary Rowley/Ian Cousins/Emily Uhlrich/Julian Wilson/Rachel Landgren/Harrison Clark/Emilia Bertolini/Thomas Woods(Cond.)Orchestra Victoria/

(Rec. in the Playhouse, The Arts Centre, Melbourne)

11/27(Sun)19:00-22:00 (11:00-14:00/CET) Catalunya Musica

François-Xavier Roth(Cond.)Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya

Borodin: Polovetzian dance from Prince Igor, Schumann (arr. Glazunov, Rimsky-Korsakov, Ravel et.al.): Carnaval op. 9, Starvinsky: Le chant du rossignol, Ravel: La valse

(Live from L'Auditori, Barcelona)

11/27(Sun)19:03-20:56 (11:03-12:56/CET) ORF Oe1

Leif Ove Andsnes(Pf)Andris Nelsons(Cond.)Wiener Symphoniker

Beethoven: Piano Concerto No.1, Mahler: Sym. No.1

(2011.10.27 Großen Musikvereinssaal in Wien)

11/27(Sun)19:03-21:00 (11:03-13:00/CET) NDR Kultur

Festspiele Mecklenburg-Vorpommern 2011

Lars Vogt(Pf)

Haydn: Sonate C-Dur Hob. XVI:50, Schubert: Sonate G-Dur D 894, Beethoven: Sonate c-Moll op. 111.

(2011.8.20 Festspielscheune Ulrichshusen)

11/27(Sun)19:30-22:00 (11:30-14:00/CET) RTVE Radio Clasica

Julian Rachlin(Vn)Josep Pons(Cond.)Orquesta Nacionales de España

Debussy: Prélude à l'après-midi d'un faune, Stravinsky: Violin Concerto, Debussy: La Mer

(Live from Auditorio Nacional de Música de Madrid)

11/27(Sun)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Dorothea Röschmann(S)Ian Bostridge(T)Sir Colin Davis(Cond.)New York Philharmonic

Beethoven: Symphony No.2, Mahler: Des Knaben Wunderhorn.

(2010.12.2 Avery Fisher Hall, New York)

11/27(Sun)20:04-22:00 (12:04-14:00/CET) SR2 KulturRadio

Emilio Pomàrico(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie

Busoni: Tanzwalzer für Orchester op. 53, Stravinsky: Jeu de cartes, Bartók: Konzert für Orchester.

(2010.9.12 Congresshalle Saarbrücken)

11/27(Sun)20:05-21:27 (12:05-13:27/CET) Bartok Radio

Anatolij Fokanov(Br)Yuri Simonov(Cond.)Hungarian National Philharmonic Orchestra

Wagner: Siegfried Idyll, Mahler: Kindertotenlieder, Richard Strauss: Also sprach Zarathustra.

(1998.12.17 Rec)

11/27(Sun)22:02-24:30 (14:02-16:30/CET) Omroep Radio 4

Nelson Freire(Pf)Claus Peter Flor(Cond.)Rotterdam Philharmonic Orchestra

Wagenaar: Ouverture Cyrano de Bergerac, Schumann: Piano Concerto, Rimsky-Korsakov: Sheherazade.

11/27(Mon)0:00-2:05 (11/26 17:00-19:05/EET) Klassikaraadio

Aile Asszonyi(S)Eri Klas(Cond.)Tallinn Chamber Orchestra

Beethoven: Concert Aria "Ah, Perfido", Mozart: Motet "Exultate Jubilate" K 165, Symphony No.40.

(Live from Estonia Concert Hall, Tallinn)

11/28(Mon)1:00-2:30 (11/27 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Yevgeny Mravinsky(Cond.)Leningrad Philharmonic

Orchestral Works by Richard Wagner

(1978 Rec.)

11/28(Mon)1:00-3:00 (11/27 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Simone Kermes(S)Louis Lortie(Pf)Augustin Dumay(Vn,Cond.)Orchestre Royal de Chambre de Wallonie

Mozart (arr.Wilby): Concerto for Violin, Piano and Orchestra in D major K315f, Mozart: Recitativo and aria K368, Beethoven: Piano Concerto No.4

(2011.7.12 Opéra Berlioz, Montpellier)

11/28(Mon)1:04-3:03 (11/26 17:04-19:03/CET) RSR Espace 2

Gregory DeTurck(Pf)

Bach: Capriccio on the Departure of his Beloved Brother BWV992, Schnittke: Improvisation and fugue op.38, Ravel: Miroirs, Liszt: Piano Works.

(Live)

11/28(Mon)3:00-6:00 (11/27 19:00-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

200th Anniversary of Franz Liszt

Leslie Howard(Pf)Łukasz Borowicz(Cond.)Polish Radio Orchestra

Liszt: Hungarian Rhapsody No. 2 S 244, Piano Concerto in E flat major, Hungarian Rhapsody No. 1 S 244, Fantasy on Hungarian themes for Piano and Orchestra S 123

(Live)

11/28(Mon)3:00-8:00 (11/27 19:00-24:00/CET) RAI Radio 3

Teatro dell'Opera di Roma

Verdi: Macbeth

Dario Solari/Riccardo Zanellato/Tatiana Serjan/Antonio Poli/Antonio Corianò/Anna Malavasi/Gianluca Buratto/Luca Dall'Amico/Alessandro Spina/Riccardo Muti(Cond.)

(Live)

11/28(Mon)3:05-4:15 (11/27 19:05-20:15/CET) BR Klassik

Wilfried Hiller: Ophelias Schattentheater

Kevin John Edusei(Cond.)Münchner Rundfunkorchesters

(2011.11.11 Rec.)

11/28(Mon)3:20-6:00 (11/27 19:20-22:00/CET) DR P2

Wilhelm Furtwängler(Cond.)Berliner Philharmoniker

Weber: Euryanthe Overture, Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Schubert: Symphony No.8 Unfinished, Beethoven: Symphony No.5

(1954.5.4 Paris)

11/28(Mon)3:30-5:00 (11/27 19:30-21:00/CET) France Musique

Alda Caeillo(S)Quatuor Prazak

Brahms: String Quartet No.1, Mozart: String Quartet No.21 K575, Berg: Lyric Suite.

(2011.10.26 Amphithéâtre de la Cité de la Musique à Paris)

11/28(Mon)3:30-5:30 (11/27 19:30-21:30/CET) ORF Oe1

Wien Modern 2011

Martin Grubinger(Perc)Peter Eötvös(Cond.)Wiener Philharmoniker

Friedrich Cerha: Konzert für Schlagzeug und Orchester (2007-2008) , Georg Friedrich Haas: Opus 68 - eine Orchestrierung der Sonate Nr. 9 von Alexander Skrjabin (2003), Poème (2005)

(2011.11.25 Großen Konzerthaussaal in Wien)

11/28(Mon)3:30-6:00 (11/27 19:30-22:00/CET) MDR Figaro

Gudrun Sidonie Otto(S)Annekathrin Laabs(A)Patrick Grahl, Tobias Hunger(T)Thomas Oertel-Gormanns(Bs)Gregor Meyer(Cond.)GewandhausChor/Vocalconsort Leipzig/camerata lipsiensis

Ferdinand Hiller: "Die Zerstörung Jerusalems", Oratorium op. 24

(2011.11.16 Gewandhaus Leipzig)

11/28(Mon)4:00-6:00 (11/27 13:00-15:00/CST) WFMT

Joshua Bell(Vn)Yan Pascal Tortelier(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Faure: Pelleas and Melisande, Bruch: Violin Concerto no.1, Saint-Saens: Introduction and Rondo Capriccioso, Symphony no.3.

11/28(Mon)4:02-7:02 (11/27 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Cédric Tiberghien(Pf)

Beethoven: Piano Sonata No.14, Schumann: Kreisleriana, Ravel: Gaspard de la nuit

(2011.5.21 Markus Sittikus Zaal)

b)Rosanne van Sandwijk(Ms)Céleste Zewald(Cl)Moshe Hammer, Moshe Hammer, Ilona Sie Dhian Ho(Vn)Mikhail Zemtsov(Vla)Jan-Ype Nota(Vc)Jeroen Sarphati, Hans Schellevis(Pf)

Bloch: Meditation en processional, Bloch: Baal Shem, Leo Smit: Trio voor klarinet, altviool en piano, S.I. Glick: Liederen voor sopraan, cello en piano, Bloch: Piano Quintet

(2011.7.28 Remontrantse Kerk in Groningen)

11/28(Mon)4:03-6:00 (11/27 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Maria Radner(A)Marek Janowski(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin/Damen des MDR-Rundfunkchores/Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden Berlin

Mahler: Sinfonie Nr. 3 d-Moll

(2011.11.26 Konzerthaus Berlin)

11/28(Mon)4:04-7:00 (11/27 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Nikolai Tokarev(Pf)Tugan Sokhiev(Cond.)Deutsche Symphonie-Orchester Berlin

Olivier Messiaen: Les offrandes oubliées, Chopin: Klavierkonzert Nr. 2 f-Moll, Franck: Symphonie d-Moll

(2011.11.18 Berliner Philharmonie)

11/28(Mon)4:05-6:30 (11/27 20:05-22:30/CET) hr2

Rheingau Musik Festival

Arcanto-Quartett

Haydn: Streichquartett h-Moll op. 64 Nr. 2, Britten: 2. Streichquartett C-Dur op. 36, Brahms: Streichquartett B-Dur op. 67

(2011.6.28 Fürst-von-Metternich-Saal auf Schloss Johannisberg)

11/28(Mon)6:05-8:00 (22:05-24:00/CET) NDR Kultur

Schleswig-Holstein Musik Festival 2011

Florian Uhlig(Pf)Wolfram Christ(Cond.)Stuttgarter Kammerorchester

Pēteris Vasks: „Musica adventus“ für Streichorchester, Liszt: „Malédiction“ für Klavier und Streichorchester, Nino Rota: Serenade für Streichorchester, Liszt (arr. D. Spalding) : Fantasie über ungarische Volksmelodien.

(2011.7.23 Theater Itzehoe)

ryoryo 2011/11/20 22:39 いよいよ第4週突入、お目出度う御座います!
しかも そのトップには、アンジェラ・ミードのヴェル・レク! という・・・

2011-11-11

Online radio playlist of Classical Music Live programs (2011/11/14-2011/11/20)

November 14 (Mon)

11/14(Mon)10:00-12:00 (11/13 20:00-22:00/EST) WQED

Michael Rusinek(Cl)Leonard Slatkin(Cond.)Pittsburgh Symphony Orchestra

BERNSTEIN: Symphonic Suite from On the Waterfront, TOWER: Concerto for Clarinet, COPLAND: Appalachian Spring

11/14(Mon)11:00-14:30 (13:00-16:30/EST) ABC Classic FM

Jack Liebeck(Vn)Southern Cross Soloists

Mozart arr Kevin Power: Il Re pastore, K208: L'amero, saro constrante, Rondo in C, K373, R Strauss: Ein Alphorn hör' ich schallen, TrV64, Schubert: Ich schleiche bang und still, Kreutzer: The Millwheel, Chausson arr Peter Luff: Poème, Op 25, Holst: Four Songs, Op 35, Matthew Hindson: Central Australian Song, Tchaikovsky arr Kevin Power: Waltz Scherzo in C, Op 34.

11/14(Mon)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Nicholas Carter(Cond.)Sydney Symphony

Gordon Kerry: Symphony (première), Percy Grainger: In a Nutshell: Suite, Bartók: Concerto for Orchestra, Sz116

11/14(Mon)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Verbier Festivals 2011

Nicholas Angelich(Pf)

Bach: English Suite in A minor BWV 807, Chopin: Nocturne in F Major op. 15/1, Twu Nocturnes op. 55, Etude in A flat Major op. 25/1. Three Etudes from op. 10 (in A Flat Major/E flat Major/C minor) , Schumann: Kreisleriana

(2010.7.31 Rec.)

11/14(Mon)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Emerson String Quartet

Bach arranged Mozart: Fugue in E major from The Well-tempered Clavier K405, Mozart: Adagio and Fugue in C minor, K546, Beethoven: String Quartet in C sharp minor, Op. 131

(Live from Wigmore Hall in London)

11/14(Mon)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Juliane Banse(S)Claudia Mahnke(Ms)Dominik Wortig(T)Markus Butter(Bs)Herbert Blomstedt(Cond.)Berliner Philharmoniker/Rundfunkchor Berlin

Hindemith: Nobilissima Visione, Bruckner: Mass No.3 in F minor.

(2011.3.6 Berliner Philharmonie)

11/15(Tue)2:05-4:30 (11/14 19:05-21:30/EET) Klassikaraadio

Wiener Staatsoper

Verdi: La Traviata

Natalie Dessay/Charles Castronovo/Fabio Maria Capitanucci/Bertrand de Billy(Cond.)

11/15(Tue)3:00-5:30 (11/14 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Rosemary Joshua(S)Sarah Connolly(Ms)Robert Murray(T)Simon Keenlyside(Br)Paul McCreesh(Cond.)Gabrieli Consort & Players/Taplow Youth Choir/Ulster Youth Chamber Choir/Chetham's Chamber Choir/North East Youth Chorale/Wrocław Philharmonic Choir

Mendelssohn: Elijah

(2011.8.28 Royal Albert Hall, London)

11/15(Tue)3:00-6:00 (11/14 19:00-22:00/CET) Klara

Christoph Prégardien(T)Oxalys Ensemble

Reger (arr. A. Schönberg & R. Kolisch): Eine Romantische Suite opus 125, Zemlinsky (arr E. Stein): 6 Lieder from poems by Maurice Maeterlinck, opus 123 (expercts), Zwei Sätze für Streichquintett, Mahler (arr Schönberg) : Lieder eines fahrenden Gesellen.

11/15(Tue)3:00-6:00 (11/14 19:00-22:00/CET) NRK Klassisk

Styriarte 2011

Smetana: Die Verkaufte Braut

Anton Scharinger/Elisabeth Kulman/Dorothea Röschmann/Yasushi Hirano/Elisabeth von Magnus/Markus Schäfer/Kurt Streit/Ruben Drole/Heinz Zednik/Bibiana Nwobilo/Nikolaus Harnoncourt(Cond.)Chamber Orchestra of Europe/Arnold Schoenberg Chor

(2011.7.2 Helmut-List-Halle, Graz)

11/15(Tue)3:20-6:00 (11/14 19:20-22:00/CET) DR P2

Dame Evelyn Glennie(Perc)Pascal Rophé(Cond.)Orchestre de Chambre de Lausanne

Dutilleux: Mystère de Linstant, Jean-Luc Darbellay: Cosmos for multipercussion and orkestra, Honegger: Sym.No.4.

(2011.11.1 Salle Métropole)

11/15(Tue)3:30-5:20 (11/14 19:30-21:20/CET) Sveriges Radio P2

BBC Proms 2011

Susan Gritton(S)Christine Rice(Ms)Peter Auty(T)Alastair Miles(Bs)Martyn Brabbins(Cond.)BBC Concert Orchestra/BBC National Orchestra of Wales/CBSO Youth Chorus/Eltham College Boys' Choir/Southend Boys' and Girls' Choirs/Bach Choir/BBC National Chorus of Wales/Brighton Festival Chorus/Côr Caerdydd/Huddersfield Choral Society/London Symphony Chorus

Brian: Symphony No. 1 in D minor, 'The Gothic'

(2011.7.17 Rec.)

11/15(Tue)3:35-5:20 (11/14 19:35-21:20/CET) Bartok Radio

András Kiss(Vn)Árpád Joó(Cond.)MAV Symphony Orchestra

Beethoven: Overture "Leonore" No.3, Sibelius: Vn.Con., Richard Strauss: Eine Alpensinfonie.

(1985.4.26 Rec.)

11/15(Tue)4:00-6:00 (11/14 20:00-22:00/CET) Vltava

MUSIC FORUM HRADEC KRALOVE 2011

Jan-Filip Ťupa(Vc)Peter Vrábel(Cond.)Brno Philharmonic

Iannis Xenakis: Nomos Alpha, Wolfgang Rihm: Styx a Lethe for violoncello and orchestra, Matthias Pintscher: Reflections on Narcissus for violoncello and orchestra.

(2011.11.8 Rec.)

11/15(Tue)4:00-6:30 (11/14 20:00-22:30/CET) France Musique

Jens Bracher(Trp)Jean-Philippe Wurtz(Cond.)Ensemble Linea

Silvia Borzelli: Sur-Itinéraire, Igor Maia: Caminantes, Alex Mincek: Poco a poco, Laura Bowler: Brugmmansia (Premiere), David Hudry: Trois Esquisses (Premiere)

(2011.10.8 Auditorium France 3 Alsace, Strasbourg)

11/15(Tue)4:02-7:02 (11/14 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Anders Dahlin/Lenneke Ruiten/Michael Tews/Cyndia Sieden/Marcel Beekman/Frans Brüggen(Cond.)Orchestra of the 18th Century.

Mozart: Die Entführung aus dem Serail

11/15(Tue)4:03-6:00 (11/14 20:03-22:00/CET) SWR2

Johannes Moser(Vc)Zubin Mehta(Cond.)Berliner Philharmoniker

Gottfried von Einem: Orchestermusik op. 9, Robert Schumann: Cellokonzert a-Moll op. 129, Gustav Mahler: Sinfonie Nr. 1 D-Dur

(2011.9.20 Rec)

11/15(Tue)4:05-6:00 (11/14 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Daniel Hope(Vn)Cornelius Meister(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Bechara El-Khoury: Violinkonzert Nr. 2 "War Concerto" (premiere), Beethoven: Coriolan-Ouvertüre c-Moll op. 62, Sinfonie Nr. 5 c-Moll op. 68

(2011.6.16 Konzertkirche Neubrandenburg)

11/15(Tue)4:05-6:30 (11/14 20:05-22:30/CET) hr2

Yuzuko Horigome(Vn)David Geringas(Vc)Jean-Bernard Pommier(Pf)Zdenek Macal(Cond.)Monte Carlo Philharmonic Orchestra

Beethoven: Tripelkonzert C-Dur, op. 56 • Smetana: "Sarka" aus "Mein Vaterland", Suk: Orchestersuite "Märchen" op. 16

(2010.10.24 Auditorium Rainier III, Monaco)

11/15(Tue)4:30-6:30 (11/14 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Gabriele Cassone, Luciano Marroncini(Trp)Carlo De Martini(Cond.)Orchestra I Pomeriggi Musicali

Vivaldi: Concerto for 2 trumpets, Haydn: Trumpet Concerto, Mozart: Sym. No.20.

(Live)

11/15(Tue)4:30-7:00 (11/14 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Minetti Quartet/Till Fellner(Pf)

Szymanowski: String Quartet No.2, Op.56, Mozart: Piano Concerto No.12 in A, K.414 (for piano quintet), Dvorak: Piano Quintet in A, Op.81

(Live from Wigmore Hall, London)

November 15 (Tue)

11/15(Tue) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Amir Farid(Pf)William Hennessy(Vn, Cond.)Melbourne Chamber Orchestra

Mozart: Divertimento in F, K138, Richard Mills: Essay for strings, Mozart: Piano Concerto No 14 in E flat, K449, Dvořák: String Serenade in E, B52 (Op 22)

11/15(Tue)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Acies Quartett.

Haydn: L'Introduzione aus "Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuz", Mendelssohn: Streichquartett Nr. 1 Es-Dur, op. 12, Beethoven: Streichquartett Nr. 2 e-Moll, op. 59

(2011.11.9 RadioKulturhaus in Wien)

11/15(Tue) 18:30-21:00 (20:30-23:00/EST) ABC Classic FM

Musica Viva Australia

Modigliani Quartet/Sabine Meyer(Cl)

Ian Munro: Clarinet Quintet, Debussy: String Quartet in G minor, Op 10, Brahms: Clarinet Quintet in B minor, Op 115

(Live from the Adelaide Town Hall)

11/15(Tue)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Schubertiade Schwarzenberg

Anna Prohaska(S)Eric Schneider(Pf)

Songs by Brahms, Szymanowski, Berlioz, Richard Strauss and Schubert.

(2011.6.22 Rec.)

11/15(Tue)20:05-21:30 (12:05-13:30/CET) Bartok Radio

Concert in memory of Carl Flesch

Ida Haendel, Márta Ábrahám, Zsuzsa Nagy, Sándor Járóka, Péter Somogyi(Vn)Tamás Koncz(Cond.)Győr Philharmonic Orchestra

Vivaldi: Concerto for 2 violins in B minor Op.3-10, Mozart: Vn.Con. No.3., Brahms: Vn.Con.

(1994.11.22 Rec.)

11/15(Tue)21:05-22:28 (13:05-14:28/CET) SWR2

Musikfest Stuttgart

a)Florian Uhlig(Pf)

Franz Liszt: Schlaflos, Frage und Antwort, Romance oubliée, Nuages gris, En rêve, Jörg Widmann: Sonate "Fleurs du mal"

(2011.9.15 Mozartsaal der Liederhalle)

b)Ludwigsburger Schlossfestspiele

Sylvain Cambreling(Cond.)European Brass Orchestra

Aaron Copland: "Fanfare for the common man", Mussorgsky (arr. Elgar Howarth): "Bilder einer Ausstellung"

(2011.7.17 Ordenssaal des Residenzschlosses)

11/15(Tue)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Etienne Meyer(Cond.)Les Traversées Baroques

Marcin Mielczewski: Plaudite manibus pour solistes choeur mixte et orchestre, Monteverdi: Selva morale e spirituale - Gloria in excelsis Deo SV 258, Mikolaj Zielenski: Mirabilis Deus, Merula: Beatus vir, Carlo Gesualdo da Venosa: Tristis est anima mea, Giovanni Gabrieli: Canzon prima a 5, Bartlomiej Pekiel: Dulcis amor Jesu, Giovanni Pierluigi da Palestrina: Canticum Canticorum - Introduxit me rex, Mikolaj Zielenski: Magnificat, Marcin Mielczewski: Quem terra, pontus, aethera, Monteverdi: Selva morale e spirituale - Beatus vir I SV 268 (Psaume 111)

(2011.5.22 Château Royal de Varsovie)

11/16(Wed)1:00-2:30 (11/15 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Marina Comparato(S)Laura Polverelli, Maria Gortsevskaya(Ms)Maria-Jose Trullu(CA)Rustam Yavaev(C-T)Alexander Rudin(Cond.)Moscow Chamber Orchestra the Musica Viva/The Intrada Vocal Ensemble

Vivaldi: Judith Triumphant, oratorio for soloists, chorus and orchestra

(2011.11.2 Tchaikovsky Concert Hall, Moscow)

11/16(Wed)2:00-4:00 (11/15 19:00-21:00/EET) LRT Klasika

Mikhail Kazakov(Bs)Gintaras Rinkevicius(Cond.)Lithuanian State Symphony Orchestra(LVSO)Kaunas State Choir

Verdi: Philip’s aria from “Don Carlos”, Rossini: Don Basilio’s aria from “The Barber of Seville”, Gounod: Méphistophélès’ couplets from “Faust”, Rachmaninov: Aleko’s cavatina from “Aleko”, Mussorgsky: Scenes from “Boris Godunov”Prologue. Scene of Boris’ crowning, Act II. Borismonologue, Act IV. Boris’ death scene. Final scene near Kromi.

11/16(Wed)3:00-5:00 (11/15 19:00-21:00/CET) NRK Klassisk

Gennady Rozhdestvensky(Cond)Russlands State symphonic Kapelle.

Tchaikovsky: Suite No.1, Sym.No.7

(2011.4.16 Moscow. Tchaikovsky Concert Hall)

11/16(Wed)3:00-6:00 (11/15 19:00-22:00/CET) Klara

a)Amandine Beyer(Vn, Cond.)Ensemble Gli Incogniti

Antonio Vivaldi: Le Quattro Stagioni

b)Céline Scheen(S)Giovanna Pessi(Hp)Philippe Pierlot(VlaG, Cond.)BUGs Ensemble

Works by Anthony Holborne, William Byrd, Richard Nicholson, Claudio Monteverdi et.al

11/16(Wed)3:05-6:00 (11/15 19:05-22:00/CET) BR Klassik

Saarländischen Staatstheaters

Louis Théodore Gouvy: Le Cid

Hans-Georg Priese/Hiroshi Matsui/Christa Ratzenböck/Elizabeth Wiles/Olafur Sigurdarson/Guido Baehr/Arthur Fagen(Cond.)

(2011.6.11 Rec.)

11/16(Wed)3:20-6:00 (11/15 19:20-22:00/CET) DR P2

Copenhagen Renaissance Music Festival

a)Bo Holten(Cond.)Musica Ficta

Vocal Works by Schütz, Pedersøn, Nielsøn, Grabbe, Aagesen and Borchgrevinck.

b)Göteborg Baroque

Cantatas by Christian Geist.

11/16(Wed)3:30-5:00 (11/15 19:30-21:00/CET) ORF Oe1

Roberta Mameli(S)Gianluigi TrovesiCl)Claudio Cavina(Cond.)La Venexiana

"Handel meets Jazz". U. a. Werke von Claudio Monteverdi, Henry Purcell und Georg Friedrich Händel

(2011.6.2 Konzerthalle St.-Ulrich-Kirche in Halle)

11/16(Wed)4:00-6:00 (11/15 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Cinta Varea(Fl)Anna Rita Taliento(Ms)Alberto Zedda(Cond.)Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid

Britten: Soirées Musicales, Corghi: Suite de dodo, Respighi: La boutique fantasque

(2011.4.4 Rec.)

11/16(Wed)4:00-6:00 (11/15 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

19a Schubertiada a Vilabertran

Solistes de l'Orquestra de la Schubertíada

Beethoven: Septet in E flat Major Op.20, Schubert: Octet in F Major D803.

(2011.9.3 Rec.)

11/16(Wed)4:00-6:30 (11/15 20:00-22:30/CET) France Musique

Christian Tetzlaff(Vn)Xian Zhang(Cond.)Orchestre National de Bordeaux Aquitaine

Wagner: "Rienzi" ouverture, Elgar: Enigma Variations, Brahms: Vn.Con.

(2011.11.3 Palais des Sports de Bordeaux)

11/16(Wed)4:00-6:30 (11/15 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Angelika Kirchschlager(Ms)Jérémie Rhorer(Cond.)Kammerorchester Basel

Schubert: Ouverture dans le style italien D590, Berlioz: Les nuits d’été, Brahms: Sym. No.3.

(2011.9.22 Eglise St-Marcel à Delémont)

11/16(Wed)4:02-7:02 (11/15 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Neeme Jarvi(Cond.)Residentie Orchestra

Diepenbrock: Te deum Laudamus, Beethoven (ver. Mahler): Sym,No.9

(2010.9.21 dr. Anton Philipszaal, Den Haag)

b)Festival Musica Sacra Maastricht 2011

Jan Michiels(Pf)

Beethoven: Diabelli-variations.

(2011.9.16 Rec.)

11/16(Wed)4:03-6:00 (11/15 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Eugenia Ottaviano, Jordi Rodríguez Cayuelas(Vn)Magdalena Härtl(Vla)Lukas Wittermann(Vc)

Maurice Ravel: String Quartet - 1. Allegro moderato - Très doux

Sukyeon Kim(Pf)

Liszt: Polonaise Nr. 2 E-Dur,

Mi Yeon Bang(Pf)Ullrich Franke(Narrator)

Liszt: Der traurige Mönch (Melodram)

Noé Inui(Vn)

Eugène Ysaye: Sonate für Violine Solo d-Moll op. 27-3

David Jerusalem(Br)Ludovic Van Hellemont(Pf)

Franz Schubert: Auf der Donau D 553, Fahrt zum Hades D 526, Carl Loewe: Odins Meeresritt op. 118

Andrea Gonzalez Caballero, Mircea Gogoncea(G)

Manuel de Falla: Danza del Molinero - Danza Espanola

Ozan Uygur, Seunghan Lee, Kunhwa Lee(G)

Astor Piazolla: Libertango

Wen Wen, Rafael Sars, Julian Luttmer, Kevin Anderwaldt(Perc)Matthias Botzet(Cb)

Nebojsa Jovan Zivkovic: Uneven Souls für Schlagzeug Ensemble

(Live aus dem Partika-Saal der Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf)

11/16(Wed)4:05-6:00 (11/15 20:05-22:00/CET) WDR3

Evgeni Koroliov(Pf)

Johann Sebastian Bach: Goldberg-Variationen BWV 988

(2011.10.16 Zeughaus, Neuss)

11/16(Wed)4:05-6:00 (11/15 20:05-22:00/CET) hr2

Janine Jansen(Vn)Jean-Christophe Spinosi(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Rameau: Ouvertüre zur Oper "Platée", Händel: Ouvertüre zur Oper "Serse", Mozart: Violinkonzert A-Dur KV 219, Debussy/Caplet: Clair de lune, Ravel: La valse, Boléro

(2011.11.4 hr-Sendesaal)

11/16(Wed)4:30-7:00 (11/15 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Paul Lewis(Pf)

Schubert: 4 Impromptus D.935, 6 Moments Musicaux D.780, Fantasy in C D.760 'Wanderer'

(Live from Wigmore Hall, London)

11/16(Wed)6:30-7:55 (11/15 22:30-23:55/CET) DRS2

Christoph Huldi(Cond.)Novantiqua Bern/Zürcher Vokalisten/Kammerchor Notabene Basel

Max Reger: Vater unser, Heinrich Schütz: Psalm 100, Johannes Brahms: Fest- und Gedenksprüche

(2011.4.9 Französischen Kirche Bern)

November 16 (Wed)

11/16(Wed) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

James Morrison(Trp)David Thomas(Cl)Keith Lockhart(Cond.)Melbourne Symphony Orchestra

Williams: 1941 - Swing, Swing, Swing!, Antheil: A Jazz Symphony (1955 version), Bernstein: Prelude, Fugue and Riffs, Gershwin: An American in Paris, Brenton Broadstock: Made in Heaven (première), Ellington orch Henderson: Harlem, Ellington: It don't mean a thing

11/16(Wed)13:00-15:00 (11/15 20:00-22:00/PST) KDFC

Marc-Andre Hamelin(Pf)Jeffrey Kahane(Cond.)San Francisco Symphony

Mozart: Symphony No.35 Haffner, Mendelssohn: Piano Concerto No.1, Mozart: Symphony No.41 Jupiter

(2010.4.21 Rec.)

11/16(Wed)17:03-19:00 (9:03-11:00/CET) NRK Klassisk

Alexandra Soumm(Vn)Thomas Søndergård(Cond.)Trondheim Symphony Orchestra

Tchaikovsky: Vn.Con., Kalinnikov: Sym.No.1

(2011.11.10 Olavshallen)

11/16(Wed) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

a)Australian String Quartet

Schubert: String Quartet in E flat, D872, James Ledger: Processions, Dvořák: Cypresses for String Quartet, B152 (excerpts), Dvořák: String Quartet No 12 in F, B179 (Op 96) (American)

b)James Guan, Bernadette Harvey, Clemens Leske, Paul Rickard-Ford, Natalia Sheludiakova, Phillip Shovk(Pf)

Carl Vine: Piano Sonata No 2, Five Bagatelles, Carl Vine: Piano Sonata No 3 (2007).

11/16(Wed)18:05-19:05 (10:05-11:05/CET) BR Klassik

Hanno Müller-Brachmann(Br)Bernard Haitink(Cond.)Chamber Orchestra of Europe

Brahms: Akademische Festouvertüre op. 80, Schubert: 3 Lieder (Memnon D 541, Geheimnis D 719, An Schwager Kronos D 369), Brahms: Symphonie Nr. 3 F-Dur.

(2011.8.23 Kultur- und Kongresszentrum, Luzern)

11/16(Wed)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Rebekka Hartmann(Vn)Christoph Schlüren(Cond.)Symphonia Momentum

Bach: Kleine Fuge g-Moll, BWV 578, Arvo Pärt: Orient & Occident, Bach: Violinkonzert E-Dur, BWV 1042, Anders Eliasson: "In medias" für Violine solo, Reinhard Schwarz-Schilling: Streichquartett f-Moll

(2010.11.20 Großen Sendesaal des Funkhauses Berlin)

11/16(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

María Bayo(S)Marco Brolli(Fl)Stefano Demicheli(Cond.)Acadèmia 1750

Ferrandini: Symphonia in B flat Major, sacred cantata ''Il Pianto di Maria'', Manuel Pla: Flute Concerto in B flat Major, Ferrandini: cantata ''Ecco quel tronco''.

(2011.8.26 Església de Sant Genís. Torroella de Montgrí)

11/16(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Martha Argerich Project 2011

Nelson Freire, Stephen Kovacevich, Martha Argerich(Pf)Jacek Kaspszyk(Cond.)Orkester della Svizzera Italiana

Brahms : Tragic overture op. 81, Beethoven : Pf.Con. No.4, Mozart: Pf.Con. No.24, Ravel: Pf.Con. in G Major.

(2011.6.10 Rec.)

11/16(Wed)21:05-22:28 (13:05-14:28/CET) SWR2

Marcus Creed(Cond.)SWR Vokalensemble Stuttgart

Thomas Tallis: "Lamentationes Jeremiae" à 5 Nr. 1, Alfred Schnittke: "Stimmen der Natur" für 10 Frauenstimmen und Vibrafon, Thomas Tallis: "Lamentationes Jeremiae" à 5 Nr. 2, Alfred Schnittke: 12 Bußverse für gemischten Chor a cappella

(2011.3.31 evangelischen Kirche Stuttgart-Gaisburg)

11/16(Wed)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Schwetzinger festspiele

Michael Schade(T)Malcolm Martineau(Pf)

Beethoven: Adelaide op 46, 3 Gesänge op 83, Weber: Abschied vom Leben J 175, Vaclav Jan Tomasek: Nähe des Geliebten op 53-2, An die Entfernte op 55-1, Schäfers Klagelied op 56-1, Rastlost Liebe op 58-1, Beethoven: Abendlied unterm gestirnten Himmel WoO 150, An die Hoffnung op 94, An die ferne Geliebte op 98, Richard Strauss: 6 Lieder aus Lotosblätter op 19, Ich trage meine Minne op 32-1, Nichts op 10-2, Morgen op 27-4, Heimliche Aufforderung op 27-3.

(2011.5.10 Mozartsaal)

11/17(Thr)1:00-3:00 (11/16 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Schubertiade Festival Hohenems

Cédric Tiberghien(Pf)

Beethoven: Pf.Son.No.14, Schumann: Kreisleriana, Ravel: Gaspard de la nuit, Debussy: Masques, D'un cahier d'esquisses, L'isle joyeuse.

(2011.5.21 Rec.)

11/17(Thr)2:00-4:00 (11/16 19:00-21:00/EET) Klassikaraadio

II International Piano Competition in Tallinn. Final

11/17(Thr)2:03-4:10 (11/16 19:03-21:10/EET) YLE Radio 1

Angela Hewitt(Pf)Hannu Lintu(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra

Magnus Lindberg: Feria, Mozart: Pf.Con. No.17, Anders Hillborg: Dreaming river, Debussy: Iberia.

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

11/17(Thr)3:00-6:00 (11/16 19:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Vittorio Ghielmi(Cond.)Il Suonar Parlante Orchestra

Trabaci: Toccata. Ramos de Pareja: Canon perpetuum “Mundus et Musica et Totus Concentus” (I), Macque: Prime Stravaganze. Capricceto. Pietro del Buono: Canon super “Ave Maris Stella”. Da Venosa: Gagliarda del príncipe de Venosa. Anomimous (ca.16th Century): Upon La Mi Re. Eccles: A new ground (variaciones). Purcell: Fantasia. Ramos de Pareja: Canon perpetuum “Mundus et Música et Totus Concentus” (II). Ferrabosco I: Fantasia sull´exachordo (fantasia alchemica). Playford: The duke of Norfolk (variaciones). Bach: Canone doppio sopra il soggetto “Christus coronabit crucígeros”, BWV1077, Art of the Fugue, BWV1080

(Live)

11/17(Thr)3:00-6:00 (11/16 19:00-22:00/CET) Klara

Ensemble Kheops

Beethoven: Piano Quartet WoO 36, Brahms: Pf. Trio No.1, Glinka: Trio Pathétique, Poulenc: Sonate for voor fagott and clarinet, Martinu: Revue de Cuisine.

11/17(Thr)3:20-6:00 (11/16 19:20-22:00/CET) DR P2

Hélène Guilmette(S)Ludovic Morlot(Cond.)Orchestre National de France/Choeur de Radio France

Ravel: Daphnis et Chloé, ballet complet, Poulenc: Gloria

(2011.11.10 Théâtre des Champs Elysées à Paris)

11/17(Thr)3:30-4:45 (11/16 19:30-20:45/CET) Sveriges Radio P2

Båstad kammarmusikfestival 2011

Anna Petrini(Rec) Tedi Papavrami(Vn)Ola Karlsson(Vc)Lucia Negro, Ha Young Sul Bladner, Tor Espen Aspaas(Pf)

Works by Oscar Bianchi, Laura Netzel, Sofia Gubaidulina and Ernest Bloch.

(2011.7.1 Rec.)

11/17(Thr)3:30-5:00 (11/16 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Anne Karin Sundal-Ask(Cond.)Kammerkoret NOVA

10 years Anniversary Concert

11/17(Thr)4:00-6:00 (11/16 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

International Music Festival Chopin and his Europe

Alexander Melnikov(Pf)

Schumann: Symphonic Etudes Op.13, Chopin: 24 Preludes op.28.

(2009.8.17 Rec.)

11/17(Thr)4:00-6:30 (11/16 20:00-22:30/CET) France Musique

Giovanni Mirabassi(Pf)

Mirabassi: Hommage à Nino Rota

La Strada Quintet

Music by Nino Rota (from "The Godfather" & "La Strada")

(Live from Salle Pleyel, Paris)

11/17(Thr)4:00-6:30 (11/16 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Bogdan Zvoristeanu(Vn)Marek Janowski(Cond.)Orchestre de la Suisse Romande.

Schubert: Ouverture dans le style italien, pour orchestre D590, Bruch: Concerto pour violon et orchestre, no 3 op.58, Schumann: Sym.No.3.

(2011.10.20 Victoria Hall, Genève)

11/17(Thr)4:00-6:30 (11/16 20:00-22:30/CET) RAI Radio 3

Adriana Damato(S)Daniel Barenboim(Cond.)Orchestra Filarmonica della Scala/Coro del Teatro alla Scala

Mozart: Serenade No.12 K388 "Nachtmusik", Verdi: String Quartet (ver. String Orchestra), Quattro pezzi sacri.

(Live)

11/17(Thr)4:02-7:02 (11/16 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

a)Marcus Creed(Cond.)Danish National Vocal Ensemble

Saint-Saëns: Calme des nuits, Les Fleurs et les arbres, Messiaen: Cinq Rechants, Mahler(arr,Pesson): Adagietto from Symphony no.5, Langbacka: Drie Nachtliederen, Ravel: Trois chansons.

(2011.2.2 Rec.)

b)Benjamin Alard(klavicembalo)

Bach: Goldberg variations.

(2011.9.18 Cellebroederskapel, Maastricht)

11/17(Thr)4:30-7:00 (11/16 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Nash Ensemble

Ian Brown(Pf)Stephanie Gonley, Laura Samuel(Vn)Lawrence Power, Philip Dukes(Vla)Paul Watkins, Pierre Doumenge(Vc)

Haydn: Piano Trio in G major 'Gypsy Rondo', Dvorak: String Sextet in A major, Borodin: String Sextet in D minor, Brahms: Piano Quartet No.3 in C minor

(Live from the Assembly Rooms in Bath)

11/17(Thr)6:30-7:55 (11/16 22:30-23:55/CET) DRS2

Tage für Neue Musik Zürich 2011

Eva Nievergelt(S)Robert Koller(Bs)David Philip Hefti(Cond.)Collegium Novum Zürich

Rudolf Kelterborn: «Das Ohr des Innern», (2010/11) (premiere), Morten Olsen: In a Silent Way (2007), Maurice Ohana: Kypris (1985), Carlo Ciceri: Lucida Roccia Madre (2007) , Violata II (2009)

(2011.11.10 Tonhalle Zürich)

November 17 (Thr)

11/17(Thr)10:00-12:00 (20:00-22:00/EST) WQXR

11/17(Thr)10:00-12:00 (19:00-21:00/CST) Classical Minnesota Public Radio

Sir John Eliot Gardiner(Cond.)Orchestre Révolutionnaire et Romantique

Beethoven: Symohony Nos.7 and 5

(Live from Carnegie Hall)

11/17(Thr) 11:00-13:00 (11/16 20:00-22:00/CST) WFMT

Semyon Bychkov(Cond.)San Francisco Symphony

Dutilleux: Metaboles, Ravel: Pavane for A Dead Princess, La Valse, Sibelius: Symphony No.5

11/17(Thr)11:00-13:00 (11/16 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Esther Park(Pf)Robert Franz(Cond.)Houston Symphony Orchestra

Nielsen: Overture to Maskarade, Prokofiev: Piano Concerto No.3 in C, op.26, Tchaikovsky: Symphony No.5 in e, op.64

(2011.6.25 Rec.)

11/17(Thr) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

a)Duo Sol

Beethoven: Violin Sonata No 8 in G, Op 30-3, Stuart Greenbaum: Falling by degrees, Beethoven: Violin Sonata No 7 in C minor, Op 30-2

(Rec. Melborne Recital Centre)

b)The Consort of Melbourne

Percy Grainger: Shepherd's Hey, Love Verses from the Song of Solomon, Early One Morning, Love Song of Har Dyal, Willow Willow, Bold William Taylor, The Power of Love, Lost Lady Found, Arrival Platform Humlet, Irish Tune from County Derry, Gershwin arr Percy Grainger: The Man I Love, Grainger: Scotch Strathspey and Reel, Australian Up-Country Song, The Lonely Desert-Man Sees the Tents of the Happy Tribes, Tribute to Foster, Shallow Brown, I'm Seventeen Come Sunday

(Rec. Melborne Recital Centre)

11/17(Thr) 16:00-17:35 (20:00-21:35/NZDT) Radio New Zealand Concert

Peter Jablonski(Pf)Roy Goodman(Cond.)Auckland Philharmonia

Mendelssohn: Calm Sea & Prosperous Voyage, Chopin: Piano Concerto No 2, Schumann: Symphony No 2.

11/17(Thr)17:03-19:00 (9:03-11:00/CET) NRK Klassisk

Håvard Gimse(Pf)Eivind Aadland(Cond.)Oslo Philharmonic Orchestra

Beethoven: Overture "Consecration of the House", Grieg: Pf.Con., Svendsen: Sym.No.1

(2011.9.24 Universitetets aula, Oslo)

11/17(Thr) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Norma Marschke, Kevin Power(Pf)Connor Carlos, Giles Evans-Burns, Sanjay Yapabandara, Daniel Yasar(B-S)Laura Coall, Elizabeth Smalley, Anna Smith(S)Asher Fisch(Cond.)Queensland Symphony Orchestra/Brisbane Chorale/Canticum Chamber Choir

John Adams: Grand Pianola Music, Dorman: Variations without a Theme, Elena Kats-Chernin: Symphonia Eluvium (première)

11/17(Thr)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Fredrik From(Vn)Mime Yamahiro Brinmann(Vc)Lars Ulrik Mortensen(Cemb, Cond.)Concerto Copenhagen

Torelli: Concerto für vier Violinen und Basso continuo a-Moll, Locatelli: Concerto da chiesa für Streicher und Basso continuo c-Moll, op. 4/11, Vivaldi: Concerto für Violoncello, Streicher und Basso continuo G-Dur, RV 413, Concerto für Violine, Streicher und Basso continuo D-Dur, RV 208, "Grosso Mogul" , Mossi: Concerto für vier Violinen und Basso continuo g-Moll, op. 4/12, Corelli: Concerto grosso D-Dur, op. 6/4

(2011.10.3 Garnisonskirche in Kopenhagen)

11/17(Thr)20:05-21:30 (12:05-13:30/CET) Bartok Radio

Zsuzsanna Bazsinka/Bernadett Wiedemann/Tamás Juhász/Zoltán Nagy/Zoltan Kocsis(Cond.)Hungarian National Philharmonic Orchestra/Hungarian National Choir.

Mozart: Masonic Funeral Music K477, Bartok: Suite. No.1, Kodaly: Budavari Te Deum.

(2011.3.25 Rec.)

11/17(Thr)21:05-22:28 (13:05-14:28/CET) SWR2

Sebastian Noack(Br)Tristan Cornut(Vc)Manuel Lange, Yukie Takai(Pf)

Mahler: Lieder aus "Des Knaben Wunderhorn", Schumann: 5 Stücke im Volkston für Violoncello und Klavier op. 102, Liszt: Lieder nach Texten von Goethe, Esa-Pekka Salonen: "knock, breathe, shine" für Violoncello solo, Mahler: Lieder aus "Des Knaben Wunderhorn", Tchaikovsky: Pezzo capriccioso für Violoncello und Klavier h-Moll op. 62, Liszt: Lieder nach Texten von Heine, Piatigorsky: Variationen über eine Thema von Paganini für Violoncello und Klavier

(2011.6.10/5 Baiersbronn)

11/17(Thr)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Imogen Cooper(Pf)

Debussy: Préludes Livre II pour piano (extraits), Beethoven: Pf.Son. No.31, Chopin: Nocturne in D flat Major Op.27-2, Ballade No.4 in F minor Op.52, Etude in G flat Major Op.10-5

(2011.7.4 Wigmore Hall, London)

11/17(Thr)22:00-24:00 (14:00-16:00/CET) RTBF Musiq3

Jean-Yves Thibaudet(Pf)Jaap van Zweden(Cond.)Dallas Symphony Orchestra

Beethoven: Egmont Overture, Symphony No.7, Wagner: Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod, Liszt: Pf.Con. No.1.

(2010.10.25 Rec)

11/18(Fri)1:00-2:30 (11/17 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Arabella Steinbacher(Vn)Tatiana Vasilieva(Vc)Vladimir Fedoseev(Cond.) Tchaikovsky Symphony Orchestra of Moscow Radio

Tchaikovsky: Violin Concerto, Variations on a Rococo Theme, Overture-Fantasy "Romeo and Juliet."

(2011.9.21 Grand Hall of Moscow Conservatory)

11/18(Fri)2:00-4:00 (11/17 19:00-21:00/EET) LRT Klasika

XXI senosios muzikos festivalis "Banchetto musicale"

I Fagiolini

Europian Renaissance Music

11/18(Fri)2:00-4:00 (11/17 19:00-21:00/EET) Klassikaraadio

II International Piano Competition in Tallinn. Final

11/18(Fri)3:00-5:30 (11/17 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Warsaw Autumn 2011

Szymon Bywalec(Cond.)New Music Orchestra

Octavian Nemescu: PINASCENSIOCRISTICHO (premiere), Graciela Paraskevaídis: algún sonido de la vida, Yannis Kyriakides: Paramyth, Roderik de Man: Strange echoes for trunks and pipes, Alberto Posadas: Nebmaat

(2011.9.17 Rec.)

11/18(Fri)3:00-6:00 (11/17 19:00-22:00) Klara

Denis Kozhukhin(Pf)Lorenzo Gatto(Vn)

Brahms: Piano Sonata No.1, Wagner/Liszt: Ouverture Tannhauser, Mozart: Sonate in B flat Major K454, Prokofiev: Vn. Son. No.1.

11/18(Fri)3:05-5:00 (11/17 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Salzburger Festspiele 2011

Yo-Yo Ma(Vc)Kathryn Stott(Pf)

Schubert: Sonate a-Moll, D 821 "Arpeggione Sonata", Shostakovich: Cello Sonata op. 40, Piazzolla: Le Grand Tango, Egberto Gismonti: Bodas de prata, Quatro cantos, Franck: Sonate A-Dur.

(2011.8.25 Rec.)

11/18(Fri)3:20-6:00 (11/17 19:20-22:00/CET) DR P2

Cristina Ortiz(Pf)Dmitrij Kitajenko(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Weber: Oberon ouverture. Beethoven: Pf.Con. No.1, Prokofiev: Sym. No.4

(Live from DR Concert Hall)

11/18(Fri)3:30-5:00 (11/17 19:30-21:00/CET) Sveriges Radio P2

Allan Pettersson Symphony Series

Stig Westerberg(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Allan Pettersson: Symphony No.6 (1966, premiere)

(1968.1.21 Stockholms konserthus)

11/18(Fri)3:30-5:30 (11/17 19:30-21:30/CET) NRK Klassisk

Guro Kleven Hagen(Vn)Alexander Prior(Cond.)Norwegian Radio Orchestra.

Eivind Groven: Hjalarljod, Mendelssohn: Vn.Con, Tchaikovsky: Sym.No.4

(Live)

11/18(Fri)4:00-6:00 (11/17 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

L. Moreno(Vn)Manuel Hernandez-Silva(Cond.)Orquesta de Córdoba

Sibelius: Vn.Con., Sym.No.2.

(2011.4.28 Rec)

11/18(Fri)4:00-6:00 (11/17 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Barcelona Trombone Quartet

Works by Johann Sebastian Bach, Anton Bruckner, Claude Debussy, Jérôme Naulais, Jan Koetsier, John Glensk Mortimer, Leonard Bernstein, Hoagy Carmichael and Merle Travis.

(2011.5.16 L’Auditori, Sala Oriol Martorell. Barcelona)

11/18(Fri)4:00-6:00 (11/17 20:00-22:00/CET) RTBF Musiq3

Chantal Santon/Katia Vellétaz/Kareen Durand/Isabelle Cals/Mathias Vidal/Alain Buet/Guy Van Waas(Cond.)Choeur de chambre de Namur/Les Agrémens

Louis Antoine d'Auvergne: La Venitienne, comédie lyrique en 3 actes sur un livret d'Antoine Houdard de La Motte.

(Rec. Liège, salle philharmonique)

11/18(Fri)4:00-6:00 (11/17 20:00-22:00/CET) DRS2

Lucerne Festival

Oliver Schnyder(Pf)Achim Fiedler(Cond.)Festival Strings Lucerne

Boccherini: Musica notturna delle strade di Madrid op. 30 Nr. 6, Kurt Schwertsik: Draculas Haus- und Hofmusik op. 18, Franz Liszt: Malédiction für Klavier und Streichorchester, Boccherini: Sinfonie d-Moll op. 12. Nr. 4.

(2011.9.4 KKL Luzern)

11/18(Fri)4:00-6:30 (11/17 20:00-22:30/CET) France Musique

Soirée des Diapason d'or (official site of France Musique)

(Live)

11/18(Fri)4:00-6:30 (11/17 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Kai Bumann(Cond.)Orchestre symphonique suisse de jeunes

Wojciech Kilar: Krzesany, Schubert: Symphonie no 3, Leos Janacek: Sinfonietta.

(2011.11.13 Chaux-de-Fonds en différé de la Salle de musique)

11/18(Fri)4:02-7:02 (11/17 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Slagwerk Den Haag/Quatuor Bozzini

Xenakis: Métaux from Pléiades, Tenney: Arbor Vitae, Kondo: Paregmenon, Garland: Three Strange Angels, Adriaansz: Shadings, Van Eycken: Hotel Palenque.

(Live from Muziekgebouw aan ´t IJ)

11/18(Fri)4:03-6:00 (11/17 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Evgeni Bozhanov(Pf)Yutaka Sado(Cond.)Deutsches Symphonie-Orchester Berlin

Richard Strauss: Don Juan, Rachmaninov: Rhapsodie über ein Thema von Paganini, Beethoven: Sym. No.7

(2011.10.23 NHK Hall, Tokyo)

11/18(Fri)4:05-5:30 (11/17 20:05-21:30/CET) hr2

Aga Mikolaj(S)Iris Vermillion(A)Stuart Neill(T)Arutjun Kotchinian(Bs)Iveta Apkalna(Org)Marek Janowski(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin/Rundfunkchor Berlin

Hindemith: Sinfonie "Mathis der Maler" , Janácek: Glagolitische Messe

(2010.11.20 Berliner Philharmonie)

11/18(Fri)4:05-6:00 (11/17 20:05-22:00/CET) WDR3

Hanna Zumsande(S)Max Ciolek(T)Thilo Dahlmann(Bs)Andreas Spering(Cond.)Capella Augustina/VokalEnsemble Köln

Joseph Haydn: Ouvertüre C-dur Hob. Ia:3 zur Oper L’anima del filosofo ossia Orfeo ed Euridice, Invocation of Neptune Hob. XXIVa:9, Schauspielmusik zu Alfred, König der Angelsachsen, oder Der patriotische König Hob. XXX:5, The Storm: Hark, the wild uproar of the winds! Hob. XXIVa:8 für Chor und Orchester, Der Sturm: Hört! die Winde furchtbar heulen! Hob. XXIVa:8 für Chor und Orchester, Sinfonie D-dur Hob. I:96 „The miracle“

(2011.8.19 Schloss Augustusburg, Brühl)

11/18(Fri)4:30-7:00 (11/17 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Vilde Frang(Vn)Twyla Robinson, Lucy Crow(S)Daniela Sindram(Ms)Donald Runnicles(Cond.)BBC Scottish Symphony Orchestra

Mozart: Violin Concerto no.5 in A K.219 'Turkish', Strauss - Rosenkavalier (highlights)

(Live from City Halls, Glasgow)

11/18(Fri)4:30-7:00 (11/17 19:30-23:00/CET) RAI Radio 3

Enrico Dindo(Vc)Daniele Rustioni(Cond.)Orchestra Sinfonica Nazionale Della RAI

Debussy: Nocturnes, Casella: Cello Concerto op.58, Fauré: Pavane op.50, Stravinsky: Symphony in Three Movements.

(Live)

11/18(Fri)5:00-6:15 (11/17 21:00-22:15/CET) Sveriges Radio P2

Nils Erik Sparf(Vn)Olle Torssander, Björg Ollén(Fl)Björn Gäfvert(Org)Drottningholm Baroque Ensemble

Bach: Orchestral Suite No. 4, Tartini: Violin Concerto No. 4 in D major, Vivaldi: Concerto in C major for two flutes, strings and continuo RV533, Handel: Organ Concerto in B flat major, Roman: the Drottningholm Music.

(2011.11.13 Berwaldhallen)

November 18 (Fri)

11/18(Fri) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Goldner String Quartet/David Stanhope(Cond.)Australia Ensemble

Liszt: At Richard Wagner's Grave, S202, Richard Meale: Cantilena Pacifica, Richard Meale: Incredible Floridas (Homage to Rimbaud), Beethoven: String Quartet No 15 in A minor, Op 132

(Rec. in the Sir John Clancy Auditorium, Univ. of New South Wales)

11/18(Fri) 17:30-20:30 (19:30-22:30/EST) ABC Classic FM

Alisa Weilerstein(Vc)Tadaaki Otaka(Cond.)Melbourne Symphony Orchestra

Barry Conyngham: The Gardener of Time (première), Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme, Op 33, Elgar: Symphony No 1 in A flat, Op 55

(Live)

11/18(Fri)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) BR Klassik

Emmanuel Pahud(Fl)Thomas Sondergard(Cond.)Deutschen Kammerphilharmonie Bremen

Poulenc: Sinfonietta, Poulenc (arr.Lennox Berkeley): Sonate, Guy Braunstein: Fantasie über Lenskis Arie "Wohin seid ihr entschwunden" von Peter Tschaikowsky, Gluck: "Orfeo ed Euridice", Reigen seliger Geister, Dvořák: Symphonie Nr. 7 d-Moll.

(2010.12.15 Glocke, Bremen)

11/18(Fri)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Josetxu Obregón(Vc)

Works by Domenico Gabrielli, Joseph Marie Clément Ferdinand Dall'Abaco, Johann Sebastian Bach, Giovanni Battista Vitali, Domenico Galli and Pau Casals.

(2011.4.10 L’Auditori, Sala Oriol Martorell. Barcelona)

11/18(Fri)20:05-21:10 (12:05-13:10/CET) Bartok Radio

Antoni Wit(Cond.)Budapest Festival Orchestra

Górecki: Three Pieces in old style, Kilar: Orawa, Beethoven: Sym.no.6.

(2001.10;19/20 Rec)

11/18(Fri)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

a)Karol Stryja(Cond.)Halina Czerny Stefańska(Pf)Warsaw National Philharmonic

Grieg: Piano Concerto

(1977.11.7 Rec)

b)Halina Czerny Stefańska(Pf)

Chopin: Ballade in g minor op.23, Nocturne in C sharp minor Op.27-1, Juliusz Zarębski: Grand Polonaise in F sharp Major op.6, Liszt: Hungarian Rhapsody No.12

(1978.1.31 Rec.)

11/18(Fri)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Benoît Laurent(Oboe d'amore)Johannette Zomer(S)Linus Vogt(S)Franz Vitzthum(CA)Georg Poplutz(T) Markus Hoffmann(Cond.)Concerto Köln/Regensburg Cathedral Choir

Bach: Concerto for Oboe d'amore in A Major BWV 1055, Cantata "Lobet Gott in Seinen reichen" BWV 11, "Der Geist hilft unser Schwachheit auf" BWV 226, Magnificat BWV 243

(2011.6.10 Basilique Saint- Emmeram, Regensburg)

11/19(Sat)2:03-3:45 (11/18 19:03-20:45/EET) YLE Radio 1

Uri Caine(Pf)Barbara Walker(Vo)Tuukka Haapaniemi(Bs)Jim Black(Drums)Avanti! Ensemble

Bach/Uri Caine: Goldberg Variations.

(2011.11.13 Helsinki Music Centre)

11/19(Sat)3:00-7:00 (11/18 19:00-23:00/CET) RAI Radio 3

Teatro San Carlo di Napoli

Rossini: Semiramide

Sonia Ganassi/Silvia Tro Santafè/Simone Alberghini/Gregory Kunde/Federico Sacchi/Annika Kaschenz/Gabriele Ferro(Cond.)

(Live)

11/19(Sat)3:30-5:00 (11/18 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Steven Sloane(Cond.)Stavanger Symfoniorkester

Mahler: Symphony No.9

(2011.11.3 Stavanger konserthus)

11/19(Sat)3:30-6:00 (11/18 19:30-22:00/CET) ORF Oe1

Anette Dasch(S)Magdalena Anna Hofmann(Ms)Daniel Schmutzhard(Br)Andreas Wolf(Bs)Martin Haselböck(Cond.)Wiener Akademie/Wiener Singakademie

Franz Liszt: Die Legende von der Heiligen Elisabeth

(2011.4.20 Theater an der Wien)

11/19(Sat)3:30-6:00 (11/18 19:30-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

Eugeniusz Knapik 60th Anniversary Concert

Olga Pasiecznik(S)Tomáš Černý(T)Gabriel Chmura(Cond.)Polish National Radio Symphony Orchestra/Polish Radio Choir/Choir of the Silesian Philharmonic

Eugeniusz Knapik: Introduction to Mystery for tenor, choir and orkiestra – prologue to musical drama "Moby Dick", Mahler: Symphony No.4

(Live from Katowice)

11/19(Sat)3:30-6:00 (11/18 19:30-22:00/CET) Sveriges Radio P2

11/19(Sat)3:30-6:00 (11/18 19:30-22:00/CET) Catalunya Musica

Veronika Eberle(Vn)Dorothea Röschmann(S)Daniel Harding(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Beethoven: Violin Concerto, Mahler: Symphony No.4.

(Live from Berwaldhallen)

11/19(Sat)3:35-5:20 (11/18 19:35-21:20/CET) Bartok Radio

Gyorgy Pauk(Vn)John Rolla(Vn, Cond.)Franz Liszt Chamber Orchestra

Bach: Suite in C major BWV1066, Double Concerto in D minor BWV1043, Mozart: Cassation in B flat major 99, Vn.Con. No.5.

(1985,4,2 Rec.)

11/19(Sat)4:00-6:00 (11/18 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Sharom Kam(Cl)Christoph Poppen(Cond.)RTVE Symphony Orchestra

Hartmann: Sym.No.2 "Adagio", Mozart: Clarinet Concerto, Mendelssohn: Sym. No.4 Italia.

(Live from Teatro Monumental de Madrid)

11/19(Sat)4:00-6:00 (11/18 20:00-22:00/CET) RTBF Musiq3

Alina Pogostkina(Vn)Domingo Hindoyan(Cond.)Orchestre Philharmonique Royal de Liège

Dvorak: Carnaval overture, Korngold: Violin Concerto, Barber: Adagio for strings, Dvorak America Suite.

(Live from Salle Philharmonique, Liege)

11/19(Sat)4:00-6:00 (11/18 20:00-22:00/CET) NDR Kultur

Hilary Hahn(Vn)Eivind Gullberg Jensen(Cond.)NDR Radiophilharmonie

Mendelssohn: Vn.Con., Bruckner: Sym. No.4.

(Live from Großen Sendesaal des NDR in Hannover)

11/19(Sat)4:00-6:30 (11/18 20:00-22:30/CET) France Musique

Mojca Erdmann, Nathalie Manfrino, Clémence Barrabé(S)Lawrence Zazzo(C-T)Bernard Richter(T)Luca Pisaroni(Br)Maciej Pikulski(Pf)Renaud Capuçon, Saténik Khourdaïan(Vn)Gautier Capuçon, Yan Levionnois(Vc)Frédéric Chaslin(Cond.)Ensemble Orchestral de Paris

Fauré: Après un rêve, Clair de lune, Chopin: Grande Polonaise Brillante op. 22, Fauré: Sicilienne pour violoncelle et piano op. 78, Massenet: Elégie, Liszt: Paraphrase de concert sur Rigoletto, Richard Strauss: 4 Songs, Schumann: from "Dichteliebe", Mozart: Cosi fan Tutte (extraits), Die Entführung aus dem Serail (extrait), Mitridate - Venga, mi nacci e frema, Idomeneo - Quando avrai fine omai/ Padre, germani, addio, Haendel (arr. Johan Halvorsen): Passacaille, Mozart: Don Giovanni - Madamina, il catalogo è questo.

(Live from Théâtre des Champs-Elysées, Paris)

11/19(Sat)4:02-7:02 (11/18 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Nicola Benedetti(Cond.)Diego Matheuz(Cond.)Netherlands Radio Philharmonic Orchestra

Kodály: Dances of Galánta, Szymanowski: Vn.Con. No.1, Berlioz: Symphonie fantastique.

(Live from Vredenburg Leidsche Rijn, Utrecht)

11/19(Sat)4:03-6:00 (11/18 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Festival "Chopin and his Europa"

Alexander Lonquich(Pf)Ann Hallenberg(A)Philippe Herreweghe(Cond.)Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena/Orchestre des Champs-Élysées

Zygmunt Noskowski: "Step", Symphonic Poem op.66, Chopin: Piano Concerto No.2, Brahms: Begräbnisgesang für gemischten Chor und Bläser op. 13, Rhapsodie für Altsolo, Männerchor und Orchester op. 53, Schicksalslied für gemischten Chor und Orchester op. 54

(2011.8.18 Rec.)

11/19(Sat)4:03-6:00 (11/18 20:03-22:00/CET) BR Klassik

Ramón Ortega Quero(Ob)Christian Zacharias(Pf, Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Joseph Martin Kraus: Symphonie c-Moll, Mozart: Klavierkonzert B-Dur, KV 450, Oboenkonzert C-Dur, KV 314, Haydn: Symphonie Nr. 80 d-Moll.

(Live from Herkulessaal in Münchner Residenz)

11/19(Sat)3:20-6:00 (11/18 19:20-22:00/CET) DR P2

11/19(Sat)4:03-6:30 (11/18 20:03-22:30/CET) SWR2

Frank Peter Zimmermann(Vn)Andrey Boreyko(Cond.)Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR

Schumann: "Hermann und Dorothea" Overture, Brett Dean: "The Lost Art of Letter Writing" für Violine und Orchester, Shostakovich: Sym. No.6.

(Live from Stuttgarter Liederhalle)

11/19(Sat)4:05-6:00 (11/18 20:05-22:00/CET) Nordwestradio

Musikfest Bremen 2011

Sõ Percussion(Percussion Quartet)

Steve Reich: Music for Pieces of Wood, Jason Treuting: Ausschnitte aus Amid the Noise, Steve Reich: Drumming, Teil 1, Jason Treuting: Ausschnitte aus Imaginary City, John Cage: Child of Tree - Third Construction

(2011.9.9 Rec.)

11/19(Sat)4:05-6:00 (11/18 20:05-22:00/CET) WDR3

Nikolaj Znaider(Vn)Jukka-Pekka Saraste(Cond.)WDR Sinfonieorchester Köln

Jean Sibelius: Violin Concerto, Beethoven: Symphony No.3 "Eroica"

(Live from Kölner Philharmonie)

11/19(Sat)4:04-6:30 (11/18 20:04-22:30/CET) SR2 KulturRadio

11/19(Sat)4:05-6:00 (11/18 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

Alison Balsom(Trp)Pietari Inkinen(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern

Wager: Siegfried-Idyll, Hummel: Trompet Concerto E Major, Shostakovich: Sym.No.5.

(Live from Congresshalle in Saarbrücken)

11/19(Sat) 4:05-6:30 (11/18 20:05-22:30/CET) hr2

Rheingau Musik Festival

Alisa Weilerstein(Vc)Paavo Järvi(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Haydn: 1. Cellokonzert C-Dur, Mahler: 7. Sinfonie

(2011.8.12 Kurhaus Wiesbaden)

11/19(Sat)4:30-7:00 (11/18 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Karen Cargill(Ms)Robin Ticciati(Cond.)Scottish Chamber Orchestra

Gluck: Overture to Alceste, Berlioz: Les Nuits d'été, Schumann: Symphony No 2.

(conductor).

(Live from City Halls, Glasgow)

November 19 (Sat)

11/19(Sat) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Arvo Volmer(Cond.)Adelaide Symphony Orchestra

Mahler: Symphony No 6 in A minor

11/19(Sat) 16:00-18:00 (20:00-22:00/NZDT) Radio New Zealand Concert

Anna Leese(S)Saleem Abboud Ashkar(Pf)Pietari Inkinen(Cond.)New Zealand Symphony Orchestra

Lilburn: Processional Fanfare, Beethoven: Piano Concerto No 5 in Eb Op 73, Emperor, Mahler: Symphony No 4 in G

11/19(Sat) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Margaret Blades(Vn)Paul Dean(Cl)Paul Daniel(Cond.)West Australian Symphony Orchestra

Brett Dean: Amphitheatre, Mozart: Clarinet Concerto in A, K622, Ross Edwards: Spirit Ground, Beethoven: Symphony No 7 in A, Op 92.

11/19(Sat)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Schubertiade Festival Hohenems

Paul Lewis(Pf)

Schubert: 4 Impromptus D.935, 6 Moments Musicaux D.780, Fantasy in C D.760 'Wanderer'

(2011.10.2 Rec.)

11/19(Sat)20:05-21:21 (12:05-13:21/CET) Bartok Radio

Dezső Ránki(Pf)

Bartók: from Romanian Christmas Carols, Debussy: from Images, Liszt: Piano Sonata in B minor.

(2009.12.9 Rec.)

11/19(Sat)20:37-21:58 (12:37-13:58/CET) France Musique

Nathanaël Gouin, Paul Lay(Pf)

Gottschalk: La Pasquinade op 59, Scott Joplin: Stoptime Rag, Gershwin: Trois Préludes, Scott Joplin: Maple leaf Rag, Nancarrow: Sonatine - 2nd movement, Irving Berlin: God Bless America, Cheek to Cheek, Gershwin: Somebody loves me, Someone to watch me, Stravinsky: Ragtime, Circus Polka, Tango, Piano Rag Music, Igor and beyond - Improvisation à 2 pianos.

(2011.10.9 Salle 400, Le Centquatre à Paris)

11/19(Sat)22:15-25:02 (14:15-17:02/CET) Omroep Radio 4

Isabelle Faust(Vn)Heinz Holliger(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Koechlin: Les heures persanes suite, Ravel: Tzigane, Debussy (arr.Orlegde ): Nocturne (for violin and orchestra, premiere), Ravel: Ma mère l’oye.

(Live from Amsterdam Concertgebouw)

11/19(Sat)23:00-24:45 (15:00-16:45/CET) Sveriges Radio P2

Grete Pedersen, Bengt Ollén, Helene Stureborg(Cond.)Swedish Radio Choir and Kungsholmens gymnasium

Concert "Tones and landscapes."

Karin Rehnqvist: Haya! En sång till dagens glädje. För dubbelkör. (premiere), Brahms: Vineta ur Drei Gesänge, Eric Whitacre: Sleep, Per Nørgård: Drömmesange, J A Pamintuan: De profundis, Fredrik Sixten: Peace, Per Nørgård: Abendlied, Halleluja vår Gud är förryckt!, Jaakko Mäntyjärvi: Canticum calamitates maritimae, Sven-David Sandström: Hear my prayer, Karin Rehnqvist: När natten skänker frid.

(Live from Berwaldhallen)

11/20(Sun)1:30-3:15 (11/19 18:30-20:15/EET) Klassikaraadio

Daniel Reuss(Cond.)Estonian Philharmonic Chamber Choir/Ene Salumäe(Org)

Vocal works by Thomas Tallis, Orlando di Lasso, Tomas Luis de Victoria and Girolamo Frescobaldi.

(Live)

11/20(Sun)2:00-5:00 (11/19 18:00-21:00/CET) Sveriges Radio P2

The Göteborg Opera

Puccini: Tosca

Ingela Brimberg/Tomas Lind/Anders Lorentzson/Marco Stella/Peter Loguin/Shao-Chia Lü(Cond.)

(Live)

11/20(Sun)2:05-7:00 (11/19 18:05-23:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Wagner konzertant

Wagner: Lohengrin

Günther Groissböck/Klaus Florian Vogt/Annette Dasch/Gerd Grochowski/Susanne Resmark/Markus Brück/Robert Franke/Holger Marks/Sascha Glintenkamp/Thomas Pfützner/Christina Bischoff/Isabelle Voßkühler/Judith Löser/Bettina Pieck/Marek Janowski(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin/Rundfunkchor Berlin

(2011.11.12 Philharmonie Berlin)

11/20(Sun)3:00-6:00 (11/19 12:00-15:00/CST) WFMT

The Houston Grand Opera

Britten: Peter Grimes

Anthony Dean Griffey/Katie Van Kooten/Catherine Wyn-Rgers/Patrick Summers(Cond.)

11/20(Sun)3:00-6:00 (11/19 18:00-21:00/GMT) BBC Radio 3

Royal Opera House, Covent Garden

Bellini: La Sonnambula

Elena Xanthoudakis/Eglise Gutierrez/Elizabeth Sikora/Celso Albelo/Michele Pertusi/Daniel Oren(Cond.)

11/20(Sun)3:03-6:00 (11/19 19:03-22:00/CET) NRK Klassisk

Royal Opera House, Covent Garden

Wagner: Der Fliegende Holländer

Stephen Milling/Anja Kampe/Endrik Wottrich/John Tessier/Egils Silins/Jeffrey Tate(Cond.)

11/20(Sun)3:08-7:00 (11/19 19:08-23:00/CET) France Musique

11/20(Sun)3:02-7:02 (11/19 19:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Théâtre des Champs-Elysées

Verdi: Oberto (Concert performance)

Ekaterina Gubanova/Maria Guleghina/Michele Pertusi/Fabio Sartori/Sophie Pondjiclis/Carlo Rizzi(Cond.)Orchestre National de France/Choeur de Radio France

(Live)

11/20(Sun)3:20-6:30 (11/19 19:20-22:30/CET) DR P2

Teatro alla Scala

Rossini: La donna del lago

Juan Diego Flórez/Joyce DiDonato/Simon Orfila/Daniela Barcellona/Roberto Abbado(Cond.)

(2011.10.26 Rec.)

11/20(Sun)3:30-6:00 (11/19 19:30-22:00/CET) ORF Oe1

Theater an der Wien

Lera Auerbach: Gogol (premiere)

Martin Winkler/Otto Katzameier/Ladislav Elgr/Natalya Ushakova/Stella Grigorian/Tatyana Plotnikova/Dejan Vatchkov/Vladimir Fedoseyev(Cond.)ORF Radio-Symphonieorchester Wien

(2011.11.15 Rec.)

11/20(Sun)4:00-6:00 (11/19 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Elisabeth Leonskaja(Pf)

Mozart: Piano Sonata in F Major K332, Beethoven: Piano Sonata No.32 Op.111, Liszt: Petrarch's Sonnets, Schumann: Symphonic Etudes

(2011.6.7 Palau de la Música Catalana. Barcelona)

11/20(Sun)4:03-6:00 (11/19 20:03-22:00/CET) SWR2

SWR2 Die lange Nacht des Experimentalstudios - LIVE

"Klang, Raum, Echtzeit"

40 Jahre Experimentalstudio des SWR

a)Martin Fahlenbock(Fl)Jörg Widmann(Cl)Markus Hinterhäuser(Pf)Detlef Heusinger)Cond.)Collegium Novum Zürich/Experimentalstudio des SWR(Klangregie: Reinhold Braig, André Richard, Thomas Hummel, Michael Acker, Joachim Haas, Gregorio Karman)

André Richard: Glidif. A sonar e cantar für Bassklarinette, Kontrabassklarinette, 2 Kontrabässe und Live-Elektronik, Luigi Nono: ... sofferte onde serene ...

für Klavier und Tonband, Brian Ferneyhough: Mnemosyne für Flöte und Live-Elektronik, Karlheinz Stockhausen: Klavierstück IX, Pierre Boulez: Dialogue de l'ombre double für Klarinette und Live-Elektronik

(2011.6.4 E-Werk Freiburg)

11/20(Sun)4:03-8:03 (20:03-24:03/CET) RSR Espace 2

Opera Canada

Gluck: Iphigénie en Tauride

Susan Graham/Russell Braun/Joseph Kaiser/Mark S.Doss/Ileana Montalbetti/Pablo Heras-Casado(Cond.)

11/20(Sun)4:04-7:00 (11/19 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Hansjörg Schellenberger(Ob)Erich Leinsdorf(Cond.)Berliner Philharmoniker

Hindemith: Philharmonisches Konzert, Variationen für Orchester, Frank Michael Beyer: Konzert für Oboe und Streichorchester, Brahms: Sinfonie Nr. 4 e-Moll, op. 98.

(1987.10.7 Berliner Philharmonie)

11/20(Sun)4:05-6:00 (11/19 20:05-22:00/CET) WDR3

Folk Songs in Germany

Calmus Ensemble/Volker Hempfling(Cond.)Kölner Kantorei

(2011.5.29 Kölner Philharmonie)

11/20(Sun)4:05-6:00 (11/19 20:05-22:00/CET) BR Klassik

Christina Landshamer, Diana Haller(S)Maarten Engeltjes(C-T)Maximilian Schmitt(T)Konstantin Wolff(Br)Peter Dijkstra(Cond.)Concerto Köln/Chor des Bayerischen Rundfunks

Bach: "Singet dem Herrn ein neues Lied", BWV 225, Händel: "Dixit Dominus", HWV 232; Bach: "Magnificat", BWV 243.

(Live from Münchner Prinzregententheater)

November 20 (Sun)

11/20(Sun) 9:00-12:00 (11/19 19:00-22:00/EST) WGBH Classical New England

Richard Goode(Pf)Elizabeth Rowe(Fl)Ludovic Morlot(Cond.)Boston Symphony Orchestra

Mozart: Piano Concerto No. 25, Elliott Carter: Flute Concerto, Berlioz: Roman Carnival Overture, Bartók: Suite from The Miraculous Mandarin.

(Live)

11/20(Sun)11:00-13:00 (11/19 20:00-22:00/CST) 90.7 FM KWMU-1

Erin Schreiber(Vn)David Robertson(Cond.)St.Louis Symphony

Purcell: Chacony in G minor, Berio: Corale (on Sequenza VIII), Bruckner: Symphony No. 7

(Live)

11/20(Sun) 11:30-13:00 (13:30-15:00/EST) ABC Classic FM

Josef Spacek(Vn)Manfred Honeck(Cond.)Czech Philharmonic Orchestra

Wagner: Lohengrin Overture, Götterdämmerung - Funeral March, Barber: Violin Concerto, Op 14, Dvořák: Symphony No 9 in E minor, Op 95 (From the New World)

11/20(Sun) 17:00-20:30 (19:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Sydney Opera House

Richard Mills: The Love of the Nightingale (2007)

Elizabeth Campbell/David Corcoran/Richard Anderson/Taryn Fiebig/Natalie Jones/Annabelle Chaffey/Richard Mills(Cond.)

11/20(Sun)19:00-21:00 (11/19 11:00-13:00/CET) NDR Kultur

Rudolf Buchbinder(Pf)Manfred Honeck(Cond.)NDR Sinfonieorchester

Pärt: Cantus in memorian Benjamin Britten, Mozart: Piano Concerto in C Major K467, Tchaikovsky: Symphony No.6 "Pathétique"

(Live from Laeiszhalle Hamburg)

11/20(Sun)19:00-22:00 (11:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Pablo González(Cond.)Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya

Barber: Adagio for strings, Jesús Torres: New works, Tchaikovsky: Sym. No.6 Pathetique.

(Live from L'Auditori, Barcelona)

11/20(Sun)19:03-20:56 (11:03-12:56/CET) ORF Oe1

Bregenzer Festspiele 2011

Sir Mark Elder(Cond.)Hallé Orchestra

Edward Elgar: Falstaff, Sym. No.1

(2011.8.16 Rec.)

11/20(Sun)19:30-22:00 (11:30-14:00/CET) RTVE Radio Clasica

Orelia Sala(S)Gabriel Bermúdez(Br)Josep Pons(Cond.)Spanish National Orchestra & Choir

Poulenc: Stabat Mater, Faure: Requiem.

(Live from Auditorio Nacional de Música de Madrid)

11/20(Sun)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Leonidas Kavakos(Vn)Rafael Frühbeck de Burgos(Cond.)New York Philharmonic/Women of the New York Choral Artists

Glinka: overture to Ruslan and Ludmila, Tchaikovsky: Violin Concerto, Debussy: Nocturnes, Stravinsky: The Firebird (Suite, 1919).

(2010.11.26 Avery Fisher Hall)

11/20(Sun)20:04-22:00 (12:04-14:00/CET) SR2 KulturRadio

Sibylla Rubens(S)Ingeborg Danz(A)Christoph Prégardien(T)Yorck Felix Speer(Bs)Georg Grün(Cond.)KammerChor Saarbrücken/Deutsche Radio Philharmonie

Robert Schumann: aus "Szenen aus Goethes Faust", Der Königssohn op. 116, Nachtlied op. 108, Requiem op. 148

(2010.6.5 Rec.)

11/20(Sun)22:02-24:30 (14:02-16:30/CET) Omroep Radio 4

Jonathan Biss(Pf)Robin Ticciati(Cond.)Koninklijk Concertgebouworkest

Schumann: Ouverture Genoveva, Mozart: Pf.Con.No.17, Brahms: Serenade No.1 op.11.

11/21(Mon)1:00-2:30 (11/20 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Emil Gilels(Pf)

Piano Works by Bach, Beethoven, Weber, Liszt and Prokofiev.

(1968.1.18 Great Hall of the Leningrad Philharmonic)

11/21(Mon)1:03-3:03 (17:03-19:03/CET) RSR Espace 2

Miklós Perényi(Vc)Izabella Simon, Dénes Várjon(Pf)

Bach: Cello Suite No.2 BWV1008, Schubert: Rondo pour piano for 4 hands in A Major D951, Schumann: Images d’Orient, Bach: Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV106 - Actus tragicus (extrait, transcription for 4 hands piano), Aus tiefer Not schrei ich zu dir BWV687 (Transcription for 4 hands piano), O Lamm Gottes unschuldig (Transcription for 4 hands piano), Mendelssohn: Cello Sonata No.1.

(Live from Temple de Lutry)

11/21(Mon)3:00-6:00 (11/20 19:00-22:00/CET) Polskie Radio Dwojka

3rd Mazovia Goes Baroque Festival

Maria Espada(S)Eduardo López Banzo(Cond.)Al Ayre Espańol

Cantata and instrumental music of Jose de Nebra and Domenico Scarlatti

(Live)

11/21(Mon)3:20-6:00 (11/20 19:20-22:00/CET) DR P2

Sergiu Celibidache(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

Mozart. Sym. No.41, R Strauss: Don Juan, Sibelius: Sym. No.5.

(1971.10.7 Rec)

11/21(Mon)3:30-5:00 (11/20 19:30-21:00/CET) France Musique

Alda Caeillo(S)Quatuor Pražák :

Brahms: String Quartet No.1, Mozart: String Quartet No.21 K575, Berg: Liric Suite.

(2011.10.26 Amphithéâtre de la Cité de la Musique, Paris)

11/21(Mon)3:30-5:30 (11/20 19:30-21:30/CET) ORF Oe1

Aldebrugh Festivals 2011

Magdalena Kozená(Ms)Michael Schade(T)Sir Simon Rattle(Cond.)City of Birmingham Symphony Orchestra.

Gustav Mahler: Das Lied von der Erde, Olivier Messiaen: Et exspecto resurrectionem mortuorum

(2011.6.10 Snape Maltings)

11/21(Mon)3:30-6:00 (11/20 19:30-22:00/CET) MDR Figaro

Luba Orgonasova(S)Mihoko Fujimura(Ms)Yosep Kang(T)Robert Holzer(Bs)Jun Märkl(Cond.)MDR Sinfonieorchester/MDR Rundfunkchor

Giuseppe Verdi: Missa da Requiem

(2011.10.8 Gewandhaus Leipzig)

11/21(Mon)3:35-5:15 (11/20 19:35-21:15/CET) Bartok Radio

László Fenyő(Vc)Gábor Bretz(Bs)Ádám Medveczky(Cond.)Budapest Philharmonic Orchestra

Hans Koessler: Symphonic variations, Dohnanyi: Konzertstuck Op.12, Kodály: Hungarian rondo, 2 songs, Concerto for Orchestra.

(2007.12.17 Rec.)

11/21(Mon) 4:00-6:00 (11/20 13:00-15:00/CST) WFMT

Gerhard Oppitz(Pf)Riccardo Muti(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Sinigaglia: Overture to Le Baruffe Chiozzotte, Mendelssohn: Symphony no.4 in A Major, Op 90, Italian, Martucci: Piano Concerto no.2, Op 66, Busoni: Berceuse élégiaque, Bossi: Intermezzi from Goldoniani.

11/21(Mon)4:02-7:02 (11/20 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Paul Lewis(Pf)

Schubert: 12 Waltzes D145, 4 impromptus D899, Ungarische Malodie D817, Piano Sonata No.18 D894.

(2011.6.16 Wigmore Hall, Londen)

11/21(Mon)4:03-6:00 (11/20 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Nuria Rial(S)Marie-Claude Chappuis(Ms)Christoph Prégardien(T)Tareq Nazimi(Bs)Alexander Liebreich(Cond.)Münchener Kammerorchester/RIAS Kammerchor

Mozart: Requiem K626, Tigran Mansurian: Requiem für Sopran, Bariton, Chor und Streichorchester (premiere)

(2011.11.19 Kammermusiksaal der Philharmonie Berlin)

11/21(Mon)4:04-7:00 (11/20 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Sergey Khachatryan(Vc)Juraj Valcuha(Cond.)Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

Szymanowski: Konzertouvertüre E-Dur op. 12, Sibelius: Konzert für Violine und Orchester d-Moll op. 47, Tchaikovsky: Sinfonie Nr. 5 e-Moll op. 64

(2011.10.30 Berliner Philharmonie)

11/21(Mon) 4:05-6:30 (11/20 20:05-22:30/CET) hr2

Weilburger Schlosskonzerte

"Zu Dionys, dem Tyrannen, schlich..."

Johannes Martin Kränzle(Br)Hilko Dumno(Pf)

Ballads & Songs by Carl Loewe, Robert Schumann, Franz Schubert, Gustav Mahler et.al.

(2011.7.3 Oberen Orangerie)

11/21(Mon)5:00-7:00 (11/20 21:00-23:00/CET) DRS2

Theater Konstanz

Oper: Noldi Alder & Friedrich Schenker: Mord auf dem Säntis

Yikun Chung/Jeannine Hirzel/Johannes Schwärsky/Yuna-Maria Schmidt/Isabell Marquardt/Sophia Maeno/Marcel Fässler/Manfred Plomer/Jean Bermes/Arne Willimczik(Cond.)Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz

(2011.6.26 Rec.)

11/21(Mon)6:05-8:00 (11/20 22:05-24:00/CET) NDR Kultur

Schleswig-Holstein Musik Festival 2011

Waltraud Meier(S)Lawrence Foster(Cond.)Schleswig-Holstein Festival Orchester

Richard Strauss: Vier letzte Lieder, Eine Alpensinfonie op. 64

(2011.8.13 Laeiszhalle Hamburg)

11/21(Mon)6:30-8:00 (11/20 22:30-24:00/CET) RAI Radio 3

NUOVA CONSONANZA

Francesco Prode(Pf)Tommaso Cancellieri(Live Electronics)

Joao Pedro Oliveira: Mosaic (2010) per pianoforte e live elecrtonics, In Tempore (2002) per pianoforte e live elecrtonics, Eric Chasalow: Due (cinta) mani (2000) per pianoforte e live elecrtonics, Franco Evangelisti: Proiezioni sonore (1955-1956) Strutture per piano solo, Incontri di fasce sonore (1957-1958) per elettronica

(2010.11.19 Conservatorio di musica Santa Cecilia in Roma)

ryoryo 2011/11/11 20:30 うぉー! 第3週突入! Many Many THANKS !

新潟のマニア新潟のマニア 2011/11/14 11:35 継続ありがとうございます!!昨日夕方ORF生中継は、こちら環境が光回線で、データ収録、ストリーム共にブツ切れ状態でした。ブフビンダーとヤンソンスの二人共巨匠の域に突入で、全世界からアクセス集中したんでしょう。半年?前のチェリビダッケinポーランドの放送以来でした。オンデマンド有りを祈ります。

西高山西高山 2011/11/17 10:35 レズレクションですか?一覧を見ていて異様にニンマリしてしまいます。(ほんの一部しか聞かないのですが)おかか様本当にありがとうございます。

2011-11-07

Online radio playlist of Classical Music Live programs (2011/11/07-2011/11/13)

November 7 (Mon)

11/7(Mon)10:00-12:00 (20:00-22:00/EST) WQED

Andres Schiff(Pf)Mariss Jansons(Cond.)Pittsburgh Symphony Orchestra

Brahms: Variations on a Theme of Haydn, Dvorak: Piano concerto in G minor, Schumann: Symphony No. 1, "Spring"

11/7(Mon)18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Simon Trpceski(Pf)Seoung Kwon(S)Paul McMahon(T)José Carbó(Br)Jakub Hrusa(Cond.)Melbourne Symphony Orchestra/Melbourne Symphony Orchestra Chorus/National Boys Choir of Australia

Rachmaninov: Piano Concerto No 1 in F sharp minor, Op 12, Orff: Carmina Burana

11/7(Mon)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Eggenberger Schlosskonzerte 2011

Andrei Korobeinikov(Pf)

Brahms: Drei Intermezzi, op. 117, Sonate Nr. 1 C-Dur, op. 1, Rachmaninov: Variationen über ein Thema von Chopin, op. 22, Etudes Tableaux, op. 39/7 - 9

(2011.8.1 Schloss Eggenberg)

11/7(Mon)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

International Chopin Piano Festival in Duszniki Zdrój

Sofii Guljak(Pf)

Rachmaninov: Etude in E flat minor op.3-1, Prelude in C sharp minor op.3-2, Etude in E flat minor op.39-5, Corelli variations op.42, Shostakovich: Preludes and Fugas in D flat Major Op.87-15, Scriabin: Two Poems op.32, Piano Sonata No.4, Prokofiev: Piano Sonata No.6

(2010.8.12 Rec.)

11/7(Mon)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

Vienna Piano Trio

Haydn: Piano Trio in E flat HXV:29, Schubert: Notturno in E flat D897, Shostakovich: Piano Trio No. 2 in E minor Op. 67.

(Live from Wigmore Hall in London)

11/7(Mon)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Saleem Abboud Ashkar(Pf)Mihkel Kühtson(Cond.)Berlin Radio Symphony Orchestra

Prokofiev: Classical Symphony, Beethoven: Pf.Con. No.2, Prokofiev: Sym.No.6

(2011.3.1 Berlin Philharmonie)

11/8(Tue)2:05-5:05 (11/7 19:05-22:05/EET) Klassikaraadio

Proms 2011

Handel: Rinaldo

Sonia Prina/Varduhi Abrahamyan/Tim Mead/Anett Fritsch/Brenda Rae/Luca Pisaroni/William Towers/Ottavio Dantone(Cond.)Orchestra of the Age of Enlightenment

(2011.8.25 Rec.)

11/8(Tue)3:00-5:30 (11/7 19:00-21:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Royal String Quartet

Henryk Mikołaj Górecki: String Quartet "Already It Is Dusk", String Quartet No.2 "Quasi una fantasia", String Quartet No.3 "...Songs Are Sung".

(2011.11.5 "Witold Lutoslawski"Concert Studio of Polish Radio)

11/8(Tue)3:00-6:00 (11/7 19:00-22:00) Klara

Frank Peter Zimmermann(Vn)Christian Vasquez(Cond.)Orchestre Philharmonique de Radio France

Richard Strauss: Don Juan, Szymanowski: Vn.Con.No.1 & No.2, Falla: Three-cornered hat Second Suite.

11/8(Tue)3:00-6:00 (11/7 19:00-22:00/CET) NRK Klassisk

Opéra Bastille in Paris

Zandonai: Francesca da Rimini

Svetla Vassilieva/Roberto Alagna/George Gagnidze/William Joyner/Carol Garcia/Andrea Hill/Daniel Oren(Cond.)

(2011.2.19 Rec.)

11/8(Tue)3:05-4:30 (11/7 19:05-20:30/CET) BR Klassik

Slawomir Grenda(Cb)Christian Arming(Cond.)Münchner Philharmoniker

Bartók: Musik für Saiteninstrumente, Schlagzeug und Celesta, Eduard Tubin: Kontrabasskonzert, Bohuslav Martinu: Symphonie Nr. 6

(2007.7.14 Philharmonie im Gasteig, München)

11/8(Tue)3:30-5:10 (11/7 19:30-21:10/CET) Sveriges Radio P2

Raphael Wallfisch(Vc)Jane Irwin(S)David Hill(Cond.)The Joyful Company of Singers/Bournemouth Symphony Orchestra

Vaughan Williams: Five Variants of Dives and Lazarus, Delius: The Walk to the Paradise Garden, Bowen: Rhapsody for Cello and Orchestra, Holst: Egdon Heath, Vaughan Williams: The Garden of Proserpine (premiere), Fantasy on Greensleeves.

(2011.5.30 Dorchester Abbey, Oxfordshire)

11/8(Tue)3:35-5:25 (11/7 19:35-21:25/CET) Bartok Radio

Johannette Zomer(S)Maarten Engeltjes(C-T)Thomas Walker(T)Peter Harvey(Bs)Daniel Reuss(Cond.)Capella Amsterdam/Akademie für Alte Musik Berlin

Bach: h-moll Messe.

(2010.8.20 Vézelay)

11/8(Tue)4:00-6:00 (11/7 20:00-22:00/CET) RAI Radio 3

MILANO MUSICA

Jeffrey Swann(Pf)

Liszt: Bagatelle sans tonalité, Aux cyprès de la Villa d'Este, Les jeux d'eau à la Villa d'Este, Franco Donatoni: Françoise Variationen, Chopin: Barcarolle in F sharp Major op. 60, Polonaise - Fantasie in A flat Major op. 61, Trois Mazurkas op. 56, Ballad No.4 in F minor op. 52

(Live from Teatro alla Scala, Milan)

11/8(Tue)4:00-6:30 (11/7 20:00-22:30/CET) France Musique

Festival Musica Strasbourg

Pascal Rophé(Cond.)Orchestre Philharmonique de Strasbourg

Webern: Im Sommerwind, Johannes Maria Staud: On Comparative Meteorology révisée en 2010) , Christophe Bertrand: Okhtor, Philippe Manoury: Sound and Fury.

(2011.10.6 Salle Erasme, Palais de la Musique et des Congrès (PMC), Strasbourg)

11/8(Tue)4:02-7:02 (11/7 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Cyril Auvity/Céline Scheen/Ingrid Perruche/Jennifer Borghi/Christophe Rousset(Cond.)Chamber Choir of Namur & Les Talens Lyriques,

Lully: Bellérophon

11/8(Tue)4:03-6:00 (11/7 20:03-22:00/CET) SWR2

Bruchsaler Schlosskonzerte

Trio Chausson

Haydn: Pf.Trio No. 25 in G Major, Schumann: Pf.Trio No. 1 in D minor op. 63, Schubert: Trio movement in E flat Major D 897, Bartók: 2 Romanian Dances, Liszt: Hungarian Rhapsody No.12 in C sharp Major, Bartók: 6 Romanian Folk Dances Sz 56.

(2011.10.9 Kammermusiksaal)

11/8(Tue)4:05-6:00 (11/7 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Ruggiero Ricci(Vn)Günter Wand(Cond.) NDR Sinfonieorchester

Ligeti: Lontano, Saint-Saëns: Violinkonzert Nr. 3 h-Moll op. 61, Schumann: Sinfonie Nr. 3 Es-Dur op. 97.

11/8(Tue)4:05-6:30 (11/7 20:05-22:30/CET) hr2

11/8(Tue)3:20-6:00 (11/7 19:20-22:00/CET) DR P2

Philippe Herreweghe(Cond.)Collegium Vocale Gent

Sacred Vocal Music of Tomás Luis de Victoria

(Aufnahme aus der Kirche "San Jeronimo El Real")

11/8(Tue)4:30-7:00 (19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Grace Davidson(S)Joseph Corwell(T)Harry Christophers(Cond.) The Sixteen/Orchestra of the Sixteen

Monteverdi: Kyrie and Gloria from Messa a 4; Credidi, propter quod locutus sum; Pianto della Madonna; Credo from Messa a 4; Beatus vir (Secondo), Monteverdi: Memento Domine David; Magnificat (Secondo); Laudate Dominum; Sanctus and Agnus Dei from Messa a 4, Crucifixus; Laudate pueri (Secondo).

(live from the Temple Church, London)

November 8 (Tue)

11/8(Tue) 9:00-14:00 (11/7 18:00-23:00/CST) WFMT

Lyric Opera of Chicago

Mussorgsky: Boris Godunov

Ferruccio Furlanetto/Andrea Silvestrelli/Raymond Aceto/Stefan Margita/Sir Andrew Davis(cond.)Lyric Opera Cho & Orch

11/8(Tue) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Sergio Tiempo(Pf)

Liszt: Petrarch Sonnets 47/104/123, Beethoven: Piano Sonata No 14 in C sharp minor, Op 27 No 2 (Moonlight), Ginastera: Argentinian Dances, Op 2, Chopin: 12 Études: Op 10 Nos 1,2,4,6,7,12; Op 25 Nos 1,2,6,7,9,12, Moleiro: Joropo (Venezuelan Dance)

(Rec. Queensland Conservatorium Theatre, Brisbane)

11/8(Tue) 11:00-13:00 (11/7 20:00-22:00/CST) KUHF Classical

Monique Krus(Ms)Michael Schonwandt(Cond.)Netherlands Radio Chamber Philharmonic

Visman: Serenade, Ton De Leeuw: Three Shakespeare Songs, Tchaikovsky: Sym. No. 1, Winter Dreams.

11/8(Tue) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Dorothee Mields(S)Hana Blažíková(S)Damien Guillon(C-T)Thomas Hobbs(T)Peter Kooij(Bs)Philippe Herreweghe(Cond.)Collegium Vocale, Ghent

Bach: Mass in B minor, BWV232

(Rec. St. Mary Magdalene's, Wroclaw)

11/8(Tue)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Schwarzenberg Schubertiade 2011

Christiane Karg(S)Wolfram Rieger(Pf)

Songs by Schubert, Schumann and Richard Strauss.

(2011.6.21 Angelika-Kauffmann-Saal)

11/8(Tue)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

International Chopin Piano Festival in Duszniki Zdrój

Lukas Geniušas(Pf)

Chopin: Etudes Op.10 & Op.25, Liszt: Piano Sonata in B minor.

(2011.8.10 Rec.)

11/8(Tue) 21:05-22:28 (11/7 13:05-14:28/CET) SWR2

Ludwigsburger Schlossfestspiele

Simone Kermes(S)Dhafer Youssef(Vo, Oud)Jatinder Thakur(Tabla)Jasser Haj Youssef (Violine, Viola d'amore)Le Musiche Nove

"Barock meets Jazz"

Opera Aria of Nicola Porpora and Riccardo Broschi, Improvisations by Oud

(2011.7.22 Ordenssaal des Residenzschlosses)

11/8(Tue)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

The Pavel Haas Quartet

Dvorak: Quartet No.12 in F major, Op.96 "American", String Quintet No.3 in E flat major, Op.97.

(Rec. in November 2010, LSO St. Luke's in London. )

11/8(Tue)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Mosel Musikfestival

Vadim Repin(Vn)Mario Venzago(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern

Weber: Der Freischütz Overture, Bruch: Vn.Con. No.1, Paganini: Le carnaval de Venise op 10, Bruckner: Sym.No.7

(2011.6.24 Trier)

11/8(Tue)22:00-24:00 (14:00-16:00/CET) RTBF Musiq3

Jonathan Gilad(Pf)Domingo Hindoyan(Cond.)Orchestre Philharmonique Royal de Liège

Lekeu: Adagio pour quatuor d'orchestre, Gershwin: Piano Concerto in F, R. Korsakov: Shéhérazade

(2011.10.7 Salle Philharmonique, Liege)

11/9(Wed)1:00-2:30 (11/8 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

VII Autumn Festival "Choir of the Moscow Conservatory"

Lev Kontorovich, Ludmila Litsova(Cond.) National Youth Choir of Russian conservatories

(2011.10.18 Moscow State Conservatory Grand Hall)

11/9(Wed)2:00-3:30 (11/8 19:00-20:30/EET) Klassikaraadio

Andres Mustonen(Cond.)Hortus Musicus

New works by Peeter Vähi, René Eespere, Tõnis Kaumanni et.al.

11/9(Wed)2:30-4:00 (11/8 19:30-21:00/EET) Radio Romania Muzical

Festival "Musical Autumn in Cluj"

Freddy Kempff(Pf)Nicolae Moldoveanu(Cond.)Transylvania State Philharmonic Orchestra of Cluj-Napoca

Liszt: Dante Symphony, Piano Concertos No.1 & No.2

(2011.10.21 Rec.)

11/9(Wed)3:00-6:00 (11/8 19:00-22:00/CET) Klara

Pierre-Laurent Aimard, Tamara Stefanovich (Pf)

Haydn: Pf.Son. in A flat Major Hob. XVI :43, Elliott Carter: Three Tributes, Mozart: Sonata for two pianos in D Major KV 448, Brahms: Sonate for two pianos in F minor opus 34b

11/9(Wed)3:20-6:00 (11/8 19:20-22:00/CET) DR P2

Magdelena Kozena(Ms)Malcolm Martineau(Pf)

Songs by Ravel, Debussy, Britten, Brett Dean, Fauré and Messiaen.

(2011.11.6 Louisiana Museum of Modern Art)

11/9(Wed)4:00-5:40 (11/8 20:00-21:40/CET) Vltava

Jan Simon(Pf)Petr Vronský(Cond.)Prague Radio Symphony Orchestra

Dvorak: Slavonic Dance No. 9 in B major, No. 10 in E minor, Saint-Saëns: Piano Concerto No.2, Dvorak: Symphony No. 9 in E minor, Op. 95 "From the New World"

(2011.11.1 Dvorak Hall of Rudolfinum, Prague)

11/9(Wed)4:00-6:00 (11/8 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Arabella Steinbacher(Vn)Sir Neville Marriner(Cond.)I, CULTURE Orchestra

Tchaikovsky: The Voyevoda, Szymanowski: Vn.Con. No.1, Tchaikovsky: Sym.no.4

(Live from Teatro Real, Madrid)

11/9(Wed)4:00-6:00 (11/8 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

19th Schubertiade in Vilabertran

Trio Mozart de Deloitte

Liszt: Hungarian Rhapsody No. 9 "Carnival in Pest" (arrangement for piano trio). Schubert: Piano Trio No.2 in B flat Major.

(2011.8.27 Rec.)

11/9(Wed)4:00-6:30 (11/8 20:00-22:30/CET) France Musique

Bertrand de Billy(Cond.)Orchestre National de France

Concours international d'art lyrique Régine Crespin : finale et gala

(2011.11.5 Théâtre du Châtelet, Paris)

11/9(Wed)4:00-6:30 (11/8 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Jean-Guihen Queyras(Vc)Kazuki Yamada(Cond.)Orchestre de Chambre de Lausanne

Mozart: Der Schauspieldirektor, Opéra comique en 1 acte (extrait) KV 486, Dvorak: Waldesruhe op. 68/5, I. Tchaikovsky: Variations sur un thème roccoco op. 33, Schubert: Sym. No.5

(Live from Salle Métropole, Lausanne)

11/9(Wed)4:02-7:02 (11/8 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

1)Netherlands wind ensemble plays Mozart: Die Entführung aus dem Serail

2)Netherlands wind ensemble with A filetta (a cappella vocal group)

11/9(Wed)4:03-6:00 (11/8 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Sunhae Im(S)Marie-Claude Chappuis(Ms)Lawrence Zazzo(C-T)Magnus Staveland(T)Michael Nagy(Bs)René Jacobs(Cond.)Concerto Köln/RIAS Kammerchor

Bach: Messe h-Moll BWV 232

(2011.11.3 Kölner Philharmonie)

11/9(Wed)4:05-6:00 (11/8 20:05-22:00/CET) MDR Figaro

Bernd Glemser(Pf)Frank Beermann(Cond.)Robert-Schumann-Philharmonie Chemnitz

Torsten Rasch: Wouivres - Four pieces for orchestra (2006), Tchaikovsky: Pf.Con. No.1, Debussy: Images

(2011.10.13 Theater Chemnitz)

11/9(Wed)4:05-6:00 (11/8 20:05-22:00/CET) WDR3

Rivinius Piano Quartet

Walton: Piano Quartet, Blomenkamp: Toccata, Tombeau und Torso, Brahms: Piano Quartet No.3 Op.60

(2011.10.4 Stadthalle Kleve)

11/9(Wed)4:05-6:00 (11/8 20:05-22:00/CET) hr2

Hilary Summers(A)Hermann Kretzschmar(Pf)George Benjamin(Cond.)Ensemble Modern

Dai Fujikura: ice für Ensemble, Benjamin: Upon Silence, Haddad: On love II

(2011.9.7 Alten Oper Frankfurt)

11/9(Wed)4:30-7:00 (11/8 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Pierre-Laurent Aimard(Pf)

Franz Liszt: Aux cyprès de la Villa d'Este 1 (Années de pèlerinage), Bartók: Assai andante (No.4 of 4 Dirges, Op.9a), Liszt: St François d'Assise (La prédication aux oiseaux) (Légende, S.175 No.1), Stroppa: Tangata manu from Miniature estrose, Liszt: Les jeux d'eaux à la Villa d'Este from Années de pèlerinage, Ravel: Jeux d'eau, Messiaen: Le Traquet stapazin from Catalogue d'oiseaux, Liszt: Vallée d'Obermann from Années de pèlerinage.

(Live from the Queen Elizabeth Hall, London; No interval)

11/9(Wed)6:30-7:55 (11/8 22:30-23:55/CET) DRS2

Lucerne Festival

Lutz Köhler(Cond.)Lucerne Festival Orchestra Brass Ensemble

Mussorgsky: A Night on the Bare Mountain (arr Andrew Tarkmann), Songs and Dances of Death (arr by Steven Verhaert), Pictures at an Exhibition (arr by Elgar Howarth)

(2011.8.15 KKL Luzern)

November 9 (Wed)

11/9(Wed) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Julia Fischer(Vn)Marek Janowski(Cond.)Suisse Romande Orchestra

R Strauss: Macbeth, Bruch: Violin Concerto No 1, R Strauss: Don Juan, Bruch: Scottish Fantasy, Paganini: Caprice No 24 in A minor

11/9(Wed)13:00-15:00 (11/8 20:00-22:00/PST) KDFC

Olga Guryakova(S)Sergei Leiferkus(Br)James Conlon(Cond.)San Francisco Symphony

Shostakovich: Symphony No. 14, Mussorgsky: Pictures at an Exhibition

(2011.10.15 Rec.)

11/9(Wed) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Fiona Campbell(Ms)Kirsten Barry(Ob)Melissa Farrow(Fl)Paul Dyer(Cemb. Dir.)Australian Brandenburg Orchestra

Vivaldi: Farnace, R711: Sinfonia, Orlando Furioso - Sorge L'irato nembo, Sol per te mio, Concerto in C for Oboe, RV450, Handel: Hercules - Where shall I fly? , Julius Caesar Overture. Xerxes - Se bramate d'amar, Concerto grosso in B flat, Op 3 No 2, Rinaldo - Lascia ch'io pianga (Let me weep), Ariodante - Dopo notte, atra e funestra, Alcina - Mi Lusinga a dolce affetto, Hely-Hutchinson: Old Mother Hubbard (in the style of Handel)

11/9(Wed)18:05-19:20 (11/8 10:05-11:20/CET) BR Klassik

Radoslaw Szulc(Vn, Cond.)Konzert des Kammerorchesters des Bayerischen Rundfunks

Bach: Konzert D-Dur, BWV 1064 (Daniel Nodel, Michael Friedrich, Violine), Konzert d-Moll, BWV 1043 (Daniel Nodel, Violine), Mozart: Divertimento D-Dur, KV 334

(2006.12.12 Prinzregententheater, München)

11/9(Wed)18:05-19:55 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Ulf Wallin(Vn)Manfred Honeck(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Eliasson: Violin Concerto(Premiere), Mahler: Sym. No.1

(2011.10.27 Berwaldhallen)

11/9(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Yeree Suh(S)Terry Wey(C-T)Bach Consort Wien

Pergolesi: Salve Regina, Bach: cantata "Tilge, Höchster, meine Sünden" cantata, BWV 1083.

(2010.12.9 Palau de la Música Catalana. Barcelona)

11/9(Wed)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Gennady Rozhdestvensky(Cond)Russlands State symphonic Kapelle.

Tchaikovsky: Suite No.1, Sym.No.7

(2011.4.16 Moscow. Tchaikovsky Concert Hall)

11/9(Wed)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

International Chopin Piano Festival in Duszniki Zdrój

Nikolay Lugansky(Pf)

Chopin: Nocturne in F Major op.15-1, Barcarole op.60, Prelude in C sharp minor op.45, Scherzo in E Major op.54, Nocturne in D flat Major op.27-2, Ballade in F minor op.52, Liszt: Vallée d'Obermann, Les jeux d'eaux à la Villa d'Este, Sposalizio, Chasse-Neige (from "Transcendental Etudes")

(2011.8.10 Rec)

11/9(Wed)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

The Pavel Haas Quartet

Beethoven: Trio in C minor, Op.9, Quartet in F major, Op.59 No.1 "Razumovsky".

(Rec. in November 2010, LSO St. Luke's in London. )

11/9(Wed)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Schwetzinger festspiele

Imogen Cooper(Pf)Jan Vogler(Vc)Graham Mitchell(Cb)Takács Quartet

Schubert: Pf.Quintet D667 "Trout", String Quintet D956.

(2011.5.27 Rococo Theater)

11/10(Thr)2:00-4:00 (11/9 19:00-21:00/EET) Radio Romania Muzical

Simina Croitoru, Gabriel Croitoru(Vn)Irina Iordăchescu(S)Oana Andra(Ms)Cristian Brancusi(Cond.)Chamber Orchestra of the Romanian Radio and Television

Sabin Păutza: Canti profani, Bach: Concerto in D minor for Two Violins and Orchestra, Vivaldi: Gloria

(Live)

11/10(Thr)2:03-4:15 (11/9 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Helsinki Music Centre KLANG series

Zagros Ensemble/Piia Komsi(S)

Simon Steen-Anderssen: Next to Beside Besides, Bent Sörensen: Phantasmagoria. Harri Vuori: Uusi teos, Per Nörgård: Out of the Cradle Endlessely Rocking. Atli Ingolfsson: Metrique du cri,

(2011.11.7 Rec.)

11/10(Thr)2:05-4:00 (11/9 19:05-21:00/EET) Klassikaraadio

Gregory Rose(Cond.)Estonian Philharmonic Chamber Choir/Instrumental players

Gregory Rose: Dance of Death

(2011.10.30 St. Nicholas' Church, Tallinn)

11/10(Thr)3:00-6:00 (11/9 19:00-22:00) Klara

Ensemble RedHerring

Ryo Terakado, Birgit Goris(Vn)Kaori Uemura(VlaG)Jan Bontinck(Vc)Benoît Vanden Bemden(Violon, Cb)Guy Penson(klavecimbel)Patrick Denecker(Rec, Cond)

William Croft: Overture 'Laurus cruentas' , Henry Purcell: Pavane & Chacony, Trio Sonata, Three parts upon a ground, John Baston: Piccolo Recorder Concerto, Robert Woodcock: Piccolo Recorder Concerto, Francesco Barsanti: Scots songs & Ground after the Scotch humour, William Babbell: Recorder Concerto

11/10(Thr)3:20-6:00 (11/9 19:20-22:00/CET) DR P2

Alisa Weilerstein(Vc)Marin Alsop(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Barber: Sym.No.1, Walton: Cello Concerto, Dvorák: Sym. No.9

(2011.10.21 Alte Oper, Frankfurt)

11/10(Thr)3:30-5:00 (11/9 19:30-21:00/CET) ORF Oe1

"Wien - Japan" (A philharmonic evening in favor of the Japanese earthquake victims.)

Peter Schmidl(Cl)Rainer Küchl, Julia Turnovsky(Vn)Fritz und Raffael Dolezal, Jörgen Fog(Vc)Michael Bladerer(Cb)Stepan Turnovsky(Fg)Shoko Turnovsky, Yoko Fog-Urata(Pf)

Páll Pampichler Pálsson: "Lamento" für Violine, Klarinette, Violoncello und Kontrabass, Michio Miyagi: The sea in Spring (Haru no Umi) für Fagott und Klavier, Francis Poulenc: Vn. Son. - 1st.Mov., Luigi Boccherini: Sonate in C-Dur für zwei Celli (excerpt), Franz Schubert: Vn.Son. in G minor, Ikenouchi Tomojiro: Vc.Son. - Toccata, Reinhold Glière: Duett op. 53 Nr. 1 für zwei Celli - Commodo, Wolfgang Amadeus Mozart: from Kegelstatt Trio, Franz Lachner: Serenade op. 29 - Fassung für 3 Celli und Kontrabass (excerpt)

(2011.10.22 RadioKulturhaus in Wien)

11/10(Thr)3:30-5:00 (11/9 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Chamber music by the members of The Norwegian Radio Orchestra

Beethoven: Piano Trio in B flat major, op 97, Archduke, Septet in E flat major, op 20.

(2011.11.2 Rec.)

11/10(The)3:30-5:00 (11/9 19:30-21:00/CET) Sveriges Radio P2

Söderdraget/No strings/Stockholms ungdomssinfonietta/Västerorts ungdomssymfoniker/Stockholms ungdomssymfoniorkester/Glenn Mossop(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Music by Danny Elfman, Ronan Hardiman, Leonard Bernstein and Zoltán Kodály.

(2011.10.8 Berwaldhallen)

11/10(Thr)3:35-5:05 (11/9 19:35-21:05/CET) Bartok Radio

Gyula Stuller(Vn)Miklos Perenyi(Vc)Imre Rohmann(Pf)

Haydn: Trio in G major No. 39, Mendelssohn: Trio in C minor, Op 66, Dvořák: Trio in F minor, Op 65, Trio "Dumky" - Fourth mov.

(2007.3.18 Rec.)

11/10(Thr)4:00-6:00 (11/9 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Teatro Real de Madrid

Debussy: Pelléas et Mélisande

Yann Beuron/Laurent Naouri/Franz-Josef Selig/Jean-Luc Ballestra/Camila Tilling/Hillary Summers/Tomeu Bibiloni/Sylvain Cambreling(Cond.)

(Live)

11/10(Thr)4:00-6:30 (11/9 20:00-22:30/CET) France Musique

Festival International George Enescu

Nicola Benedetti(Vn)Horia Andreescu(Cond.)London Symphony Orchestra

Glazounov: Vn.Con., Mahler: Sym. No.6, Wagner: "Lohengrin" Prelude to Act 3.

(2011.9.8 Grand Hall, Palace à Bucarest)

11/10(Thr)4:00-6:30 (11/9 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Shlomo Mintz(Vn, Cond.)Orchestre de la Suisse Romande

Mendelssohn: Ouverture op. 101, Violin Concerto op. 64, Sibelius: Sym. No.2.

(2011.9.13 Salle de la Matze, Sion)

11/10(Thr)4:02-7:02 (11/9 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Barbara Locher(S)Caroline Vitale(A)Hans-Jürg Rickenbacher(T)Peter Brechbühler(Bs)Nicolás Pasquet(Cond.)Choir and Orchestra of the Music Academy Franz Liszt, Weimar/Academiekoor Luzern

Liszt: Missa Solemnis.

(2011.4.15 Luzern)

11/10(Thr)4:05-6:00 (11/9 20:05-22:00/CET) WDR3

Melton Tuba Quartett/Carl St. Clair(Cond.)Duisburger Philharmoniker

Erik Satie: Gymnopedies Nr. 1 und 3 (Arrangment C. Debussy) , John Stevens: Grand Concerto 4 Tubas (premiere), Ravel: Le tombeau de Couperin, Stravinsky: Firebird Suite.

(Live at Mercatorhalle, Duisburg)

11/10(Thr)4:30-7:00 (11/9 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Sir Mark Elder(Cond>)Halle Orchestra

Vaughan Williams: Symphony No.5, Dvorák: Serenade for wind, Elgar: Overture: Cockaigne (In London Town)

(Live from the Bridgewater Hall, Manchester)

11/10(Thr)6:30-7:55 (11/9 22:30-23:55/CET) DRS2

Eva Nievergelt(S)Michael Wendeberg(Cond.)Collegium Novum Zürich

Maurice Ohana: «Signes» für Flöte, zwei Zithern und vier Schlagzeuger, Giacinto Scelsi: Khoom, eine ungeschriebene Geschichte von Liebe und Tod in einem fernen Lande für Sopran, Horn, Schlagzeug und Streichquartett, Jorge E. López: «A végsö Tavasz» op. 23 für Ensemble (UA der Gesamtaufführung)

(2011.10.25 Schiffbau Zürich)

November 10 (Thr)

11/10(Thr) 11:00-14:00 (13:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Steve Davislim(T)Guillaume Tourniaire(Cond.)Queensland Symphony Orchestra

Franck: The Accursed Huntsman (Le Chasseur maudit), Chausson: Poème de l'amour et de la mer, Berlioz: Symphonie fantastique.

11/10(Thr)11:00-13:00 (11/9 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Sally Burgess(Ms)Francois Le Roux(Br)Hans Graf(Cond.)Houston Symphony

Brahms: Sym.No.3, Bartok: Duke Bluebeard's Castle

11/10(Thr) 13:00-15:00 (11/9 22:00-24:00/CST) WFMT

Nuccia Focile(S)Frank Lopardo(T)Mikhail Petrenko(Bs)Semyon Bychkov(Cond.)The San Francisco Symphony

Rachmaninoff: The Bells, Symphony No.2.

11/10(Thr) 16:00-18:00 (20:00-22:00/NZDT) Radio New Zealand Concert

Alina Ibragimova(Vn)Eckehard Stier(Cond.)Auckland Philharmonia

R-Korsakov: Sadko Op 5, Shostakovich: Vn.Con. No.1, Stravinsky: The Firebird, Suite

(Live from Auckland Town Hall)

11/10(Thr) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Stefan Dohr(Hr)Sir Simon Rattle(Cond.)Berliner Philharmoniker

Haydn: Symphony No 99 in E flat, Hosokawa: Horn Concerto (Moment of Blossoming) (2011), Schubert: Symphony No 9 in C, D944 (Great)

11/10(Thr)18:05-19:35 (10:05-11:35/CET) ORF Oe1

Hana Blaziková(S)Robin Blaze(C-T)Gerd Türk(T)Peter Kooij(Bs)Masaaki Suzuki(cond.)Bach Collegiums Japan

Buxtehude: Präludium G-Dur, BuxWV 149, Johann Gottfried Walther: Herzlich lieb hab ich dich, o Herr, LV 95, Bach: Ich liebe den Höchsten von ganzem Gemüte, Kantate, BWV 174, Ich lebe, mein Herze, zu deinem Ergötzen, Kantate, BWV 145, Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust, Kantate, BWV 170, Man singet mit Freuden vom Sieg, Kantate, BWV 149.

(2011.2.10 Tokyo Opera City Concert Hall "Takemitsu Memorial"

11/10(Thr)18:05-19:55 (10:05-11:55/CET) BR Klassik

Leonidas Kavakos(Vn)Constantinos Carydis(Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Sibelius: "Pohjolas Tochter", op. 49, Violinkonzert d-Moll, op. 47, Nikolaj Rimskij-Korsakow: "Scheherazade", op. 35

(2011.6.9 Philharmonie im Gasteig, München)

11/10(Thr)21:00-22:00 (13:00-14:00/CET) SR2 Kulturradio

Roland Böer(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie/Spektrum Villa Musica

Moritz Eggert: Das ganz normale leben, Ludwig van Beethoven: 2. Sinfonie D-dur op. 36

(Live from Fruchthalle in Kaiserslautern)

11/10(Thr)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

International Chopin Piano Festival in Duszniki Zdrój

Daniil Trifonov(Pf)

Works by Chopin and Liszt.

(2011.8.13 Rec.)

11/10(Thr) 21:05-22:28 (11/9 13:05-14:28/CET) SWR2

Andreas Staier(Hammerklavier)Gottfried von der Goltz(Vn, Cond.)Freiburger Barockorchester

Beethoven: Piano Concerto No.4, Sym. No.8

(2011.10.22, Konzerthaus Freiburg)

11/10(Thr)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

The Pavel Haas Quartet

Debussy: String Quartet in G minor (Op.10), Ravel: String Quartet in F major.

(Rec. in November 2010, LSO St. Luke's in London. )

11/10(Thr)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Nicholas Angelich(Pf)

Bach: Choral BWV 659 : Nun komm' der Heiden Heiland", English Suite No.2 BWV 807, Chopin: 3 Nocturnes (op 15 n°1/op 55 n°1/op 55 n°2), 4 Etudes (n°13/n°10/n°11/n°12), Schumann: Kreisleriana op 16.

(2011.3.14 Grand Théâtre, Quebec)

11/11(Fri)1:00-2:30 (11/10 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

VII Autumn Festival "Choir of the Moscow Conservatory"

Boris Tevlin 80th anniversary

Boris Tevlin(Cond.)State Academic Russian Choir Sveshnikov/Chamber Choir of the Moscow Conservatory

(2011.10.31 Moscow State Conservatory Grand Hall)

11/11(Fri)1:00-3:00 (11/10 17:00-19:00/CET) NRK Klassisk

Chen Halevi(Cl)Joshua Bell(Vn)Carter Brey(Vc)Magnus Lindberg(Pf)Christopher S. Lamb, Markus Rhoten(Perc)Alan Gilbert(Cond.)New York Philharmonic

Debussy: Prélude à l'après-midi d'un faune, Sibelius: Violin Concerto op. 47, Magnus Lindberg: Kraft.

From Avery Fisher Hall in New York 7. October 2010.

11/11(Fri)2:03-3:30 (11/10 19:03-20:30/EET) YLE Radio 1

Erich Höbarth(Vn.Cond.)Helsinki Baroque Orchestra

Haydn: Sym.No.35, Mozart: Vn.Con. No.3, Rondo in C major, Kraus: Sym. in E flat Major.

(2011.11.3 Helsinki Music Centre)

11/11(Fri)3:00-4:15 (11/10 20:00-21:15/EET) Klassikaraadio

Yair Dalal/Vox Clamantis

(Live from St Nicholas’Church, Tallinn)

11/11(Fri)3:00-5:45 (11/10 19:00-21:45/CET) Sveriges Radio P2

Composers Festival at the Stockholm Concert Hall

Brett Dean(Vla)Sakari Oramo(Cond.)Royal Stockholm Philharmonic Orchestra

Brett Dean: Komarov's Fall, Viola Concerto, Amfiteater, Fire music (premiere)

(Live from Stockholm concert hall)

11/11(Fri)3:00-6:00 (11/10 19:00-22:00) Klara

Pascal Amoyel(Pf)Thomas Bauer(Br)Jos Van Immerseel(Cond.)Anima Eterna

Wagner: Siegfried-Idyll, "Lohengrin" Prelude to Act 3, Liszt: Totentanz, Hungarian Rhapsody No.1, Wolf: Harfenspieler I, II, Prometheus, Bedecke deinen Himmel, Zeus, Liszt: Hungarian Rhapsody No.3, Les Préludes (excerpts)

11/11(Fri)3:05-4:30 (11/10 19:05-20:30/CET) BR Klassik

"Timeless"

Wolfgang Katschner(Lute, Cond.) Lautten Compagney

Philip Glass: "The windcatcher", Part 1; Melody Nr. 10; Melody Nr. 12; "Glassworks", Façades; Melody Nr. 5; "Glassworks", Opening; "Video dream"; "The windcatcher", Part 3, Tarquinio Merula: "La Lusignola"; "Alemana"; "Ballo detto Polliccio"; "La mia filli è fugace"; "Chenove son queste"; "La Loda"; Sonata cromatica; "Folle è ben"; "Sentirete"; "Su la cetra amorosa"

(2011.10.13 KulturForum Fürth)

11/11(Fri)3:20-6:00 (11/10 19:20-22:00/CET) DR P2

Olli Leppäniemi(Cl)Leif Segerstam(Cond.)Danish National Symphony Orchestra

John Corigliano: Clarinet Concerto, Leif Segerstam: Sym.No.232 Vølvan (premiere), Korngold: Symphony op.40.

(Live from DR Concert Hall)

11/11(Fri)3:30-5:30 (11/10 19:30-21:30/CET) NRK Klassisk

Alexandra Soumm(Vn)Thomas Søndergård(Cond.)Trondheim Symphony Orchestra

Tchaikovsky: Vn.Con., Kalinnikov: Sym.No.1

(Live from Olavshallen)

11/11(Fri)3:35-4:55 (11/10 19:35-20:55/CET) Bartok Radio

Dezső Ránki(Pf)Geza Oberfrank(Cond.)Budapest Philharmonic Orchestra

Ravel: Piano Concerto in G major, Wagner: Prelude to "Mastersingers", Brahms: Piano Concerto in B flat major.

(1976.1.5 Erkel Theatre, Budapest)

11/11(Fri)4:00-6:00 (11/10 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Rinald Alessandrini(Cond.)City of Granada Orchestra

Mozart: "Le nozze di Figaro" Overture, Sym. No.39, Haydn: "Orfeo and Euridice" Overture, Sym. No.104 "London"

(2010.10.8 Auditorio Manuel de Falla de Granada)

11/11(Fri)4:00-6:00 (11/10 20:00-22:00/CET) DRS2

Styriarte Festival

Bernarda Bobro(S)Elisabeth von Magnus(Ms)Daniel Johannsen(T)Florian Boesch(Bs)Nikolaus Harnoncourt(Cond.)Concentus Musicus Wien/Arnold Schoenberg Chor

Joseph Haydn: Messe Nr. 8 C-Dur «Caecilienmesse» Hob.XXII:5

(2011.7.10 Pfarrkirche Stainz)

11/11(Fri)4:00-6:30 (11/10 20:00-22:30/CET) France Musique

11/11(Fri)4:00-6:00 (11/10 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Hélène Guilmette(S)Ludovic Morlot(Cond.)Orchestre National de France/Choeur de Radio France

Ravel: Daphnis et Chloé, ballet complet, Poulenc: Gloria

(Live from Théâtre des Champs Elysées à Paris)

11/11(Fri)4:00-6:30 (11/10 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Alexandra Hewson, Clémence Tilquin(S)Varduhi Khachatryan(CA)David Hernandez(T)Gábor Takácks-Nagy(Cond.)Orchestre de la Haute Ecole de Musique, Genève

F. Martin: Das Märchen vom Aschenbrödel, Ballet en 3 actes d’après le conte des frères Grimm.

11/11(Fri)4:02-7:02 (11/10 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Susan Narucki(S)Asko | Schönberg Ensemble

Unsuk Chin: Gougalon-Szenen aus einem Straßentheater, Rozalie Hirs: New work, Yannis Kyriakides: Wavespace (premiere).

(Live from Muziekgebouw aan't IJ)

11/11(Fri)4:03-6:00 (11/10 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Netzwerk Neue Musik

Hermann Kretzschmar(Pf)Brad Lubman(Cond.)Ensemble Modern

John Cage: Concerto für präpariertes Klavier und Kammerorchester, Steve Reich: City Life, John Adams: Chamber Symphony

"NOW! AMERICA"

(2011.11.2 Philharmonie Essen)

11/11(Fri)4:05-6:00 (11/10 20:05-22:00/CET) WDR3

Zebra Trio, Parkhaus Trio

Wolfgang Rihm: Grund-Riss für Kontrabassklarinette, Kontrabassposaune und Kontrabasssaxophon, Friedrich Cerha: Neun Bagatellen für Streichtrio, Marcus Wesselmann: trio 2 parking deck music für Klarinette, Saxophon und Posaune (premiere), Miroslav Srnka: Tree of Heaven für Violine, Viola und Violoncello, Malika Kishino: Monochromer Garten II für Bassklarinette, Baritonsaxophon und Posaune (premiere), Rolf Wallin: Sway für Streichtrio, Uwe Dierksen, Ernesto Molinari , Marcus Weiss: Improvisation für Posaune, Klarinette und Saxophon

(2011.10.9 Funkhaus Wallrafplatz, Köln)

11/11(Fri)4:30-7:00 (11/10 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Maxim Rysanov(Vla)Jiri Belohlavek(Cond.)BBC Symphony Orchestra

Jiri Kaderabek: C for orchestra (BBC commission: premiere), Dvorak: The Golden Spinning Wheel, Martinu: Rhapsody Concerto, Janacek: Taras Bulba

(Live from the Barbican Hall, London)

11/11(Fri)6:00-8:00 (11/10 22:00-24:00/CET) RAI Radio 3

Janine Jansen(Vn)Paavo Jarvi(Cond.)French National Radio Symphony Orchestra

Shostakovich: Vn.Con. No.2, Bruckner: Sym.No.2

(2011.1.7 Lingotto di Torino)

November 11 (Fri)

11/11(Fri)11:00-13:00 (11/10 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Eugene Izotov(Ob)Stewart Goodyear(Pf)Nicholas McGegan, Ludovic Morlot(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Vivldi: Concerto alla rustica, Corelli: Concerto Grosso in D Major, Vivaldi: Oboe Concerto in F Major, Mendelssohn/Alkan: Blanco, Martinu: Toccata e due canzoni, Mozart: Oboe Concerto in C Major K. 314, Hummel: Piano Concerto in A Minor.

11/11(Fri) 12:00-14:00 (11/10 21:00-23:00/CST) WFMT

Sergei Leiferkus(Br)Kurt Masur(Cond.)New York Philharmonic/NY Choral Artists men's voices

Schubert: Symphony No.8 in b, D 759, "Unfinished", Shostakovich: Symphony No.13, "Babi Yar."

11/11(Fri) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Alban Gerhardt(Vc)Otto Tausk(Cond.)Adelaide Symphony Orchestra

Percy Grainger: Green Bushes, Saint-Saëns: Cello Concerto No 1 in A minor, Op 33, Dvořák: Silent Woods B182 (Op 68), Brahms: Symphony No 2.

11/11(Fri)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Noé Inui(Vn)Paul Meyer(Cl, Cond.)Stuttgart Chamber Orchestra

Haydn: Sym. No.6 "Le matin", Francesc Taverna-Bech: Proses disperses, Mozart: Divertimento in D Major KV 136, Clarinet Concerto KV 622.

(2011.5.22 Palau de la Música Catalana, Barcelona)

11/11(Fri)20:05-21:30 (12:05-13:30/CET) Bartok Radio

New Budapest String Quartet/Szepesi Bence(Cl)

Schubert: String Quartet in C minor D703, Brahms: Clarinet Quintet Op.115, Beethoven: String Quartet No.7 Op 59-1.

(2002.1.21 Rec.)

11/11(Fri)21:00-22:30 (13:00-14:30/CET) Polskie Radio Dwojka

Ian Hobson(Pf)Jerzy Maksymiuk(Cond.)Sinfonia Varsovia

Paul Mykietyn: 3 for 13, Paderewski: Concerto in A minor op.17, Dmitri Shostakovich: Ninth Symphony.

(1995.3.6 Rec.)

11/11(Fri)22:00-23:00 (13:00-14:00/GMT) BBC Radio 3

The Pavel Haas Quartet

Schubert:Quartettsatz in C minor, D.703, String Quartet in D minor, D.810 "Death and the Maiden".

(Rec. in November 2010, LSO St. Luke's in London. )

11/11(Fri)22:00-23:56 (14:00-15:56/CET) France Musique

Schwetzinger festspiele

Vivica Genaux(S)Concerto Köln

Evaristo Felice Dall'Abaco: Concerto in D Major Op.5-6, Haendel: Alcina HWV 34 - Sta nell' Ircana pietrosa tan (Acte III Sc 3), Hasse: Numa Pompilio - Piange quel forte, Vivaldi: Concerto in C Major RV 450, Hasse: Euristeo - Non meno vil... Vede il nocchier la sponda, Haendel: Water Music, Alessandro HWV 21 - L'armi implora dal tuo figlio, Hasse: Solimano - Di quell' acciaro al lampo, Ah, che mancar mi sento, Vivaldi: Griselda RV 718 - Agitata da due venti (Acte II Sc 2)

(2011.6.12 Rococo Theater)

11/12(Sat)2:00-4:30 (11/11 19:00-21:30/EET) Klassikaraadio

Tallinn Music High School 50th anniversary

Annely Peebo(Ms)Ivari Ilja, Mihkel Poll(Pf)Andrus Haav, Arvo Leibur(Vn)Henry-David Varema(Vc)Martin Kuuskmann(Fg)Olari Elts, Mihhail Gerts, Tõnu Kaljuste, Mikk Murdvee, Andres Mustonen, Paul Mägi, Vello Pähn, Anu Tali(Cond.)Estonian National Symphony Orchestra

Works by Britten, Kálmán, Kerem, Krigul, Kõrvits, Saint-Saëns, Sibelius, Tchaikovsky, Wagner and Weber.

(Live from Estonia Concert Hall)

11/12(Sat)2:03-4:15 (11/11 19:03-21:15/EET) YLE Radio 1

Jorma Hynninen(Br)Okko Kamu(Cond.)Finnish Radio Symphony Orchestra

Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Brahms (orchestration by Detlev Glanert): Vier ernste Gesänge, Kimmo Hakola: Songs to texts by Aleksis Kivi, (YLE commission, premiere), Sibelius: Tapiola.

(Live from Helsinki Music Centre Concert Hall)

11/12(Sat)3:20-6:00 (11/11 19:20-22:00/CET) DR P2

Deszö Ranki(Pf)Adam Fischer(Cond.)DR Sinfonietta

Beethoven: Sym.No.5, Pf.Con.No.5

(Live from DR Concert Hall)

11/12(Sat)3:30-4:55 (11/11 19:30-20:55/CET) Sveriges Radio P2

Frank Peter Zimmermann(Vn)Daniel Harding(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Dvorak: Vn.Con., Sym.No.7.

(2010.3.11 Berwaldhallen)

11/12(Sat)3:30-5:00 (11/11 19:30-21:00/CET) NRK Klassisk

Håvard Gimse(Pf)Eivind Aadland(Cond.)Oslo Philharmonic Orchestra

Beethoven: Overture "Consecration of the House", Grieg: Pf.Con., Svendsen: Sym.No.1

(2011.9.24 Universitetets aula, Oslo)

11/12(Sat)3:30-6:00 (11/11 19:30-22:00/CET) ORF Oe1

Mike Svoboda(Trb)Dennis Russell Davies(Cond.)Bruckner Orchester Linz

John Adams: Short ride in a fast machine, Michael Nyman: Concerto for trombone and orchestra, Mahler: Symphonie Nr. 5

(2011.10.13 Brucknerhaus in Linz)

11/12(Sat)3:35-5:08 (11/11 19:35-21:08/CET) Bartok Radio

Atala Schöck(Ms)Gergely Kesselyák(Cond.)MR Symphony Orchestra

György Selmeczi: Bulgakov (Symphonic Poem), Mahler: Rückert Lieder, Bruckner: Sym.No.4.

11/12(Sat)4:00-6:00 (11/11 20:00-22:00/CET) RTVE Radio Clasica

Mihoko Fujimura(Ms)Walter Weller(Cond.)RTVE Symphony Orchestra & Chorus

Brahms: Tragic Overture, Mahler: Kindertotenlieder, Prokofiev: Alexander Nevsky.

(Live from Teatro Monumental de Madrid)

11/12(Sat)4:00-6:00 (11/11 20:00-22:00/CET) Vltava

MUSIC FORUM HRADEC KRALOVE 2011

Václav Blahunek, Stanislav Vavřínek(Cond.)Hradec Králové Philharmonic Orchestra/Castle Guard & Czech Police Orchestra

Karel Husa: Cheetah, Music for Prague 1968, John Corigliano: Circus Maximus. Symphony No.3 for large wind ensemble.

(Live)

11/12(Sat)4:00-6:30 (11/11 20:00-22:30/CET) France Musique

Stradivaria, Ensemble baroque de Nantes

Peter Harvey(Br)Daniel Cuiller, Anne Chevallerau(Vn)Jacques-Antoine Bresch(Fl)Emmanuel Jacques(Vc)Jocelyne Cuiller(Clav, Cem: Jean-Henry Hemsch 1761 (collection Musée de la musique)

Carl Philipp Emmanuel Bach: L'Adieu à mon clavier Sibermann Wq 66, Trio Wq 93, Triosonate Wq 145, Fantaisie sur le monologue d'Hamlet Wq 63/6, Sonate Wq 124, Fantaisie sur la mort de Socrate, Sonate "Sanguineus and Melancholicus".

(Live from Cité de la Musique, Paris)

11/12(Sat)4:00-6:30 (11/11 20:00-22:30/CET) RSR Espace 2

Marie-Claude Chappuis(Ms)Giovanni Antonini(Cond.)Il Giardino Armonico

Caldara: Sinfonia a 4, pour cordes, no 12, en la mineur. La passione di Gesù Signor nostro, Marini: Sonata da chiesa - Passacaille, Vivaldi: Concerto pour cordes et basse continue, en ré mineur "Madrigalesco", RV 129, Sonate à 4, pour ensemble instrumental, en mi bémol majeur "Al Santo Sepolcro", RV 130, Conti: Il martirio di San Lorenzo. Oratorio - Sento già mancare la vita, Pisendel: Sonate pour cordes et basse continue, en ut mineur, Weiss: Prélude et fugue, pour luth, en mi bémol majeur (Luca Pianca), Vivaldi: Sinfonia pour cordes, en si mineur. "Al Santo Sepolcro", RV 169, Ferrandini: Il pianto di Maria. Cantate pour mezzo-soprano et orchestre, [HWV 234], Telemann: Brockes-Passion - Der für die Sünden der Welt gemarterte und sterbende Jesus. Passion pour mezzo-soprano, flûte à bec, cordes et basse continue.

(2009.9.2 église des Jésuites, Sion)

11/12(Sat)4:02-7:02 (11/11 20:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Berend Dubbe, Gwen Thomas(Vo)Vince Mendoza(Cond.)Metropole Orkest

Film music program

Nino Rota: Godfather II - Murder of Don Fanucci, A New Carpet, The Godfather - The Immigrant, Maurice Jarre: Overture Lawrence of Arabia, Duke Ellington: Drop me off in Harlem, Max Steiner: King Kong - Kong Escapes, John Barry: Out of Africa - Main Title, Bernard Herrmann: Citizen Kane - Kane's news office, Young/Brown: Old man of the Mountain, Morton/Henderson: King Porter Stomp, Lenny Hayton: Overture and Themes from Singin' in the Rain, Jerry Goldsmith: Chinatown - Main Theme, Irving Berlin: What’ll I Do?, Scott Joplin: Solace, Charlie Chaplin: Modern Times - Themes, Ryuichi Sakamoto: The Last Emperor - Main Title, Ennio Morricone: The Untouchables - Main Theme

(Live from Vredenburg Leidsche Rijn, Utrecht)

11/12(Sat)4:03-6:00 (11/11 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Johannes Moser(Vc)Herbert Blomstedt(Cond.)Bamberger Symphoniker

Brahms: Akademische Festouvertüre op. 80, Hindemith: Konzert für Violoncello und Orchester, Dvořák: Symphonie Nr. 9 e-Moll ("Aus der Neuen Welt")

Live from Konzerthalle Bamberg

11/12(Sat) 4:03-6:00 (11/11 20:03-22:00/CET) SWR2

Michael Gielen(Cond.)SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg

Mahler: Sym.No.7

(2010.6.25 Palais de la Musique et des Congrès, Strasbourg)

11/12(Sat)4:03-6:00 (11/11 20:03-22:00/CET) BR Klassik

Angela Denoke(S)Michael Nagy(Br)Daniele Gatti(Cond.)Symphonieorchesters des Bayerischen Rundfunks

Alban Berg: "Wozzeck-Fragmente", Gustav Mahler: Aus "Des Knaben Wunderhorn", Symphonie Nr. 10 Fis-Dur, Wagner: "Tristan und Isolde", Vorspiel und Isoldes Liebestod

(Live)

11/12(Sat)4:05-6:00 (11/11 20:05-22:00) MDR Figaro

Dominique Horwitz(Narrator)Peter Ruzicka, Michael Ellis Ingram, Samy Moussa, Hans Rotman(Cond.)MDR Sinfonieorchester

Peter Ruzicka: "Ins Offene...", Musik für 22 Streicher, Iris ter Schiphorst: "Broken oder Why don't you say a word", Samy Moussa: Studies No. 1 & 2 for Orchestra, Viktor Ullmann: Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke für Sprecher und Orchester (nach dem Particell rekonstruiert von Henning Brauel)

(Live from Steintor-Vaieté, Halle)

11/12(Sat)4:05-6:00 (11/11 20:05-22:00/CET) WDR3

Tage alter Musik in Herne

Georg Poplutz(T)Ingeborg Scheerer(Vn)Michael Schneider(Rec, Cond.)La Stagione Frankfurt

Sinfonien, Concerti und Kantaten von Johann Gottlieb Graun und Carl Heinrich Graun

(Live from Kulturzentrum in Herne)

11/12(Sat)4:05-6:00 (11/11 20:05-22:00/CET) NDR Kultur

Frank Peter Zimmermann(Vn)Eivind Gullberg Jensen(Cond.)NDR Radiophilharmonie

Mozart: Sym.No.25 KV 183, Berg: Violin Concerto "Dem Andenken eines Engels", Bartók: Concerto for Orchestra

(2011.9.15 Großen Sendesaal des NDR in Hannover)

11/12(Sat)4:05-6:30 (11/11 20:05-22:30/CET) hr2

Christiane Karg(S)Tobias Moretti(Narrator)Bertrand de Billy(Cond.)hr-Sinfonieorchester

Beethoven: Schauspielmusik zu Goethes "Egmont" op. 84, 5. Sinfonie c-Moll op. 67

(Live from Alten Oper Frankfurt)

11/12(Sat)4:30-6:30 (11/11 20:30-22:30/CET) RAI Radio 3

Giovanni Sollima, Silvia Chiesa, Massimo Macrì(Vc)Pretty Yende(S)Gürer Aykal(Cond.)Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI

Nino Rota: Cello Concerto No.2, Giovanni Sollima: Folktales per violoncello e orchestra, Friedrich Gulda: Concerto per violoncello, fiati e batteria, Villa-Lobos: Bachiana Brasileira n. 5

(Live from Auditorium di Torino)

11/12(Sat)4:30-7:00 (11/11 19:30-22:00/GMT) BBC Radio 3

Guy Barker(Trp, Cond.)London Jazz Festival Orchestra.

Live "Jazz Voice"

(Live from the Barbican Hall, London)

November 12 (Sat)

11/12(Sat)11:00-13:00 (11/11 20:00-22:00/CST) KUHA Classical 91.7

Franklin Cohen(Cl)Pinchas Steinberg(Cond.)Cleveland Orchestra

Nicolai: The Merry Wives of Windsor Overture, Nielsen: Clarinet Concerto, Mahler: Symphony No.1.

11/12(Sat) 12:00-14:00 (14:00-16:00/EST) ABC Classic FM

Modigliani Quartet/Sabine Meyer(Cl)

Ian Munro: Clarinet Quintet, Schumann: String Quartet No 3, Mozart: Clarinet Quintet in A.

(Live from the City Recital Hall, Angel Place, Sydney)

11/12(Sat) 16:00-17:20 (20:00-21:20/NZDT) Radio New Zealand Concert

Solveig Kringelborn(S)Leif Segerstam(Cond.)New Zealand Symphony Orchestra

Sibelius: Karelia Suite, Segerstam: Symphony No 191, Wagner: The Mastersingers of Nuremberg - Prelude, R STRAUSS: Four Last Songs

(recorded in the Auckland Town Hall)

11/12(Sat) 18:00-20:30 (20:00-22:30/EST) ABC Classic FM

a)Australia Ensemble

Geoffrey Collins(Fl)Claire Edwardes(Perc)Dimity Hall, Dene Olding(Vn)Catherine McCorkill(Cl)Irina Morozova(Vla)Ian Munro(Pf)Julian Smiles(Vc)

Mozart: String Quartet in D, K575, Brett Dean: Sextet, Schubert: Piano Trio No 1 in B flat, D898

b)James Guan, Bernadette Harvey, Clemens Leske, Paul Rickard-Ford, Natalia Sheludiakova, Phillip Shovk(Pf)

Carl Vine: The Anne Landa Preludes, Sonata for Piano Four Hands (première)

11/12(Sat)20:00-21:30 (12:00-13:30/CET) RTVE Radio Clasica

Boris Brovtsyn(Vn)Antoni Wit(Cond.)Navarra Symphony Orchestra

Kilar: Orawa, Britten: Vn.Con., Dvorak: Sym.No.7.

(2010.11.11 Auditorio Baluarte de Pamplona)

11/12(Sat)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Festival de Radio France et Montpellier Languedoc-Roussillon

Simone Kermes(S)Louis Lortie(Pf)Augustin Dumay(Vn, Cond.)Wallonie Royal Chamber Orchestra

Mozart: Vn.Con. in D Major L315f (comp. Philip Wilby), Concert Aria "Ch'io mi scordi di te?...Non temer , amato bene" K505, "Ma che vi fece, o stelle... Sperai vicino il lido" K368, Mendelssohn: Concert Aria "Infelice" Op.94, Beethoven: Piano Concerto No.4.

(2011.7.12 Rec.)

11/12(Sat)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Schubertiade Festival Hohenems

Cédric Tiberghien(Pf)

Beethoven: Pf.Son.No.14, Schumann: Kreisleriana, Ravel: Gaspard de la nuit, Debussy: Masques, D'un cahier d'esquisses, L'isle joyeuse.

(2011.5.21 Rec.)

11/12(Sat)20:37-21:58 (12:37-13:58/CET) France Musique

Concours International d'orgue du Canada, 2011 Gala Concert

Yulia Yufereva, Jens Korndörfer, Jean Willy Kunz, Christiane Lane(Org)

Bach: Prelude and Fugue in A minor BWV 543, Liszt: Variations of Weinen, klagen, sorgen, zagen, Jean-Louis Florentz: Prelude de "L'enfant noir", poème symphonique n°1 op.17, Charles-Marie Widor: Symphonie No.6 - Allegro, Schumann: Six Etudes, op. 56 -4. Innig, Percy Whitlock: Sonate in C minor - Scherzetto, Bach: Toccata, Adgio and Fugue BWV 564, Thierry Escaich: Evocation II

(2011.10.14, Basilique Notre-Dame, Montréal)

11/12(Sat)22:15-25:02 (14:15-17:02/CET) Omroep Radio 4

Hilary Hahn(Vn)Leo van Doeselaar(Org)Mária Porubcinová(S)Judita Nagyová(Ms)Raymond Very(T)Vladimir Baykov(Br)Jaap van Zweden/Netherlands Radio Choir/Netherlands Radio Philharmonic Orchestra

Higdon: Violin Concerto, Janacek: Glagolitic Mass

(Live from Concertgebouw, Amsterdam)

11/12(Sat)23:00-24:30 (15:00-16:30/CET) Sveriges Radio P2

St Jacobs Chamber Choir celebrates its 30th anniversary

Elemér Lavotha(Vc)Anders Åstrand, Martin Wikström(Perc) Gary Graden(Cond.)St Jacobs Chamber Choir

Music by Hans Schanderl, Enrico Miaroma, Johannes Brahms and Gabriel Jackson (premiere)

(2011.10.15 St Jacobs Church, Stockholm)

11/13(Sun)3:00-5:45 (18:00-20:45/GMT) BBC Radio 3

Royal Opera House, Covent Garden

Wagner: Der Fliegende Holländer

Stephen Milling/Anja Kampe/Endrik Wottrich/John Tessier/Egils Silins/Jeffrey Tate(Cond.)

11/13(Sun)3:00-6:00 (11/12 12:00-15:00/CST) KUHA Classical 91.7

Houston Grand Opera

Donizetti: Lucia di Lammermoor

Albina Shagimuratova/Scott Hendricks/Dimitri Pittas/Beau Gibson/Rachel Willis-Sorensen/Oren Gradus/Nathaniel Peake/Antonino Fogliani(Cond.)

11/13(Sun) 3:00-8:00 (11/12 12:00-17:00/CST) WFMT

Houston Grand Opera

Jake Heggie: Dead Man Walking

Joyce DiDonato/Measha Brueggergosman/Frederica von Stade/Susanne Mentzer/Philip Cutlip/Patrick Summers(Cond.)

11/13(Sun)3:02-7:02 (19:02-23:02/CET) Omroep Radio 4

Salzburger Festspiele 2011

Richard Strauss: Die Frau ohne Schatten

Stephen Gould/Anne Schwanewilms/Michaela Schuster/Wolfgang Koch/Evelyn Herlitzius/Markus Brück/Steven Humes/Andreas Conrad/Thomas Johannes Mayer/Rachel Frenkel/Peter Sonn/Christian Thielemann(Cond.)Wiener Philharmoniker/Members of Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker/Christa Schönfeldinger(Glass Harmonica)Concert Association of the Vienna State Opera Chorus/Salzburg Festival Children's Choir

11/13(Sun)3:03-6:00 (11/12 19:03-22:00/CET) NRK Klassisk

Plácido Domingo Celebration

Ailyn Pérez, Marina Poplavskaya(S)Justina Gringyte, Hanna Hipp(Ms)Francesco Meli, Pablo Bemsch(T)Plácido Domingo, Jonathan Summers, Jonathan Summers(Br)Paata Burchuladze, Jihoon Kim(Bs)Antonio Pappano(Cond.)Royal Opera House Orchestra

(2011.10.27 Royal Opera House Covent Garden, London)

11/13(Sun)3:05-6:00 (11/12 19:05-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Bolishoi Theater Moscow

Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel

Wladimir Matorin/Boris Rudak/Michail Dijakow/Nikolaj Kasanskij/Tatjana Jerastowa/Jeff Martin/Venera Gimadjewa/Anna Chwostenko/Vassily Sinaisky(Cond.)

(2011.6.19 Rec.)

11/13(Sun)3:08-6:58 (11/12 19:08-22:58/CET) France Musique

Aldeburgh Festival 2011

Britten: The Rape of Lucretia Op.37

Ian Bostridge/Susan Gritton/Christopher Purves/Benjamin Russell/Peter Coleman-Wright/Angelika Kirchschlager/Hilary Summers/Claire Booth/Oliver Knussen(Cond.)Aldeburgh Festival Ensemble

(2011.6.13 Snape Maltings)

11/13(Sun)3:20-6:30 (11/12 19:20-22:30/CET) DR P2

Eva-Maria Westbroek/Luciana D'Intino/Elena Cassian/Riccardo Massi/Paolo Gavanelli/Diogenes Randes/Lars Terray/Paul O'Neill/Bruno Bartoletti(Cond.)Nederlands radio chorus/Netherlands Filharmonic orchestra.

Amilcare Ponchielli: La Gioconda

(2011.10.15 Concertgebouw, Amsterdam)

11/13(Sun)3:30-6:10 (11/12 19:30-22:10/CET) Sveriges Radio P2

Royal Swedish Opera

Mozart: Die Zauberflöte

Ingvar Wixell/Sven-Erik Vikström/Hjördis Schymberg/Margareta Hallin/Busk Margit Jonsson/Sven Nilsson/Olle Sivall/Herbert Sandberg(Cond.)The orchestra & the chorus of the Royal Swedish Opera

(1956.4.14 Rec.)

11/13(Sun)3:30-7:25 (11/12 19:30-23:25/CET) ORF Oe1

Royal Opera House, Copenhagen (Operaen)

Wagner: Tristan and Isolde

Stigh Fogh Andersen/Irene Theorin/Gitta-Maria Sjöberg/John Lundgren/Stephen Milling/Peter Steen Andersen/Michael Kristensen/Cornelius Meister(Cond.)

(2010.11.20 Rec)

11/13(Sun)4:00-6:00 (11/12 20:00-22:00/CET) Catalunya Musica

Denis Zhdanov(Pf)

Prokofiev: 10 Pieces from Romeo and Juliet Op.75, Pf.Son.No.8, Falla: Danza ritual del fuego, Turina: Sacromonte

(2011.7.14 L’Auditori, Sala Oriol Martorell. Barcelona)

11/13(Sun)4:00-8:00 (11/12 20:00-24:00) Klara

Flemish Opera (Vlaamse Opera)

Tchaikovsky: Tsjarodejka (Sorceress)

Tatjana Pavloskaja/Valery Alexeev/Irina Makarova/Dmitri Jurowski(Cond.)

11/13(Sun)4:05-6:00 (11/12 20:05-22:00/CET) WDR3

Tage alter Musik in Herne

Ann Hallenberg(Ms)Folker Banik(Narrator)Christophe Rousset(Cond.)Les Talens Lyriques

Hasse: Son qual nave ch’agitata (Artaserse), Ombra fedele anch’io (Dario aus Idaspe), Johann Christian Bach: Sinfonie g-Moll op. 6-6, Geminiano Giacomelli: Già presso al termine (Adriano in Siria), Porpora: Sì pietoso il tuo labbro (Semiramide riconosciuta), Alto Giove (Aci aus Polifemo), Geminiano Giacomelli: Passagier che incerto (Adriano in Siria), Hasse: Ouvertüre zu Cleofide, Leo: Che legge spietata (Cantone in Utica).

(Live)

November 13 (Sun)

11/13(Sun) 9:00-12:00 (11/12 19:00-22:00/EST) WGBH Classical New England

Garrick Ohlsson(Pf)Myung-Whun Chung(Cond.)Boston Symphony Orchestra

Barber: Piano Concerto, Weber: "Der Freischütz" Overture, Tchaikovsky: Symphony No. 6, the Pathétique.

(Live)

11/13(Sun)10:00-12:00 (11/12 20:00-22:00/EST) WCLV

William Preucil(Vn)Alan Gilbert(Cond.)Cleveland Orchestra

Beethoven: Romance No. 2 in F major, Webern: Im Sommerwind, Bruch: Adagio appassionato Opus 57, Schoenberg: Pelleas und Melisande.

(Live)

11/13(Sun)11:00-13:00 (11/12 20:00-22:00/CST) 90.7 FM KWMU-1

Horacio Gutiérrez(Pf)Jun Märkl(Cond.)St. Louis Symphony

Beethoven: Piano Concerto No. 5 "Emperor", R Strauss: Death and Transfiguration, Ravel: La Valse

(Live)

11/13(Sun) 12:00-14:00 (11:00-13:00/EST) ABC Classic FM

Kari Kriikku(Cl)Paul Daniel(Cond.)West Australian Symphony Orchestra

James Ledger: Chronicles-Diptych for Orchestra, Lindberg: Clarinet Concerto, Stravinsky: Petrushka, Ballet (1947 version)

11/13(Sun) 17:00-20:30 (19:00-22:30/EST) ABC Classic FM

Palais Des Beaux-Arts, Brussels

Haydn: Orlando Palatino

Sine Bundgaard/Stéphane Degout/Alexandrina Pendatchanska/Pietro Spagnoli/Sunhae Im/Magnus Staveland/Victor Torres/René Jacobs(Cond.)Freiburger Barockorchester

11/13(Sun)19:00-22:00 (11:00-14:00/CET) Catalunya Musica

Nelson Goerner(Pf)Giovanni Antonini(Cond.) Barcelona Symphony and Catalonia National Orchestra

Salieri: La follia di Spagna, Mozart: Pf.Con. No.15, Chopin: Variacions sobre "La ci darem la mano", op. 2, Mozart: Sym.No.40.

(2011.9.25 L’Auditori, Sala Pau Casals. Barcelona)

11/13(Sun)19:03-21:00 (11:03-13:00/CET) NDR Kultur

Christine Landshamer(S)Wiebke Lehmkuhl(A)Markus Brutscher(T)Stephan Genz(Br)Reinhard Goebel(Cond.)NDR Radiophilharmonie/NDR Chor

Telemann: Deus judicium tuum regi da, Psalm-Motette für Soli, Chor und Orchester, Der Tag des Gerichts, Singgedicht in vier Betrachtungen von Christian Wilhelm Alers für Soli, Chor und Orchester

(2011.3.4 Orangerie Herrenhause)

11/13(Sun)19:03-21:05 (11:03-13:05/CET) ORF Oe1

Rudolf Buchbinder(Pf)Mariss Jansons(Cond.)Wiener Philharmoniker

Brahms: Pf.Con. No.1, Rachmaninov: Symphonic Dance

(Live from Großen Musikvereinssaal in Wien)

11/13(Sun)19:30-22:00 (11:30-14:00/CET) RTVE Radio Clasica

Jesus López-Cobos(Cond.)Spanish National Orchestra

Bruckner: Symphony No.8 (Edition, Nowak/1890)

(Live from Auditorio Nacional de Música de Madrid)

11/13(Sun)20:00-22:00 (12:00-14:00/CET) NRK Klassisk

Pinchas Zukerman(Vn)Alan Gilbert(Cond.)New York Philharmonic

Webern: Passacaglia, Brahms: Vn.Con., Sym.No.4.

(2010.10.14 Avery Fisher Hall)

11/13(Sun)20:04-22:00 (12:04-14:00/CET) SR2 Kulturradio

Lise de la Salle(Pf)Christoph Poppen(Cond.)Deutsche Radio Philharmonie

Beethoven ”Die Weihe des Hauses” – Ouvertüre op. 124, Mozart: Klavierkonzert d-moll KV 466, Haydn 104. Sinfonie Hob I:104

(2010.3.21 Rheingoldhalle Mainz)

11/13(Sun)21:05-23:00 (13:05-15:00/CET) Nordwestradio

Musikfest Bremen 2011

Cameron Carpenter(Org)Alexander Shelley(Cond.)Deutsche Kammerphilharmonie Bremen

Leonard Bernstein: Ouvertüre zu "Candide", Cameron Carpenter: "Der Skandal" op. 3a für Orchester und Orgel, Aaron Copland: Billy the Kid

Cameron Carpenter, Orgel

(2011.9.14 Bremer Glocke)

11/14(Mon)1:00-2:30 (11/13 20:00-21:30/MSK) Orfeus Radio

Michael Vaiman(Vn)Maria Karandashova(Pf)

Works by Beethoven, Bartok, Sarasate.

(1964 Rec.)

11/14(Mon)1:04-3:03 (11/13 17:04-19:03/CET) RSR Espace 2

Etienne Gara, Yuuki Wong, Ami Oike(Vn)Jayoung Kim, Andres Añazco, Keita Obushi(Piano)

Mozart: Sonate pour violon et piano K304, Schumann: Sonate pour violon et piano, no 2 op. 121, Fauré: Sonate pour violon et piano no 1 op. 13

(2011.8.6 Conservatoire de Lausanne)

11/14(Mon)3:00-6:00 (11/13 19:00-22:30/CET) Polskie Radio Dwojka

International Festival Wratislavia Cantans in Wroclaw

Concert "9.11 Memorial"

Henning Kraggerud(Vla)Nicholas Daniel(Ob)Paul McCreesh(Cond.)Festival Orchestra

Ralph Vaughan Williams: Fantasia on a Theme by Thomas Tallis, Herbert Howells: Elegy op. 15, Samuel Barber: Canzonetta, Elgar: Sym.No.1

11/14(Mon)3:05-5:00 (11/14 19:05-21:00/CET) BR Klassik

Zum 25. Todestag des Tenors Rudolf Schock (I)

Horst Stein(Cond)Münchner Rundfunkorchester

Luigi Cherubini: "Anacréon" Ouvertüre, Wolfgang Amadeus Mozart: "Don Giovanni", Arie des Don Ottavio aus dem 2. Akt, Franz Schubert: "Rosamunde", Ballettmusik; Carl Maria von Weber: "Der Freischütz", Rezitativ und Arie des Max aus dem 1. Akt; Friedrich Smetana: "Die Moldau"; Richard Wagner: "Lohengrin", Gralserzählung des Lohengrin aus dem 3. Akt; Jules Massenet: "Phädra", Ouvertüre; Georges Bizet: "Les pêcheurs de perles", Rezitativ und Romanze des Nadir aus dem 1. Akt; Peter Tschaikowsky: "Nußknacker-Suite", Blumenwalzer; Giuseppe Verdi: "La Traviata", Szene und Arie des Alfredo aus dem 2. Akt; Antonín Dvořák: Zwei slawische Tänze; Giacomo Puccini: "Turandot", Arie des Calaf aus dem 3. Akt; Ruggero Leoncavallo: "Pagliacci", Intermezzo; Erich Wolfgang Korngold: "Die tote Stadt", Szene des Paul aus dem 3. Akt

11/14(Mon)3:20-6:00 (11/13 19:20-22:00/CET) DR P2

Dietrich Fischer-Dieskau(Br)Sviatoslav Richter(Pf)

Schubert Liederabend

(1977.8.29 Salzburger Festspile)

11/14(Mon)3:30-5:00 (11/13 19:30-21:00/CET) France Musique

Eckart Heiligers(Pf)Szymanowski Quartet

Beethoven: String Quartet No.2, Szymanowski: String Quartet No.1, Dvorak: Piano Quintet Op.81

(2011.8.13 Church of the Evangelische Broedergemeente, Zeist)

11/14(Mon)3:30-5:30 (11/13 19:30-21:30/CET) ORF Oe1

Tetzlaff Quartett

Haydn: String Quartet in G minor Hob. III/33, Dvorák: String Quartet in A flat Major op. 105, Sibelius: String Quartet in D minor op. 56, "Voces Intimae"

(2010.10.14 Brahms-Saal des Wiener Musikvereins)

11/14(Mon)3:30-6:00 (11/13 19:30-22:00) MDR Figaro

Ewa Marciniec(A)Jun Märkl(Cond.)MDR Sinfonieorchester/MDR Chor/MDR Kinderchor

Mahler: Symphony No.3

(2011.9.11 Gewandhaus Leipzig)

11/14(Mon)3:35-4:45 (11/13 19:35-20:45/CET) Bartok Radio

Bíró Gergely(Perc)László Kovács(Cond.)Hungarian National Philharmonic Orchestra

László Dubrovay: Concerto for Percussion and Orchestra, Brahms: Serenade No.1

(2005.1.25 Rec.)

11/14(Mon) 4:00-6:00 (11/13 13:00-15:00/CST) WFMT

Janine Jansen(Vn)Sir Mark Elder(Cond.)Chicago Symphony Orchestra

Dvorak: Symphony No.3 in E-Flat, Op 10, Violin Concerto in a, Op 53, Symphony No.7 in d, Op 70.

11/14(Mon) 4:00-8:00 (11/13 20:00-24:00/CET) RTBF Musiq3

Opéra Royal de Wallonie

Mozart: Le Nozze di Figaro

Mario Cassi/Anne-Catherine Gillet/Wiard Witholt/Cinzia Forte/Jennifer Rivera/Christian Zacharias(Cond.)

11/14(Mon)4:03-6:00 (11/13 20:03-22:00/CET) Deutschlandradio Kultur

Katharina Kammerloher(Ms)Oleg Caetani(Cond.)Konzerthausorchester Berlin

Bach/Webern: Ricercar zu 6 Stimmen aus dem Musikalischen Opfer, Webern: Fünf Lieder op. 3 für Mezzosopran und Orchester von Michelle Dall'Ongaro, Werner Egk: Französische Suite für großes Orchester (nach Jean-Philippe Rameau) , Schubert: Drei "Gesänge des Harfners" D 478 und "Erlkönig" D 328 für mittlere Stimme und Orchester von Max Reger, Paul Dessau: Bach-Variationen für großes Orchester

(2011.11.11 Konzerthaus Berlin)

11/14(Mon)4:04-7:00 (11/13 20:04-23:00/CET) RBB Kultur

Evgeni Bozhanov(Pf)Yutaka Sado(Cond.)Deutsche Symphonie-Orchester Berlin

Richard Strauss: Don Juan, Rachaminov: Rhapsodie über ein Thema von Paganini, Beethoven: Sym. No.7

(2011.10.16 Berliner Philharmonie)

11/14(Mon)4:05-6:30 (11/13 20:05-22:30/CET) hr2

Eckelshausener Musiktagen

Christian Altenburger(Vn)Thomas Riebl(Vla)Julius Berger(Vc)José Gallardo(Pf)

Schubert: Klaviertrio Es-Dur D 897, Arpeggione-Sonate a-Moll D 821, Gerhard Schedl: Streichtrio, Beethoven: Klavierquartett Es-Dur op. 16

(2011.6.8 Rathaussaal in Biedenkopf)

11/14(Mon)5:00-7:00 (11/13 21:00-23:00/CET) DRS2

Michael Barenboim(Vn)Pierre Boulez(Cond.)Mahler Chamber Orchestra

Ravel: Ma mère l'oye, Schönberg: Violinkonzert op.36, Strawinsky: Petruschka (Version 1911)

(2011.5.8 Philharmonie Köln)

11/14(Mon)5:30-7:35 (11/13 21:30-23:35/CET) Sveriges Radio P2

Nina Stemme(S)Valery Gergiev(Cond.)Swedish Radio Symphony Orchestra

Victoria Borisova-Ollas: Wings of the Wind, Richard Strauss: Vier letzte Lieder, Prokofiev: Symphony No. 5 B-flat major

(2011.11.5 Berwald Hall, Stockholm)

11/14(Mon)6:00-8:00 (11/13 22:00-24:00/CET) RAI Radio 3

Maria Chiara Chizzoni(S)Renato Vielmi(Bs)Jiamin Wang(Vn)Amedeo Cicchese(Vc)Yuanlin Chen(Keyb)Beibei Wang, Marco Bugarini, Edoardo Albino Giachino(Perc)Tan Dun(Cond.)Coro dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Tan Dun: Water Passion After St. Matthes

(2011.4.29 Parco della Musica in Roma)

11/14(Mon)6:00-8:00 (22:00-24:00/CET) NDR Kultur

Denny Philipp Wilke(Org)Florian Krumpöck(Cond.)Norddeutsche Philharmonie Rostock

Liszt: Les Préludes, Liszt/Dupré: Der heilige Franziskus von Paula auf den Wogen schreitend, Legende Nr. 2, bearbeitet für Orgel und Orchester, Fantasie und Fuge über B-A-C-H für Orgel, Liszt/Dupré: Fantasie und Fuge über den Choral „Ad nos, ad salutarem undam“, bearbeitet für Orgel und Orchester

(2011.10.22 Heiligen-Geist-Kirche, Rostock)

ryoryo 2011/11/07 20:56 オッ! 2週目! 感謝!感謝ですぅ!

norynory 2011/11/09 15:05 半年間自分でやろうとしましたがフォローできたのはほんの一部…これだけの質量はとても無理でした。再開された事に感謝です。

海外より海外より 2011/11/13 19:10 プログラムにあるラジオ放送を聞く方法を教えてください。

ありこありこ 2011/12/06 10:12 再開ありがとうございます!
おかげさまで、名フィル2公演聴きにいって、もっとじっくり楽しみたいと思っていたアリーナ・イブラギモヴァさんのショスタコーヴィチVn協奏曲1番を聴き逃さずチェックできました!
BBC radio3 度々気にかけてはいたのですがチェック漏れしそうだったので、本当に助かりました。